Share

Japonia - kraj przestępców-emerytów... co jest tego przyczyną?

Japonia to nie tylko kraj kwitnącej wiśni, kimona, kaligrafia, origami i wysoko rozwiniętej technologii cyfrowej, ale także... przestępców-emerytów. Zaskoczeni? Zastanawiające są przyczyny takiego stanu rzeczy.

Okazuje się, że w Japonii liczba przestępstw popełnionych przez osoby w wieku powyżej 65 roku życia po raz pierwszy przewyższyła liczbę przestępstw wśród młodocianych mieszkańców dalekowschodniego kraju. Warto wskazać, że ogółem przestępczość w Japonii spadła w ciągu minionych 10 lat, jednak jej poziom nie obniża się wśród coraz szybciej rosnącej populacji osób starszych - ba, nawet rośnie.

Statystyki wskazują ponadto, że liczba przestępstw z użyciem przemocy popełnionych przez osoby w wieku powyżej 65 lat wzrasta średnio o około 10 procent rocznie. Trzeba również dodać, że Korea Południowa, której mieszkańcy są podobnie długowieczni jak Japończycy, zmaga się z bardzo podobnym problemem. Jakie są tego przyczyny? Eksperci analizujący sytuację w tym kraju wskazują, że za zwiększony wzrost przestępczości wśród seniorów odpowiada osamotnienie w połączeniu, a także... ubóstwo.

Przyjrzyjmy się statystykom. Pomiędzy latami 1985 a 2015 liczba Japończyków w wieku emerytalnym, którzy mieszkają samotnie wzrosła o... 600 procent. Osoby, które przekraczają prawo najczęściej łapane są na kradzieżach w sklepach handlowych. Prawie połowa z zatrzymywanych osób przyznaje, że nie ma rodzin albo też, że nie utrzymuje praktycznie żadnych kontaktów z osobami bliskimi.

Paradoksalnie, pobyt w więzieniu jest dla seniorów pewną alternatywą. Yumi Muranaka, szefowa strażniczek z więzienia dla kobiet w Iwakuni, japońskim mieście leżącym na wybrzeżu wyspy Honsiu, przyznaje: "Takie osoby mogą mieć dom. Mogą też mieć rodziny. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, żeby mogły mówić, że mają miejsce, w którym czują się... jak w domu".Ciekawe, a przy tym godne odnotowania jest to, iż do rządu w Seulu zaapelowano już o większe wysiłki w celu wspierania osób starszych. Władze wskazują, że wskaźnik przestępczości będzie się najprawdopodobniej stopniowo zwiększać. Zaintrygowani? Jakiś czas temu pisaliśmy również o nietypowym serialu telewizyjnym, który odsłania tajemnice przestępstw.

powrót
Dodaj komentarzKomentarze (0)
Bestsellery
Zobacz najpopularniejsze tytuły
Wydarzenia
Zobacz ostatnie wydarzenia ze świata kryminału

Ostatnie komentarze

Dodano przez: KamilJakiśtam

Polecani autorzy

Marta GuzowskaJacek OstrowskiKatarzyna KacprzakMałgorzata RogalaGrzegorz KalinowskiAlek Rogoziński

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.