Share

Japonia - kraj przestępców-emerytów... co jest tego przyczyną?

Japonia to nie tylko kraj kwitnącej wiśni, kimona, kaligrafia, origami i wysoko rozwiniętej technologii cyfrowej, ale także... przestępców-emerytów. Zaskoczeni? Zastanawiające są przyczyny takiego stanu rzeczy.

Okazuje się, że w Japonii liczba przestępstw popełnionych przez osoby w wieku powyżej 65 roku życia po raz pierwszy przewyższyła liczbę przestępstw wśród młodocianych mieszkańców dalekowschodniego kraju. Warto wskazać, że ogółem przestępczość w Japonii spadła w ciągu minionych 10 lat, jednak jej poziom nie obniża się wśród coraz szybciej rosnącej populacji osób starszych - ba, nawet rośnie.

Statystyki wskazują ponadto, że liczba przestępstw z użyciem przemocy popełnionych przez osoby w wieku powyżej 65 lat wzrasta średnio o około 10 procent rocznie. Trzeba również dodać, że Korea Południowa, której mieszkańcy są podobnie długowieczni jak Japończycy, zmaga się z bardzo podobnym problemem. Jakie są tego przyczyny? Eksperci analizujący sytuację w tym kraju wskazują, że za zwiększony wzrost przestępczości wśród seniorów odpowiada osamotnienie w połączeniu, a także... ubóstwo.

Przyjrzyjmy się statystykom. Pomiędzy latami 1985 a 2015 liczba Japończyków w wieku emerytalnym, którzy mieszkają samotnie wzrosła o... 600 procent. Osoby, które przekraczają prawo najczęściej łapane są na kradzieżach w sklepach handlowych. Prawie połowa z zatrzymywanych osób przyznaje, że nie ma rodzin albo też, że nie utrzymuje praktycznie żadnych kontaktów z osobami bliskimi.

Paradoksalnie, pobyt w więzieniu jest dla seniorów pewną alternatywą. Yumi Muranaka, szefowa strażniczek z więzienia dla kobiet w Iwakuni, japońskim mieście leżącym na wybrzeżu wyspy Honsiu, przyznaje: "Takie osoby mogą mieć dom. Mogą też mieć rodziny. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, żeby mogły mówić, że mają miejsce, w którym czują się... jak w domu".Ciekawe, a przy tym godne odnotowania jest to, iż do rządu w Seulu zaapelowano już o większe wysiłki w celu wspierania osób starszych. Władze wskazują, że wskaźnik przestępczości będzie się najprawdopodobniej stopniowo zwiększać. Zaintrygowani? Jakiś czas temu pisaliśmy również o nietypowym serialu telewizyjnym, który odsłania tajemnice przestępstw.

powrót
Nowy komentarz
Musisz się zalogować aby dodać komentarz
Bestsellery
Zobacz najpopularniejsze tytuły
Wydarzenia
Zobacz ostatnie wydarzenia ze świata kryminału

Ostatnie komentarze

Dodano przez: KamilJakiśtam

Polecani autorzy

Marta GuzowskaJacek OstrowskiKatarzyna KacprzakMałgorzata RogalaGrzegorz KalinowskiAlek Rogoziński

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.