Share

PIŁKA JEST OKRĄGŁA, BRAMKI SĄ DWIE, A TRUPÓW WEDŁUG UZNANIA AUTORA

PIŁKA JEST OKRĄGŁA, BRAMKI SĄ DWIE, A TRUPÓW WEDŁUG UZNANIA AUTORA...

Liga nas nie rozpieszcza, reprezentacja znów w dołku, a na ligowych meczach zasiadło w ostatniej kolejce ponad 50 tysięcy widzów, do tego przed telewizorami cztery razy tyle. Mało i dużo. Jak na nakłady książek w Polsce to dużo, jak na futbol mało, ale na pewno na finiszu rozgrywek będą weekendy, w które na stadionach stawi się ponad sto tysięcy widzów, a przed telewizorami nawet pół miliona. Jak zwykle finał Pucharu Polski na Stadionie Narodowym będzie mógł liczyć na ponad 50 tysięcy kibiców na trybunach i blisko półtora miliona przed telewizorami. Jest więc dla kogo pisać, zatem aż dziw, że czyni to niewielu autorów kryminałów.

 „Zanim znowu zabiję" Mariusza Czubaja, doskonała zresztą, jest nielicznym przykładem polskiej powieści kryminalnej z futbolem w tle. Cenię tę książkę, podobnie jak powieść Manuela Vazqueza Montalbana „Środkowy napastnik zginie o zmierzchu". Wymieniam katalońskiego mistrza w artykule o polskich kryminałach, bo panuje posucha. Sam Czubaj wprowadza jeszcze futbol i to nie sam, bo z Markiem Krajewskim w serii o nadkomisarzu Jarosławie Paterze. Niestety powstały tylko dwie książki tego super-duetu, mianowicie "Aleja samobójców" oraz "Róże cmentarne".

No cóż, czytają głównie kobiety, dla których mający na punkcie futbolu świra Pater nie jest postacią interesującą. Posłużę się cytatem z damskiej recenzji, dotyczącym jego osobowości „jest trudna i ciężka w odbiorze (...) bo przecież każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma..." No ma, Szanowna Pani i za to właśnie Patera szanowałem, a Czubaja za znawstwo piłki nożnej i współautorstwo książki „Postfutbol. Antropologia piłki nożnej". Niestety, wszystko wskazuje na to, że nieprędko ukaże się kolejna powieść Tomasza Konatkowskiego z cyklu o komisarzu Nowaku, który niemal tyle samo, co na temat śledztwa przez siebie prowadzonego, myśli o wynikach stołecznej Polonii. Czy zatem futbol w polskim kryminale umarł śmiercią naturalną?

Jeszcze nie, bo bardzo ciekawą książkę „Mecz o życie" napisał łódzki nauczyciel historii, Piotr Sowiński. Same plusy, bo też uczyłem historii i też mam hopla na punkcie piłki, choć jako warszawiak - nie na punkcie Widzewa. A książka Sowińskiego jest właśnie o Widzewie, bo seria tajemniczych zbrodni ma miejsce podczas pucharowych występów łódzkiego klubu w słynnym sezonie 1982/83, w którym RTS dochodzi do półfinału Pucharu Mistrzów. Książka jest podróżą niesentymentalną w czasy stanu wojennego, peerelowskiej biedy i beznadziei, siermiężnych trybun i niezwykłego sukcesu zespołu, który odniósł swój największy sukces, mimo, że jego największa gwiazda, Zbigniew Boniek odszedł do Juventusu.

Wyrazista postać głównego bohatera, interesujące postacie drugoplanowe, sędziwy endek i jego najbliższy przyjaciel, który wyznaje poglądy lewicowe, gorący, trudny romans i wreszcie szanowany Jezuita. Trochę Kleru, trochę Psów, trochę komplikacji damsko-męskich, mroczna Łódź, niesamowity opis derbowego meczu Widzew – ŁKS. Jest wszystko, co trzeba! Książka ma tylko jedną wadę, wydawca, "Księży Młyn" nie uwierzył w sukces i wydrukował tylko 1000 książek. Wierzę, że będzie dodruk, trzymam kciuki za kolegę historyka. Jego sukces to będzie także zapowiedź mojego sukcesu, bo ja też postanowiłem napisać powieść z futbolem w tle. Z futbolem, hazardem, telewizją, złodziejami samochodów oraz taksówkarzami, fajnymi i mniej fajnymi. "Gra w Oczko", ukaże się na przełomie stycznia i lutego, jako pierwsza oficjalna pozycja w dorobku Grupy Literackiej Team Pocisk.

Grzegorz Kalinowski - Dziennikarz, prezenter, korespondent, dokumentalista, producent filmowy, pisarz. Autor łotrzykowskiego cyklu "Śmierć frajerom" oraz opowieści o aspirancie Strasburgerze – "Pogromca grzeszników" i "Śledztwo ostatniej szansy". Studiował historię na UW, uczył w LO im. Jana Zamoyskiego, a przez ostatnich 25 lat pracował w mediach. Był korespondentem na wojnie w dawnej Jugosławii, zrealizował teledysk Brygady Kryzys oraz komentował finały piłkarskiej Ligi Mistrzów i Pucharu Polski. Autor filmów dokumentalnych, współtwórca książkowej biografii Lucjana Brychczego. Należy do Team Pocisk.

powrót
Dodaj komentarzKomentarze (0)

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.