Kwestionariusz kryminalny - Wojciech Chmielarz
01
07.02.2019

O odkrywaniu prawdy i dochodzeniu do sprawiedliwości. Fascynacji "Breaking Bad", Kryminalnej Pile, poszukiwaniu literackich gatunków i nierozwiązanych śledztwach, które przyprawiają o dreszcze, nie dając spokoju... o tym, między innymi, opowiada nam Wojciech Chmielarz. Ceniony dziennikarz, niezwykle popularny twórca literatury kryminalnej, autor książek z cyklu "Jakub Mortka", który publikował między innymi dla „Pulsu Biznesu", „Polityki" czy „Nowej Fantastyki". Udało mu się także nawiązać współpracę z oficerami służb specjalnych i detektywami.Dzięki temu bez problemu poznawał tajniki ich pracy, a tym samym mógł tworzyć bardzo wiarygodnych bohaterów oraz tło do poszczególnych wydarzeń. Wśród pozostałych dzieł twócy odszukać możemy tytuły takie jak "Zombie" czy "Żmijowsko". Wojciech Chmielarz brał również udział w projekcie "Opowiem ci o zbrodni", a próbkę jego talentu zawarto też w antologii "Zabójczy pocisk". Teraz przyszedł czas na kolejną odsłonę naszego Kwestionariusza Kryminalnego!

Wywiady
Tempo musi być zmienne, ma być romantycznie i brutalnie - wywiad z Grzegorzem Kalinowskim
02
30.01.2019

Nie lubi monotonności, potrafi podkreślać kontrasty. Wyjaśnia, że w wielkim mieście czaić się może wielkie zło. Kto? Grzegorz Kalinowski, ceniony dziennikarz, bestsellerowy autor prozy kryminalnej, którego najnowsza powieść "Gra w oczko" właśnie ma swoją premierę. W specjalnym wywiadzie rzeczony wyjaśnia dlaczego ceni pisarstwo Hellera, Vonneguta i czeską literaturę, tłumaczy, że piłkarze bywają traktowani jak herosi, dzieli się także swoimi literackimi planami oraz rekomenduje kulturowe dzieła.

Wywiady
Kwestionariusz kryminalny - Grzegorz Kalinowski
03
28.01.2019

Grzegorz Kalinowski to ceniony dziennikarz sportowy, były współpracownik TVN i Radia Zet. Korespondent sportowy NC+, dokuemntalista, producent filmowy, a ostatnio przede wszystkim... niezwykle ceniony pisarz. Autor sensacyjno-historycznej serii „Śmierć frajerom", w skład której wchodzą również książki „Śmierć frajerom. Złota maska" oraz „Śmierć frajerom. Tajemnica skarbu Ala Capone".

Wywiady
Kwestionariusz kryminalny - Marta Guzowska
04
03.01.2019

Marta Guzowska to polska Agatha Christie. Z wykształcenia archeolog, z zamiłowania pisarka - Laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru w 2013 za swój debiut literacki – książkę „Ofiara Polikseny". Autostopem zjeździła całą Turcję, wyspy greckie i pół basenu Morza Śródziemnego. W przejmującym stylu pisze o zbrodni i historii. Śmiertelnych namiętnościach. Twórczyni "Ślepego archeologa" wzięła również udział w projekcie "Opowiem ci o zbrodni", należy także do literackiej grupy TeamPocisk. W naszym specjalnym kwestionariuszu tłumaczy, na czym polega wielkość serialu "Breaking Bad" (i co ma on wspólnego z Eposem o Gilgameszu), dlaczego najbardziej przeraża ją zwyczajne zło, wspomina też swoją fascynację Agathą Christie, Olgą Tokarczuk oraz Władysławem Reymontem. Zaintrygowani?

Wywiady
"Paragraf 148" to bezpieczna podróż w mroczne czasy PRL-u - wywiad z Jackiem Ostrowskim
05
31.12.2018

O kobietach z wyjątkowo silnym charakterem, zaangażaniu w sprawę, papudze bez imienia, interaktywnym konkursie oraz Płocku - mieście zbrodni, które zdecydowanie jest warte odwiedzenia! Między innymi takie tematy stały się podstawą naszej rozmowy z Jackiem Ostrowskim, autorem bestsellerowej powieści "Paragraf 148". Autor należący do naszego zespołu literackiego #TeamPocisk przekonuje też, dlaczego warto skusić się na przygodę z Zuzą Lewandowską. Zaintrygowani?

Wywiady
Kwestionariusz kryminalny - Dagmara Andryka
06
22.12.2018

Z wykształcenia filozof. Autorka opowiadań, zdobywczyni wyróżnienia na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania w 2009 r. Absolwentka studiów podyplomowych w Instytucie Literatury Polskiej, na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Miłośniczka Szwecji i języka szwedzkiego. Kocha kino, szczególnie twórczość Ingmara Bergmana. Specjalnie dla nas mówi o różnych odmianach okrucieństwa, a także..

Wywiady
Bliskość między czytelnikami a bohaterem powieści jest dla pisarza najpiękniejszym prezentem- wywiad z Bernardem Minierem
07
20.12.2018

Bernard Minier, urodził się w Béziers, a dorastał na południowym wschodzie Francji. Wydał dotąd pięć powieści: hitowy, także w Polsce, Bielszy odcień śmierci (Prix Polar za najlepszy kryminał roku 2011 we Francji), Paskudna historia, Krąg, Nie gaś światła oraz najnowszą Noc.

Wywiady
Kobiety źródłem inspiracji- wywiad z Alkiem Rogozińskim
08
19.12.2018

O tym, że powaga jest tarczą głupców, w czym przejawia się niezwykłość kobiet, dlaczego potrafimy śmiać się z rzeczy trudnych, ustalenia motywów zbrodni i komediach kryminalncyh rozmawiamy z Alkiem Rogozińskim.

Wywiady
Kwestionariusz kryminalny - Sylwia Zientek
09
15.12.2018

Sylwia Zientek w swoich prozatorskich próbach - między innymi na łamach bestsellerowego cyklu historyczno-obyczajowego "Hotel Varsovie" - udowadnia, że zbrodnia może być popełniona nie tylko na ciele, ale również na duszy i pamięci.

Wywiady
Kwestionariusz kryminalny - Magdalena Stachula
10
11.12.2018

Magda Stachula to absolwentka judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała w firmie importującej kamery do monitoringu, od której - w niecodzienny sposób - przeszła do świata literatury. Jej debiutancka "Idealna" ukazała się w 2016 roku i bardzo szybko stała się bestsellerem

Wywiady
Kwestionariusz kryminalny - Robert Małecki
11
09.12.2018

Robert Małecki to politolog, filozof i dziennikarz, ale przede wszystkim miłośnik kryminałów i thrillerów. W kwestionariuszu kryminalnym mówi nam o swoim uwielbieniu do filmów Romana Polańskiego, nadziejach związanych z nowym sezonem "True Detective", jakiego komiksowego twórcę ceni szczególnie i tłumaczy, jaką przestrzeń powinno się dać czytelnikowi.

Wywiady
Kwestionariusz kryminalny - Agnieszka Lingas-Łoniewska
12
08.12.2018

Agnieszka Lingas-Łoniewska, wrocławska pisarka, tworząca literacki miks powieści obyczajowych, kryminalnych i sensacyjnych. Ma na koncie 30. wydanych powieści, prowadzi szereg okołoliterackich projektów, promuje literaturę polską, jest członkinią kapituły Literackiego Debiutu Roku. Od lat wspomaga fundacje prozwierzęce, zbierając na licznych spotkaniach autorskich (rocznie około 70 spotkań) karmę w zainicjowanej przez siebie akcji „Karma zamiast kwiatka". Ma cztery koty i psa. Autorka dzieli się nami swoją fascynacją Alfredem Hitchockiem, a za co ceni Jakuba Żulczyka, odpowiada dlaczego "książka powinna wywoływać obrażenia" oraz o tym, że warto jest rozszerzać źrenice czytelników.

Wywiady
Władza to namiętność - wywiad z Jussim Adler-Olsenem
13
25.11.2018

Jussi Adler-Olsen to jeden z najbardziej cenionych duńskich pisarzy specjalizujących się w tworzeniu kryminałów i thrillerów. Zanim został zawodowym twórcą, był harcerzem, gitarzystą rockowym, redaktorem encyklopedii, operatorem, kompozyto­rem oraz scenarzystą filmowym. Oprócz tego działał jako wydawca oraz popularyzator sztuki komiksowej.

Wywiady
Czuję w sobie ogień - rozmowa z Monsem Kallentoftem
14
18.11.2018

Mons Kallentoft, szwedzki dziennikarz, specjalista od mediów, a także specjalista od zbrodni - literackich thrillerów. Swego czasu został okrzyknięty nowym królem skandynawskiej powieści kryminalnej, urodził się w roku 1968. Dorastał w Linköping. Do kariery pisarza dochodził przez pracę w reklamie i dziennikarstwo. Jest znany z literackiego cyklu o komisarz Malin Fors, a także serii Herkules, którą pisze razem z Markusem Luttermanem. Specjalnie dla nas mówi nam o tym, co uważa za największą wartość w swoim życiu, dlaczego nie uważa się za typowego Szweda, w czym przejawia się związek Biblii i Koranu z ludzkim złem i jaki jest przepis na literacki sukces. Zaintrygowani? Zapraszamy do lektury!

Wywiady
Gen ludzkiego zła - rozmowa z Tess Gerritsen z okazji premiery serialu "Spisane krwią"
15
12.11.2018

Czy wiecie, że niektóre historie są... "Spisane krwią"? Tak właśnie nazywa się tytuł dokumentalnego serialu kryminalnego, który już 13 listopada powraca z drugim sezonem. Jesienią tego roku widzowie spotkają się z autorami kryminałów, którzy opowiedzą o prawdziwych zbrodniach mających niebagatelny wpływ na ich twórczość. Wśród zaproszonych gości-specjalistów znalazło się miejsce dla Tess Gerritsen - współczesna bestsellerowa pisarka amerykańska, z zawodu lekarz internista, autorka thrillerow medycznych. Specjalnie dla nas rozprawia o tym, czy istnieje gen odpowiedzialny za ludzkie zło, przybliżając równocześnie historię diabolicznej rodziny Weaverów...

Wywiady
Kwestionariusz kryminalny - Max Czornyj
16
12.11.2018

O zbrodniczej naturze czasu, ojcach kryminalistyki, poczuciu szczęścia oraz strachu opowiada nam Max Czornyj. Adwokat - który praktykował zarówno w Polscech, jak i Włoszech, a także pisarz - autor bestsellerowych thrillerów z cyklu o komisarzu Eryku Deryle ("Grzech", "Ofiara", "Pokuta").

Wywiady
Kwestionariusz kryminalny - Marcin Wroński
17
06.11.2018

Jeden z najbardziej uznanych twórców literatury spod znaku zbrodni, autor kryminałów retro o komisarzu Zydze Maciejewskim. Pisarz, dramaturg, redaktor, scenarzysta. Za swoje powieści otrzymał m.in. Nagrodę Wielkiego Kalibru i Nagrodę Artystyczną Miasta Lublin. Współpracuje z „Przekrojem", pisze dla teatru oraz radia, jest także autorem scenariusza filmu animowanego "Ta cholerna niedziela" (2014) na motywach własnej powieści. Debiutował zbiorem opowiadań "Udo Pani Nocy" (1992), wydał mikropowieść pijacko-przygodową "Obsesyjny motyw babiego lata" (1994), fanom fantastyki znany jest między innymi za sprawą "Węża Marlo" (2006). Literacki ojciec komisarza Maciejewskiego opowiada nam o tym, jak zainteresowania przekuć na profesję, świńskich zwłokach, kibolach, zasadach tworzenia, "Breaking Bad" oraz społecznym tle literatury kryminalnej...

Wywiady
Kwestionariusz kryminalny - Andrzej Dziurawiec
18
03.11.2018

Specjalnie dla nas, w kolejnej edycji "Kwestionariusza kryminalnego", Andrzej Dziurawiec mówi nam również o "Pulp Fiction", serialowych fascynacjach, a także o tym, czy Zygmunt Miłoszewski trenował szermierkę, a Jo Nesbø kiedykolwiek ulepił bałwana...

Wywiady
Bestsellery
Zobacz najpopularniejsze tytuły
Wydarzenia
Zobacz ostatnie wydarzenia ze świata kryminału

Ostatnie komentarze

Dodano przez: Ela Rewińska

Polecani autorzy

Marta GuzowskaJacek OstrowskiKatarzyna KacprzakMałgorzata RogalaGrzegorz KalinowskiAlek Rogoziński

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.