Kwestionariusz kryminalny - Dagmara Andryka
01
22.12.2018

Z wykształcenia filozof. Autorka opowiadań, zdobywczyni wyróżnienia na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania w 2009 r. Absolwentka studiów podyplomowych w Instytucie Literatury Polskiej, na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Miłośniczka Szwecji i języka szwedzkiego. Kocha kino, szczególnie twórczość Ingmara Bergmana. Specjalnie dla nas mówi o różnych odmianach okrucieństwa, a także..

Wywiady
Bliskość między czytelnikami a bohaterem powieści jest dla pisarza najpiękniejszym prezentem- wywiad z Bernardem Minierem
02
20.12.2018

Bernard Minier, urodził się w Béziers, a dorastał na południowym wschodzie Francji. Wydał dotąd pięć powieści: hitowy, także w Polsce, Bielszy odcień śmierci (Prix Polar za najlepszy kryminał roku 2011 we Francji), Paskudna historia, Krąg, Nie gaś światła oraz najnowszą Noc.

Wywiady
Kobiety źródłem inspiracji- wywiad z Alkiem Rogozińskim
03
19.12.2018

O tym, że powaga jest tarczą głupców, w czym przejawia się niezwykłość kobiet, dlaczego potrafimy śmiać się z rzeczy trudnych, ustalenia motywów zbrodni i komediach kryminalncyh rozmawiamy z Alkiem Rogozińskim.

Wywiady
Kwestionariusz kryminalny - Sylwia Zientek
04
15.12.2018

Sylwia Zientek w swoich prozatorskich próbach - między innymi na łamach bestsellerowego cyklu historyczno-obyczajowego "Hotel Varsovie" - udowadnia, że zbrodnia może być popełniona nie tylko na ciele, ale również na duszy i pamięci.

Wywiady
Kwestionariusz kryminalny - Magdalena Stachula
05
11.12.2018

Magda Stachula to absolwentka judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała w firmie importującej kamery do monitoringu, od której - w niecodzienny sposób - przeszła do świata literatury. Jej debiutancka "Idealna" ukazała się w 2016 roku i bardzo szybko stała się bestsellerem

Wywiady
Kwestionariusz kryminalny - Robert Małecki
06
09.12.2018

Robert Małecki to politolog, filozof i dziennikarz, ale przede wszystkim miłośnik kryminałów i thrillerów. W kwestionariuszu kryminalnym mówi nam o swoim uwielbieniu do filmów Romana Polańskiego, nadziejach związanych z nowym sezonem "True Detective", jakiego komiksowego twórcę ceni szczególnie i tłumaczy, jaką przestrzeń powinno się dać czytelnikowi.

Wywiady
Kwestionariusz kryminalny - Agnieszka Lingas-Łoniewska
07
08.12.2018

Agnieszka Lingas-Łoniewska, wrocławska pisarka, tworząca literacki miks powieści obyczajowych, kryminalnych i sensacyjnych. Ma na koncie 30. wydanych powieści, prowadzi szereg okołoliterackich projektów, promuje literaturę polską, jest członkinią kapituły Literackiego Debiutu Roku. Od lat wspomaga fundacje prozwierzęce, zbierając na licznych spotkaniach autorskich (rocznie około 70 spotkań) karmę w zainicjowanej przez siebie akcji „Karma zamiast kwiatka". Ma cztery koty i psa. Autorka dzieli się nami swoją fascynacją Alfredem Hitchockiem, a za co ceni Jakuba Żulczyka, odpowiada dlaczego "książka powinna wywoływać obrażenia" oraz o tym, że warto jest rozszerzać źrenice czytelników.

Wywiady
Władza to namiętność - wywiad z Jussim Adler-Olsenem
08
25.11.2018

Jussi Adler-Olsen to jeden z najbardziej cenionych duńskich pisarzy specjalizujących się w tworzeniu kryminałów i thrillerów. Zanim został zawodowym twórcą, był harcerzem, gitarzystą rockowym, redaktorem encyklopedii, operatorem, kompozyto­rem oraz scenarzystą filmowym. Oprócz tego działał jako wydawca oraz popularyzator sztuki komiksowej.

Wywiady
Czuję w sobie ogień - rozmowa z Monsem Kallentoftem
09
18.11.2018

Mons Kallentoft, szwedzki dziennikarz, specjalista od mediów, a także specjalista od zbrodni - literackich thrillerów. Swego czasu został okrzyknięty nowym królem skandynawskiej powieści kryminalnej, urodził się w roku 1968. Dorastał w Linköping. Do kariery pisarza dochodził przez pracę w reklamie i dziennikarstwo. Jest znany z literackiego cyklu o komisarz Malin Fors, a także serii Herkules, którą pisze razem z Markusem Luttermanem. Specjalnie dla nas mówi nam o tym, co uważa za największą wartość w swoim życiu, dlaczego nie uważa się za typowego Szweda, w czym przejawia się związek Biblii i Koranu z ludzkim złem i jaki jest przepis na literacki sukces. Zaintrygowani? Zapraszamy do lektury!

Wywiady
Gen ludzkiego zła - rozmowa z Tess Gerritsen z okazji premiery serialu "Spisane krwią"
10
12.11.2018

Czy wiecie, że niektóre historie są... "Spisane krwią"? Tak właśnie nazywa się tytuł dokumentalnego serialu kryminalnego, który już 13 listopada powraca z drugim sezonem. Jesienią tego roku widzowie spotkają się z autorami kryminałów, którzy opowiedzą o prawdziwych zbrodniach mających niebagatelny wpływ na ich twórczość. Wśród zaproszonych gości-specjalistów znalazło się miejsce dla Tess Gerritsen - współczesna bestsellerowa pisarka amerykańska, z zawodu lekarz internista, autorka thrillerow medycznych. Specjalnie dla nas rozprawia o tym, czy istnieje gen odpowiedzialny za ludzkie zło, przybliżając równocześnie historię diabolicznej rodziny Weaverów...

Wywiady
Kwestionariusz kryminalny - Max Czornyj
11
12.11.2018

O zbrodniczej naturze czasu, ojcach kryminalistyki, poczuciu szczęścia oraz strachu opowiada nam Max Czornyj. Adwokat - który praktykował zarówno w Polscech, jak i Włoszech, a także pisarz - autor bestsellerowych thrillerów z cyklu o komisarzu Eryku Deryle ("Grzech", "Ofiara", "Pokuta").

Wywiady
Kwestionariusz kryminalny - Marcin Wroński
12
06.11.2018

Jeden z najbardziej uznanych twórców literatury spod znaku zbrodni, autor kryminałów retro o komisarzu Zydze Maciejewskim. Pisarz, dramaturg, redaktor, scenarzysta. Za swoje powieści otrzymał m.in. Nagrodę Wielkiego Kalibru i Nagrodę Artystyczną Miasta Lublin. Współpracuje z „Przekrojem", pisze dla teatru oraz radia, jest także autorem scenariusza filmu animowanego "Ta cholerna niedziela" (2014) na motywach własnej powieści. Debiutował zbiorem opowiadań "Udo Pani Nocy" (1992), wydał mikropowieść pijacko-przygodową "Obsesyjny motyw babiego lata" (1994), fanom fantastyki znany jest między innymi za sprawą "Węża Marlo" (2006). Literacki ojciec komisarza Maciejewskiego opowiada nam o tym, jak zainteresowania przekuć na profesję, świńskich zwłokach, kibolach, zasadach tworzenia, "Breaking Bad" oraz społecznym tle literatury kryminalnej...

Wywiady
Kwestionariusz kryminalny - Andrzej Dziurawiec
13
03.11.2018

Specjalnie dla nas, w kolejnej edycji "Kwestionariusza kryminalnego", Andrzej Dziurawiec mówi nam również o "Pulp Fiction", serialowych fascynacjach, a także o tym, czy Zygmunt Miłoszewski trenował szermierkę, a Jo Nesbø kiedykolwiek ulepił bałwana...

Wywiady
Kwestionariusz kryminalny - Bartosz Szczygielski
14
26.10.2018

Bartosz Szczygielski na łamach kwestionariusza mówi nam o swojej fascynacji filmem "Siedem", tłumaczy, że człowiek potrafi być prawdziwą bestią, rozprawia o serialu "Przyjaciele" i twórczości Chucka Palahniuka. Zaintrygowani? Posmakujcie reszty!

Wywiady
Kwestionariusz kryminalny - Łukasz Śmigiel
15
23.10.2018

Łukasz Śmigiel to wrocławski dziennikarz, wykładowca akademicki, specjalista od kultury, wydawca. Od 2015 dziennikarz Radia Wrocław Kultura, w którym wraz z Jackiem Antczakiem prowadzi pasmo literackie (gośćmi w programie byli autorzy polscy i zagraniczni m.in. Olga Tokarczuk, Andrzej Ziemiański, Mariusz Czubaj, Edward Lee, Graham Masterton). Od 2017 gościnnie recenzuje i poleca książki i komiksy w paśmie porannym w Radiu Wrocław. Redaktor Naczelny czasopisma grozy „Lśnienie" oraz fantastycznego periodyku "Cosia na progu", autor postapokalitptycznej serii powieściowo-komiksowej "Tequila". Specjalnie dla nas mówi o niezwykłych związkach fantastyki i kryminału, przekonuje, za co warto cenić Borysa Akunina i Martę Guzowską, opisuje, jak makabrycznym psychopatą jest jeden z bohaterów komiksu "Kaznodzieja" oraz tłumaczy, że dzięki literaturze - pomimo całego zła świata - możemy poczuć się choć odrobinkę lepiej. Na chwilę.

Wywiady
Kwestionariusz kryminalny – Marta Matyszczak
16
22.10.2018

Marta Matyszczak jest chorzowianka z urodzenia, dziennikarka z wykształcenia, natomiast pasjonatką kryminałów... z zawodu. Prowadzi Kawiarenkę Kryminalną, portal poświęcony literaturze kryminalnej. Uczestniczka warsztatów literackich na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu oraz na Festiwalu Conrada w Krakowie. Laureatka konkursów na opowiadanie kryminalne (MFK Wrocław i Kryminalna Piła). Adeptka kursu scenariopisarskiego w Warszawskiej Szkole Filmowej. Autorka scenariuszy do kryminalnych fars teatralnych. Kocha psy i podróże (szczególnie te tropem powieściowych bohaterów). Specjalnie nam wyznaje, za co ceni Iana Ratkina i Johna Rebusa, dlaczego mocny kryminał może być do bólu zabawny, czego szuka w litraturze, jak ważne jest zachowanie proporcji w sztuce pisania oraz o tym, czy kryminały mogą przynieść poczucie sprawiedliwości. Zaintrygowani? Oto kolejna odsłona naszego Kwestionariusza Kryminalnego!

Wywiady
Przeszłość bywa zabójcza - wywiad z Rachel Abbott
17
27.09.2018

Rachel Abbot to brytyjska mistrzyni thrillerów, okrzykniętą przez "Guardian":"sensacją rynku e-wydawniczego". Prawdziwa królowa współczesnego kryminału, która włada wyobrabraźnią milionów czytelników na całym świecie. O zbrodni opowiada w sposób wstrząsający, odsłaniając nie tylko głęboko, niekiedy przez lata, skrywane żądze i emocje, ale też zastanawiając się nad zasadami, które rządzą światem ludzkich namiętności. Specjalnie dla nas mówi o tym, czy można poradzić sobie z demonami przeszłości, w jaki sposób tworzy kryminalne historie, czy sprawiedliwość można być wymierzana przez każdego z nas, a także, czy mogłaby się zaprzyjaźnić z detektywem Tomem Douglasem. Zaintrygowani? Zapraszamy do lektury, który odbył się podczas Poznańskiego Festiwalu Kryminalnego Granda 2018! 

Wywiady
Mam charakter buntownika - wywiad z Brianem Azzarello
18
16.09.2018

Brian Azzarello to żyjąca legenda amerykańskiego komiksu. Scenarzysta, który od lat współpracuje z DC Comics, jednego z dwóch największych wydawców na świecie, realizuje bezkompromisowe historie gatunkowe. Bardzo często są to kryminały, w których ukazuje brudną i brutalną rzeczywistość, gdzie wartością jest zemsta i chęć odkupienia, jak ma to miejsce w „100 nabojach"- tak brzmi tytuł jego najbardziej znanej serii, którą wspólnie z Eduardo Risso opracował dla Vertigo Comics.

Wywiady
Bestsellery
Zobacz najpopularniejsze tytuły
Wydarzenia
Zobacz ostatnie wydarzenia ze świata kryminału

Ostatnie komentarze

Dodano przez: KamilJakiśtam

Polecani autorzy

Marta GuzowskaJacek OstrowskiKatarzyna KacprzakMałgorzata RogalaGrzegorz KalinowskiAlek Rogoziński

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.