Share

Opowieści spod znaku zbrodni mówią o naszym życiu- Wywiad z Hansem Rosenfeldtem

Co stanowi największe zagrożenie naszej cywilizacji? W czym zawiera się sekret dobrej prozy? Czy kryminały stanowią przenośnię naszych współczesnych problemów? Jacy komiksowi twórcy są mistrzami opowieści? O tym, między innymi, rozmawiamy z Hansem Rosenfeldtem, współautorem bestsellerowej serii „Sebastian Bergman". Zaintrygowani?

Zastanawiam się – jak mógłbyś określić pisanie w duecie? Czy jest to połączenie niczym ogień i woda? Uzupełniacie się, czy jednak kontrastujecie?

Hans Rosenfeld: Każdy z nas ma różne mocne strony, jesteśmy dobrzy w różnych rzeczach i mamy bardzo odmienny temperament. Kiedy piszemy, ale dzielimy te same odniesienia, mówimy tym samym językiem, że tak się wyrażę, więc nigdy nie ma wielkich nieporozumień ani sporów o to, w jaki sposób powinniśmy wziąć historię, nasze postacie lub jak je przedstawić. Właściwie widzimy świat w tych samych kolorach i to naprawdę pomaga.

 

Skąd wziął się pomysł stworzenia cyklu przestępczego?

Cała przygoda Sebastiana Bergmana zaczęła się jako serial telewizyjny, którego nikt wtedy nie chciał, ale podobała nam się historia i postacie, które stworzyliśmy, dlatego też postanowiliśmy zamienić ją w książki. A ponieważ obaj pochodzimy z telewizji, zawsze wiedzieliśmy, że chcemy zrobić więcej niż jeden projekt – więcej niż jedną część...

 

Powiedz mi, proszę, czy Sebastian Bergmann jest facetem, z którym można się zaprzyjaźnić? Co charakteryzuje dobrego policjanta?

Nie, nie sądzę, że mógłbym się z nim zakolegować. Kochamy go, uwielbiam pisać o nim, ale w prawdziwym życiu raczej minęlibyśmy go szerokim łukiem. Dobry policjant to ktoś, kto, jak we wszystkich zawodach, jest dobry w swojej pracy. Należycie i sumiennie podchodzi do swoich zadań. Oczywiście, trochę empatycznej zdolności jest również czymś pożądanym. Uważamy, że w prawdziwym życiu dobry policjant prawdopodobnie potrzebuje nieco większej stabilności emocjonalnej niż niektórzy z naszych bohaterów.

 

Czy kryminały mogą służyć za metaforę naszego życia? Opisywać naszą rzeczywistość? Choćby i w krzywym zwierciadle?

Cóż, poza tym, że kryminały stanowią równocześnie rozrywkę – bywa że naprawdę ekscytującą, to uważam, że opowieści spod znaku zbrodni nie robią nic innego, jak – mniej lub bardziej metaforycznie – przekazują informacje o naszym społeczeństwo.

 

W „Najwyższej sprawiedliwości" zajmujecie się problemami gwałtu, przemocy. Podejrzewam, że niełatwo było podjąć ten temat?

Właściwie, pisanie tej historii, nie było czymś o wiele trudniejszym, niż w innym przypadku. Naprawdę nie pozwalamy, aby temat książki wpłynął na nas, to czytelnik powinien coś poczuć, a nie my. Przeprowadziliśmy wiele badań na temat ofiar gwałtu i różnych sposobów reagowania na takie traumatyczne przeżycie, ponieważ było to coś, co musieliśmy zrobić dobrze, ale poza tym była to kolejna książka.

 

W swoich powieściach opisujecie ważne tematy społeczne. Jak sądzisz, co obecnie stanowi największe niebezpieczeństwo dla funkcjonowania naszej cywilizacji?

Sądzę, że składa się na to kilka czynników. Zmiany klimatyczne, powstanie partii populistycznych, potępianie faktów przez ludzi – to, co myślisz i czujesz, to prawda, ogólna ignorancja historii, która sprawi, że powtórzymy te błędy i narastający podział na „nas i na nich" – od wszystkiego, poczynając na religii, a kończąc na polityce polityce.

 

Czy masz mistrzów literackich i filmowych?

Oczywiście! Są nimi między innymi twórcy komiksów, jak choćby Brian Michael Bendis, Dan Slott, Ed Brubaker, Jason Aaron...

 

Jak definiujesz kryminały? Jak myślisz, w czym zawiera się ich atrakcyjność?

Kryminały zawierają – a przynajmniej powinny zawierać – ekscytującą i wciągającą fabuła opowiedzianą za pomocą hipnotyzujących postaci. To historia, która będzie atrakcyjna dla publiczności.

 

A jakich wartości szukasz w literaturze?

Zależy mi na tym, aby kosztować dobrej literatury – umiejętnie rozplanowanej, z przekonywującymi postaciami, które żyją i zapewniają rozrywkę.

Opowieści spod znaku zbrodni mówią o naszym życiu- Wywiad z Hansem Rosenfeldtem

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)
Bestsellery
Zobacz najpopularniejsze tytuły
Wydarzenia
Zobacz ostatnie wydarzenia ze świata kryminału

Ostatnie komentarze

Dodano przez: KamilJakiśtam

Polecani autorzy

Marta GuzowskaJacek OstrowskiKatarzyna KacprzakMałgorzata RogalaGrzegorz KalinowskiAlek Rogoziński

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.