Share

TeamPocisk - odwaga, styl, kreatywność - poznajcie na nowo literacką grupę!

Team Pocisk to nazwa, która już na dobre zapisała się w świadomości tysięcy miłośników polskiego kryminału. Dawno nie było bowiem na rodzimej scenie autorów tak różnorodnych – ze względu na styl, twórczą osobowość, a jednak tak bliskich sobie nawzajem. Specjaliści od retro-zbrodni, zastanawiający się nad współczesną moralnością, analizujący obyczajowe kontrasty, korporacyjne tajemnice, zbrodnie zabarwiający dowcipem, dopisujący przesłanie... Team Pocisk. A jakie wartości zaszyfrowano w samej nazwie?


P – profesjonalizm – w ramach literackiej grupy wszystkie działania poparte są wieloletnim doświadczeniem branżowym. Wyczuciem czytelniczych potrzeb. Opieka redaktorów, osób odpowiedzialnych za skład, czarowną szatę graficzną łączy się z profesjonalizmem autorów, którzy swoimi nazwiskami sygnują jakość.


O – oczytanie – wśród twórców zrzeszonych w TeamPocisk znaleźć można prawdziwych specjalistów z różnych dziedzin wiedzy. Archeologiczna analiza, w której specjalizuje się Marta Guzowska, medyczna ekspertyza, czyli warsztat Łukasza Wrońskiego, historyczne śledztwo, jakie w interesującym stylu podejmuje niekiedy Adam Podlewski, znajomość rodzimej kultury w najbardziej osobliwych przejawach, czyli jedna z domen Grzegorza Kalinowskiego, a dodatkowo cytaty, nawiązania, dzięki którym dzieła żyją w pewnym sensie własnym życiem. Mogą być wielokrotnie odczytywane.


C – ciekawość – zainteresowanie różnorodnością, nowymi kontekstami, poszerzaniem horyzontów, odkrywanie tajemnic przeszłości i przestroga związana z tym, co dopiero nastąpi. Pisarze i pisarski zastanawiają się nad fenomenami codziennego życia, zastanawiają się nad obyczajowymi akcentami naszego życia, czego w niesamowitym stylu dokonuje Małgorzata Rogala, jak i wielkimi tajemnicami historii czy korporacyjnego świata, o czym pisze niezastąpiona Katarzyna Kacprzak. Pracując na faktach, co w mistrzowski sposób osiąga zarówno Jacek Ostrowski, jak i Krzysztof Bochus, potrafią na nowo uwrażliwić na otaczającą nas rzeczywistość.


I – integracja – pisarze zrzeszeni w ramach projektu stanowią pewnego rodzaju rodzinę. Wspólnotę, której patronem jest Rafał Bielski, szef wydawnictwa Skarpa Warszawska. To nie tylko wspólna praca zespołu, ale też utrzymywanie serdecznych, przyjacielskich niekiedy relacji, które cementują się podczas wspólnych festiwali, spotkań z czytelnikami. Autorzy skupieni wokół TeamPocisk znają i czytają swoje dzieła, czym dzielą się w ramach literackich rekomendacji.


S – subiektywizm – każda z powieści, w której autorzy wykorzystują poetykę i wzorce literatury spod znaku zbrodni, jest jednak oddzielną opowieścią konkretnego autora. Czy będzie to zbrodnicza historia zabarwiona dowcipem, ironią, w czym prawdziwym mistrzem jest Alek Rogoziński czy będzie to historyczny romans, thriller odnoszący się do współczesności, medialna rozgrywka nasączona kryminalną zagadką... przecież każdy z nas w inny sposób portretuje rzeczywistość.


K – kreatywność – czyli styl. Pełna świadomość własnego warsztatu pracy, poszukiwanie wartości, które są potem utrwalone na kartach literatury. Umiejętność słuchania czytelników, ale przede wszystkim podążania własnym głosem. I twórcze eksperymenty. Bo gatunkowe wzorce kryminalnych opowieści można modyfikować w dowolnym sposób. W tym tkwi wartość. W poszukiwaniu. Stawianiu pytań, skłanianiu do odpowiedzi... kreatywnie. Czyli w otwartej przestrzeni na dyskusję.

Team Pocisk rozwija się z każdym dniem, tygodniem, miesiącem... Nowy rok – nowe wyzwania. A premiery zapowiedziane na najbliższy czas – jak choćby "Załoga", czyli kolejna już powieść Grzegorza Kalinowskiego czy „Błysk" Artura Chojnackiego, to tylko utrwalenie wielkości literackiej grupy, która ewoluuje wewnętrznie i zmienia cały rynek kryminału.

Marcin Waincetel

powrót
Dodaj komentarzKomentarze (0)

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.