Team Pocisk - Marta Guzowska i "Gra w oczko" Grzegorza Kalinowskiego
01
17.03.2019

Kryminalna grupa literacka Team Pocisk składa się z wyjątkowych osobowości. Twórców, którzy w mistrzowski sposób wykorzystują gatunkową formułę powieści ze świata zbrodni. Niektórzy kryminał zabarwiają humorem, obyczajową aurą, inni stawiają na oddanie detali historii, przenosząc nas do odległych miejsc i czasów... Niektórzy bazują na mrożących krew w żyłach faktach, inni wykorzystują nieskończone pokłady fantazji. Co łączy Martę Guzowską i Grzegorza Kalinowskiego. Odpowiedź jest prosta: "Gra w oczko".

Wywiady
Piszę na tematy, które budzą mój sprzeciw lub gniew - wywiad z Małgorzatą Rogalą
02
23.02.2019

Małgorzata Rogala, bestsellerowa autorka kryminałów psychologicznych, opowiada nam o swoich literackich początkach, poszukiwaniu artystycznego głosu i praktyce, która przewyższa teorię. Najnowsza powieść pisarki, czyli "Punkt widzenia" odnosi się do spraw moralnie najistotniejszych. Prawo, bezprawie, kobiety pokrzywdzone przez mężczyzn i bezradny wymiar sprawiedliwości... o tym, między innymi, rozmawiamy z Małgorzatą Rogalą, która jest również członkinią naszej literackiej grupy Team Pocisk. Zapraszamy do lektury!

Wywiady
Kwestionariusz kryminalny - Piotr Rozmus
03
23.02.2019

Piotr Rozmus - rocznik 1983. Urodzony w Koszalinie. Jest absolwentem doradztwa psychospołecznego i socjologii stosowanej Uniwersytetu Szczecińskiego oraz profilaktyki społecznej i resocjalizacyjnej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zadebiutował w 2014 roku thrillerem "Bestia", którego akcja toczy się w malowniczym Szczecinku, rodzinnym mieście autora. Powieść spodobała się czytelnikom do tego stopnia, że zdecydował się stworzyć kontynuację. W 2016 roku powstało "Przebudzenie" nominowane w Plebiscycie Książka Roku 2016 lubimyczytać.pl w kategorii Horror. Rok wcześniej na rynku pojawił się thriller psychologiczny "Kompleks Boga" i otrzymał tę samą nominację. "Piętno mafi"i to czwarta powieść w dorobku pisarza. Autor w specjalnym kwestionariuszu kryminalnym opowiada nam o tym, że prawdziwie zło obecności jest w codzienności, zdradza, który film zagwarantował mu kiedyś dwa tygodnie be snu, mówi o swoim zachwycie serialem "Detektyw" i fascynacji prozą Jo Nesbo i Bernarda Minniera... Zaintrygowani?

Wywiady
ZŁO BYWA BANALNE - wywiad z Katarzyną Puzyńską
04
11.02.2019

Niestety to, co jeden człowiek może zrobić drugiemu, nie ma limitów. To zawsze mnie przeraża.

Wywiady
Niech powieść rozgrywa się w miejscu szczególnym, mniej dostępnym dla świata - wywiad z Jędrzejem Pasierskim
05
11.02.2019

Jędrzej Pasierski, rocznik 1984. Prawnik, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w organizacjach zajmujących się prawną ochroną środowiska, międzynarodową pomocą rozwojową oraz współpracą państw Europy Środkowo-Wschodniej. Zadebiutował w 2018 roku książką Dom bez klamek, którą otworzył cykl powieści kryminalnych z Niną Warwiłow. Roztopy to druga książka z tego cyklu. Wkrótce ukaże się też thriller jego autorstwa, którego bohaterem jest prawnik środowiskowy. Mieszka na warszawskiej Pradze. W specjalnym wywiadzie na naszym portalu, opowiada nam o sile natury, niebezpieczeństwach metropolii, małomiasteczkowych zagrożeniach, samotności, klasycznych kryminałach i unikaniu szufladkowania... zaintrygowani? Zapraszamy do lektury!

Wywiady
Nie jest to praca, lecz służba- wywiad z Adamem Bigajem
06
11.02.2019

„Bezpański. Ballada o byłym gliniarzu" to literacki zapis stworzony przez Jakuba Ćwieka dotyczący nieprawdopodobnie barwnego życia Adam Bigaja, podinspektora policji, który przez blisko cztery dekady zmagał się z bezprawiem i zbrodnią – w latach 90.

Wywiady
Kwestionariusz kryminalny - Wojciech Chmielarz
07
07.02.2019

O odkrywaniu prawdy i dochodzeniu do sprawiedliwości. Fascynacji "Breaking Bad", Kryminalnej Pile, poszukiwaniu literackich gatunków i nierozwiązanych śledztwach, które przyprawiają o dreszcze, nie dając spokoju... o tym, między innymi, opowiada nam Wojciech Chmielarz. Ceniony dziennikarz, niezwykle popularny twórca literatury kryminalnej, autor książek z cyklu "Jakub Mortka", który publikował między innymi dla „Pulsu Biznesu", „Polityki" czy „Nowej Fantastyki". Udało mu się także nawiązać współpracę z oficerami służb specjalnych i detektywami.Dzięki temu bez problemu poznawał tajniki ich pracy, a tym samym mógł tworzyć bardzo wiarygodnych bohaterów oraz tło do poszczególnych wydarzeń. Wśród pozostałych dzieł twócy odszukać możemy tytuły takie jak "Zombie" czy "Żmijowsko". Wojciech Chmielarz brał również udział w projekcie "Opowiem ci o zbrodni", a próbkę jego talentu zawarto też w antologii "Zabójczy pocisk". Teraz przyszedł czas na kolejną odsłonę naszego Kwestionariusza Kryminalnego!

Wywiady
Tempo musi być zmienne, ma być romantycznie i brutalnie - wywiad z Grzegorzem Kalinowskim
08
30.01.2019

Nie lubi monotonności, potrafi podkreślać kontrasty. Wyjaśnia, że w wielkim mieście czaić się może wielkie zło. Kto? Grzegorz Kalinowski, ceniony dziennikarz, bestsellerowy autor prozy kryminalnej, którego najnowsza powieść "Gra w oczko" właśnie ma swoją premierę. W specjalnym wywiadzie rzeczony wyjaśnia dlaczego ceni pisarstwo Hellera, Vonneguta i czeską literaturę, tłumaczy, że piłkarze bywają traktowani jak herosi, dzieli się także swoimi literackimi planami oraz rekomenduje kulturowe dzieła.

Wywiady
Kwestionariusz kryminalny - Grzegorz Kalinowski
09
28.01.2019

Grzegorz Kalinowski to ceniony dziennikarz sportowy, były współpracownik TVN i Radia Zet. Korespondent sportowy NC+, dokuemntalista, producent filmowy, a ostatnio przede wszystkim... niezwykle ceniony pisarz. Autor sensacyjno-historycznej serii „Śmierć frajerom", w skład której wchodzą również książki „Śmierć frajerom. Złota maska" oraz „Śmierć frajerom. Tajemnica skarbu Ala Capone".

Wywiady
Kwestionariusz kryminalny - Marta Guzowska
10
03.01.2019

Marta Guzowska to polska Agatha Christie. Z wykształcenia archeolog, z zamiłowania pisarka - Laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru w 2013 za swój debiut literacki – książkę „Ofiara Polikseny". Autostopem zjeździła całą Turcję, wyspy greckie i pół basenu Morza Śródziemnego. W przejmującym stylu pisze o zbrodni i historii. Śmiertelnych namiętnościach. Twórczyni "Ślepego archeologa" wzięła również udział w projekcie "Opowiem ci o zbrodni", należy także do literackiej grupy TeamPocisk. W naszym specjalnym kwestionariuszu tłumaczy, na czym polega wielkość serialu "Breaking Bad" (i co ma on wspólnego z Eposem o Gilgameszu), dlaczego najbardziej przeraża ją zwyczajne zło, wspomina też swoją fascynację Agathą Christie, Olgą Tokarczuk oraz Władysławem Reymontem. Zaintrygowani?

Wywiady
"Paragraf 148" to bezpieczna podróż w mroczne czasy PRL-u - wywiad z Jackiem Ostrowskim
11
31.12.2018

O kobietach z wyjątkowo silnym charakterem, zaangażaniu w sprawę, papudze bez imienia, interaktywnym konkursie oraz Płocku - mieście zbrodni, które zdecydowanie jest warte odwiedzenia! Między innymi takie tematy stały się podstawą naszej rozmowy z Jackiem Ostrowskim, autorem bestsellerowej powieści "Paragraf 148". Autor należący do naszego zespołu literackiego #TeamPocisk przekonuje też, dlaczego warto skusić się na przygodę z Zuzą Lewandowską. Zaintrygowani?

Wywiady
Kwestionariusz kryminalny - Dagmara Andryka
12
22.12.2018

Z wykształcenia filozof. Autorka opowiadań, zdobywczyni wyróżnienia na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania w 2009 r. Absolwentka studiów podyplomowych w Instytucie Literatury Polskiej, na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Miłośniczka Szwecji i języka szwedzkiego. Kocha kino, szczególnie twórczość Ingmara Bergmana. Specjalnie dla nas mówi o różnych odmianach okrucieństwa, a także..

Wywiady
Bliskość między czytelnikami a bohaterem powieści jest dla pisarza najpiękniejszym prezentem- wywiad z Bernardem Minierem
13
20.12.2018

Bernard Minier, urodził się w Béziers, a dorastał na południowym wschodzie Francji. Wydał dotąd pięć powieści: hitowy, także w Polsce, Bielszy odcień śmierci (Prix Polar za najlepszy kryminał roku 2011 we Francji), Paskudna historia, Krąg, Nie gaś światła oraz najnowszą Noc.

Wywiady
Kobiety źródłem inspiracji- wywiad z Alkiem Rogozińskim
14
19.12.2018

O tym, że powaga jest tarczą głupców, w czym przejawia się niezwykłość kobiet, dlaczego potrafimy śmiać się z rzeczy trudnych, ustalenia motywów zbrodni i komediach kryminalncyh rozmawiamy z Alkiem Rogozińskim.

Wywiady
Kwestionariusz kryminalny - Sylwia Zientek
15
15.12.2018

Sylwia Zientek w swoich prozatorskich próbach - między innymi na łamach bestsellerowego cyklu historyczno-obyczajowego "Hotel Varsovie" - udowadnia, że zbrodnia może być popełniona nie tylko na ciele, ale również na duszy i pamięci.

Wywiady
Kwestionariusz kryminalny - Magdalena Stachula
16
11.12.2018

Magda Stachula to absolwentka judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała w firmie importującej kamery do monitoringu, od której - w niecodzienny sposób - przeszła do świata literatury. Jej debiutancka "Idealna" ukazała się w 2016 roku i bardzo szybko stała się bestsellerem

Wywiady
Kwestionariusz kryminalny - Robert Małecki
17
09.12.2018

Robert Małecki to politolog, filozof i dziennikarz, ale przede wszystkim miłośnik kryminałów i thrillerów. W kwestionariuszu kryminalnym mówi nam o swoim uwielbieniu do filmów Romana Polańskiego, nadziejach związanych z nowym sezonem "True Detective", jakiego komiksowego twórcę ceni szczególnie i tłumaczy, jaką przestrzeń powinno się dać czytelnikowi.

Wywiady
Kwestionariusz kryminalny - Agnieszka Lingas-Łoniewska
18
08.12.2018

Agnieszka Lingas-Łoniewska, wrocławska pisarka, tworząca literacki miks powieści obyczajowych, kryminalnych i sensacyjnych. Ma na koncie 30. wydanych powieści, prowadzi szereg okołoliterackich projektów, promuje literaturę polską, jest członkinią kapituły Literackiego Debiutu Roku. Od lat wspomaga fundacje prozwierzęce, zbierając na licznych spotkaniach autorskich (rocznie około 70 spotkań) karmę w zainicjowanej przez siebie akcji „Karma zamiast kwiatka". Ma cztery koty i psa. Autorka dzieli się nami swoją fascynacją Alfredem Hitchockiem, a za co ceni Jakuba Żulczyka, odpowiada dlaczego "książka powinna wywoływać obrażenia" oraz o tym, że warto jest rozszerzać źrenice czytelników.

Wywiady
Bestsellery
Zobacz najpopularniejsze tytuły
Wydarzenia
Zobacz ostatnie wydarzenia ze świata kryminału

Ostatnie komentarze

Dodano przez: KamilJakiśtam

Polecani autorzy

Marta GuzowskaJacek OstrowskiKatarzyna KacprzakMałgorzata RogalaGrzegorz KalinowskiAlek Rogoziński

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.