Notice: Undefined variable: tabPowiazane in /home/klawaksiegarnia/public_html/czytamykryminaly.pl/content/model/felietony.php on line 116
Share

Znawczyni trucizn, miłośniczka surfingu, królowa kryminałów - nieznane fakty z życia Agathy Christie!

Agatha Christie to autorka nieśmiertelna. Skromna, a równocześnie elegancka. Dysponująca analitycznym, ostrym niczym brzytwa umysłem oraz typowo brytyjskim, ironicznym poczuciem humoru. Genialna. Pierwsza dama światowego kryminału, która urodziła się 15 września 1890 roku... w rocznicę jej urodzin postanowiliśmy przybliżyć Wam najciekawsze, a często nieznane fakty z życia bestsellerowej twórczyni.

  • Jak wielu cenionych twórców, także i królowa kryminałów miała swoje małe-wielkie rytuały, które pomagały jej w czasie pisania. Przez długi czas wstępny zarys swoich książek układała, leżąc w wannie i jedząc jabłka. Jednak gdy wielkie, wiktoriańskie wanny zaczęły wychodzić z użycia, porzuciła ten osobliwy zwyczaj, a to dlatego, że nowoczesne – i wyraźnie mniejsze wanny – nie spełniały oczekiwań pisarki.
  • Książki Agathy Christie są niezwykle popularne na całym świecie. Ponad miliard egzemplarzy jej książek wydano w języku angielskim oraz drugi miliard przetłumaczonych na 45 języków obcych. W samej Francji sprzedano 40 milionów jej książek. Zajmuje trzecie miejsce na liście najlepiej sprzedających się autorów, zaraz po Williamie Shakespeare i Biblii.
  • Choć początki cenionej twórczyni nie były wcale łatwe. Dacie wiarę, że jej pierwsza książka została odrzucona przez sześciu wydawców i ostatecznie ukazała się dopiero pięć lat po powstaniu?
  • W 1926 roku kultowa powieściopisarka zniknęła na dokładnie dziesięć dni. Powód zaginięcia, jak i miejsce, w którym przebywała wówczas Christie nie zostały wyjaśnione. W ówczesnej prasie nie brakowało jednak plotek, domysłów i przypuszczeń. na czele z tą, która potraktowała później incydent jako jej zabieg marketingowy. Trzeba jednak wiedzieć, że zniknięcie nastąpiło krótko po tym, gdy twórczyni dowiedziała się, że mąż ją zdradza. Dokładnie 3 grudnia rzeczona pocałowała więc córkę na dobranoc, wsiadła w samochód i odjechała w siną dal...
  • Na samym początku Agatha Mary Clarissa Mallowan z domu Miller chciała publikować pod pseudonimem Martin West lub Martin Gray, uważając, że nazwisko kobiety, która trudni się pisaniem historii detektywistycznych może wzbudzać w czytelnikach nieufność. Koniec końców autorka zdecydowała się pozostawić prawdziwe imię i nazwisko pierwszego męża - Christie.
  • Agatha Christie była abstynentką, nigdy też nie była związana z nałogiem tytoniowym. Co ciekawe, bardzo chciała polubić palenie i przez pół roku paliła codziennie po obiedzie i po kolacji. Mimo tej, co by nie mówić, niezwykłej determinacji, nie udało jej się przekonać do nikotyny. Autorka uwielbiała za to surfować. A nauczyła się tego podczas pobytu na Hawajach w 1922 roku.
  • Życiową pasją Christie była archeologia. Warto między innymi wiedzieć, że to właśnie podczas podróży do starożytnych ruin w Ur Agatha poznała swojego drugiego męża. Znakomitą część ze swojej twórczości napisała właśnie podczas wyjazdów na wykopaliska, gdzie stykała się z żywą historią i obcymi kulturami.
  • Według wspomnień samej Christie, od wczesnego dzieciństwa, aż do późnej starości co jakiś czas śnił jej się dokładnie ten sam sen... mężczyzna z pociętymi dłońmi i przerażającą twarzą. Mawiała o nim człowiek-zabójca, chociaż w jej śnie nigdy nikogo nie zabił.
  • W czasie trwania I WŚ Agatha Christie pracowała jako pielęgniarka w szpitalu wojskowym, a potem trafiła do pracy w aptece. Nic dziwnego, że jej znajomość substancji trujących jest tak imponująca. Kto wie, być może właśnie dlatego powoływani przez nią do życia detektywi tak często stykali się ze zbrodniami popełnionymi przy pomocy różnych trucizn.
  • Aktorka pozostaje nieśmiertelna, a dowód pamięci dawano jej nie tylko w czasie życia, ale również później. Trzeba przypomnieć, że w dniu jej śmierci, na znak szczególnej żałoby, wszystkie teatry na londyńskim West Endzie przygasiły światła na godzinę.
powrót
Dodaj komentarzKomentarze (0)
Bestsellery
Zobacz najpopularniejsze tytuły
Wydarzenia
Zobacz ostatnie wydarzenia ze świata kryminału

Ostatnie komentarze

Dodano przez: KamilJakiśtam

Polecani autorzy

Marta GuzowskaJacek OstrowskiKatarzyna KacprzakMałgorzata RogalaGrzegorz KalinowskiAlek Rogoziński

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.