Share

Zrekonstruować zbrodnie – poznajcie dokumentalną serię „Zawód: profiler”

W historiach spod znaku kryminału zazwyczaj największe emocje wzbudzają dwie kwestie. Pierwsza – kto zabił? Druga – jak rozwiązać krwawą zagadkę? Rozrywka – czy to literacka, filmowa czy komiksowa – rządzi się swoimi prawami. A jak wygląda autentyczne dochodzenie do prawdy? O tym właśnie, między innymi, opowiada profiler Jan Gołębiowski w telewizyjnej serii dokumentalnej wyprodukowanej przez kanał CBS Reality, „Zawód: profiler". Produkcji na polskim rynku absolutnie wyjątkowej.

Nie było jeszcze historii w formacie serialu, która w tak udany sposób – emocjonalnie angażujący, prowokujący do pytań, budzący ciekawość – przekazywałaby specjalistyczną wiedzę z niedostępnych do tej pory kartotek organów ścigania. Przyjemne dreszcze towarzyszą już przy samej czołówce serialu, gdy obserwujemy scenografię z teatru zbrodni i słyszymy głos lektora wprowadzającego nas w świat krwawych tajemnic, występku i bezprawia.

„Kiedy szuka mordercy, musi najpierw przyjrzeć się ofierze – znaleźć przyczynę zbrodni i określić jej prawdopodobny przebieg, dzięki czemu poznaje sposób myślenia tego kto zabił i na tej podstawie tworzy profil psychologiczny..." – słowa odnoszące się do swoistej filozofii pracy profilera tworzą wyjątkowy nastrój. Bo oto dowiadujemy się właśnie, że w pewnym sensie będziemy badać, no cóż, jeżeli nie sam umysł, to swoiste zachowania zbrodniarza. A przewodnikiem w tej niezwykłej podróży został prawdziwy mistrz w swoim fachu – Jan Gołębiowski, jeden z najwybitniejszych polskich profilerów.

To właśnie Jan Gołębiowski, ceniony psycholog kryminalny, swego czasu biegły sądowy, wykładowca Uniwersytetu SWPS, autor licznych publikacji na temat profilowania nieznanych sprawców przestępstw – między innymi pierwszej polskiej monografii poświęconej profilowaniu, "Profilowanie kryminalne. Wprowadzenie do sporządzania charakterystyki psychofizycznej nieznanych sprawców przestępstw" – przybliży tajniki szczególnej profesji ze świata policyjnego, ukazując widzom kulisy śledztw prowadzonych w sprawach autentycznych zbrodni popełnionych w Polsce na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat. To niemalże kronikarski zapis, zarejestrowanie wycinków zbrodni, wejrzenie w głąb mrocznych umysłów i ofiar. Sprawy niekiedy szokujące. Dające do myślenia.

Ponad sto profili kryminalnych i konsultacji dla policji, które w czasie swojej kariery wykonał Jan Gołębiowski, gwarantują, że jest to – jeśli można użyć takiego określenia – prawdziwy artysta w swoim fachu. W trakcie serialu dowiadujemy się o tym, że w przypadku rekonstrukcji zabójstw mamy właściwie dwie główne metody. Jedna z nich opiera się na statystyce, szukaniu analogii, podobieństw z innymi sprawami. Druga to ta, którą znamy z historii Sherlocka Holmesa, czyli, rzecz jasna, dedukcja, a więc dojście do określonego wcześniej wniosku na podstawie przesłanek.

Zdaje się, że to, co najważniejsze w telewizyjnym projekcie kryminalnym, zawiera się w dwóch hasłach: pasja i profesjonalizm. Czuć, że jest to projekt popularyzatorski, odsłaniający specyfikę pracy swoistych łowców zła, a przy tym taki, który jest zrealizowany na najwyższym poziomie. Rekonstrukcja zbrodni, wywiady ze specjalistami – lekarzami sądowymi, psychologami, prokuratorami, policjantami śledczymi. Produkcja kanału CBS Reality spełnia światowe kryteria, jeśli chodzi o zamysł i realizacje serialu.

„Zawód: profiler" to propozycja dla wszystkich, którzy chcą odkrywać tajemnice. Jak działa umysł przestępcy? Co, tak naprawdę, warunkuje nasze działania i prowadzi na ścieżkę zbrodni? W jak wielkim stopniu jesteśmy zdeterminowani przez zwierzęce instynkty, a na ile działamy w oparciu o wyuczone zachowania – określone wychowanie... lub jego brak. W telewizyjnej produkcji CBS Reality twórcy stawiają przed nami pytania niełatwe, ale nadzwyczaj intrygujące. 

Na premierowe odcinki kryminalnego serialu dokumentalnego „Zawód: profiler" zapraszamy w każdy poniedziałek o 22:00 na kanale CBS Reality.

Link do przedpremierowego odcinka.

Zrekonstruować zbrodnie – poznajcie dokumentalną serię „Zawód: profiler”

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)
Bestsellery
Zobacz najpopularniejsze tytuły
Wydarzenia
Zobacz ostatnie wydarzenia ze świata kryminału

Ostatnie komentarze

Dodano przez: Ela Rewińska

Polecani autorzy

Marta GuzowskaJacek OstrowskiKatarzyna KacprzakMałgorzata RogalaGrzegorz KalinowskiAlek Rogoziński

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.