Share

Kryminalne Kino Kalinowskiego - "Zakazane imperium"

Na Facebooku często pojawia się pytanie, co można obejrzeć w telewizji, jaki serial polecacie, po czym następuje lista płatnych serwisów filmowych oferujących nieograniczoną - mogłoby się zdawać - liczbę filmów. Niby jest wszystko, ale tak naprawdę nie wiadomo, co oglądać. Trzeba tylko dobrze poszukać!

Nie będzie chyba zaskoczeniem jeśli ja, autor przygodowo-sensacyjnej trylogii "Śmierć frajerom" oraz serii o przedwojennym śledczym Kornelu Strasburgerze polecę coś retro. Są trzy, jakby to powiedzieli moi bohaterowie, pierwszorzędne seriale, jest też zapomniany, niesłusznie moim zdaniem, polski film fabularny. Ze względu na aktora grającego postać głównego bohatera i niedawno obchodzoną rocznicę, zacznę od amerykańskiego "Zakazanego Imperium" (tytuł oryginalny to "Boardwalk Empire"). Kreujący postać burmistrza Atlantic City Enocha „Nucky" Thompsona, Steve Buscemi to były strażak. Zanim został aktorem, przez cztery lata służył w NYFD, czyli nowojorskiej straży pożarnej. Po zamachu 11 września 2001 roku zgłosił się do swojej starej jednostki i przez tydzień służył w tak zwanej Strefie Zero. Prawdziwy twardziel i takich gości często gra, stając się jednym z ulubionych aktorów Tarantino i braci Coen. Grał dużo, ale z reguły w epizodach lub rolach drugoplanowych, jednak "Zakazane Imperium" to jego film - można powiedzieć, że od A do Z.

Nie chcę przez to powiedzieć, że na jego plechach jedzie cała produkcja, ale niewątpliwe jest gwiazdą tego serialu. Dokładniej superserialu, bo do czasu nakręcenia "Gry o Tron", była to najkosztowniejsza, telewizyjna produkcja w dziejach. Pierwszy odcinek wyreżyserował Martin Scorsese, który jest jednym ze współproducentów serialu. Scorsese zrealizowal widowisko w stylu znanym z filmów takich jak "Taksówkarz", "Chłopcy z ferajny", "Kasyno" czy "Gangi Nowego Jorku". Film zaczyna się od sceny, w której na zabawie sylwestrowej w Atlantic City towarzystwo świętuje nadejście nowego, 1920 roku oraz... nastanie czasów prohibicji. Weszła ona siedemnaście dni później i dla nadmorskiego kurortu Atlantic City, była kolejnym źródłem dochodu. Rządzący miastem (w filmie postać grana przez Buscemiego nazywa się Enoch „Nucky" Thompson, w rzeczywistości był to burmistrz Enoch „Nucky" Johnson) tworzy tak naprawdę państwo w państwie mając w głębokim poważaniu federalne przepisy prohibicyjne. Film ukazuje mechanizmy, dzięki którym prohibicja była fikcją, a dzielnie agenci FBI walczący z gangsterami bardziej wizją filmowców niż tym, co naprawdę działo się w USA. Gangsterzy i szmuglerzy byli bohaterami, którzy dostarczali alkoholu, picie stało się modne wśród kobiet, hipokryzja stała się naturalnym stanem rzeczy. Film wart pieniędzy, które na niego wydano, epickie kadry przedstawiające, wykreowane komputerowo Atlantic City, Nowy Jorku i Chicago, kostiumy, rekwizyty, auta, wreszcie tytułowy Bordwalk, czyli promenada w Atlantic City. Wojny gangów, skorumpowani, albo waleczni policjanci, sprawy obyczajowe, wielowątkowa akcja, Ku Klux Klan, emancypacja kobiet, wątki miłosne, wreszcie legendarni gangsterzy: „Lucky" Luciano, Johny Torrio, „Big Jim" Colosimo, Arnold Rothstein, i Al Capon. Trailer mówi wszystko, często „filmy w pigułce" ja je nazywam niosą fałszywy obraz, są reklamówką mylącą widza, ale nie ten. To wszystko powoduje, że z pięciu sezonów trzy otrzymują u mnie oceny maksymalne. Buscemi nie jest jedynym wspaniałym aktorem, świetne partie Michaela Pitta, Kelly Macdonald i Michaela Shannona - znakomita rola agenta federalnego).

Zakazane Imperium nie tylko zatrzymało mnie przy telewizorze na 56 odcinków, ale i pchnęło do lektury na temat czasów prohibicji. Uczyłem się o tym na studiach, miałem semestr zajęć z przyszłym ambasadorem RP przy ONZ, panem Bogusławem Winidem. Zajmowaliśmy się polityką, więc zabrałem się za szczegółowsze lektury na temat obyczajowości, kultury i funkcjonowania gangów, wszystko to zaowocowało wysłaniem do Chicago naszego człowieka, opowiada o tym trzecia część mojej trylogii "Śmierć Frajerom", czyli "Tajemnica skarbu Ala Capone".

Zakazane Imperium jest dostępne na płytach DVD oraz w serwisie HBOGO. Zaintrygowani? Zobaczcie zwiastun! https://www.youtube.com/watch?v=e6z71l6HQwQ

GRZEGORZ KALINOWSKI
Dziennikarz, prezenter, korespondent, dokumentalista, producent filmowy, pisarz. Autor łotrzykowskiego cyklu Śmierć frajerom oraz opowieści o aspirancie Strasburgerze – Pogromca grzeszników.

 

powrót
Dodaj komentarzKomentarze (0)

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.