Share

Pogoda na zbrodnie? Łagodne zimy wpływają na wzrost przestępczości

Natura zbrodni bywa tajemnicza. Dajemy się przecież prowokować impulsom, które mogą sprawić, że dokonamy przerażającej zbrodni. Ba, jakiś czas temu na łamach naszego portalu zastanawialiśmy się również, czy istnieje coś takiego, jak gen zbrodni. Na dzisiaj zupełnie inne pytanie. Mianowicie – czy łagodna zima może wpłynąć na wzrost przestępczości? Okazuje się, że... tak.

Twierdzącej odpowiedzi w tej właśnie sprawie udzielili w listopadzie bieżącego roku specjaliści przygotowujący raport dla portalu GeoHealth. Wyniki mogą być zaskakujące, to prawda, choć... chyba wcale nie do końca. Zgodnie z odkryciem amerykańskich specjalistów, istnieje kilka głównych składniki, które - w wyniku połączenia - należy wiązać ze sprowokowaniem do popełnienia zbrodn. Odpowiednio zmotywowany przestępca. Konkretny cel. Brak strażnika, który mógłby przeszkodzić w naruszeniu prawa, a także... właściwe okoliczności pogodowe. Według analizy, łagodniejsze warunki temperaturowe zwiększają szanse, że wszystkie z przywołanych wskaźników będą występować jednocześnie.

Ryan Harp, doktorant na Uniwersytecie w Kolorado (Wydział Atmosferyczny), główny autor badania, przyznał: „Spodziewaliśmy się dostrzec relacje pomiędzy parametrami związanymi z temperaturą i częstotliwością popełnianych zbrodni, jednak tak naprawdę nie sądziliśmy takich rezultatów w ciągu roku. To dla nas prawdziwe odkrycie". Harp dodaje również, że uświadomienie sobie tego, w jaki sposób klimat może wpłynąć na postępujące wskazniki przestępczości, a co za tym idzie – bezpieczeństwo.

Badania zostały przeprowadzone na terenie blisko 16 tysięcy miast w pięciu regionach USA – północno-wschodnim, południowo-wschodnim, południowo-środkowym, zachodnim i środkowo-zachodnim od 1979 do 2016 roku. I chyba trudno jest się nie zgodzić z taką analizą danych. Wszak upał w miesiącach letnich potrafi wyzwolić w nas wyjątkowo agresywne zachowania, a największy odsetek napadów i rozbojów ze wszystkich kalendarzowych dni roku przypisać należy właśnie do miesięcy letnich, żeby nie powiedzieć – gorąco. Czyżby zatem natura faktycznie potrafiła sprowokować do zbrodni?

Źródło: Pacific Standard

powrót
Dodaj komentarzKomentarze (0)
Bestsellery
Zobacz najpopularniejsze tytuły
Wydarzenia
Zobacz ostatnie wydarzenia ze świata kryminału

Ostatnie komentarze

Dodano przez: KamilJakiśtam

Polecani autorzy

Marta GuzowskaJacek OstrowskiKatarzyna KacprzakMałgorzata RogalaGrzegorz KalinowskiAlek Rogoziński

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.