Share

Olga Rudnicka - kwestionariusz kryminalny

Olga Rudnicka to nieprawdopodobnie zdolna i pomysłowa autorka powieści kryminalnych, która zbrodnicze oraz sensacyjne intrygi przeplata obyczajowymi refleksjami, ciepłym humorem i spostrzeżeniami na temat otaczającej nas rzeczywistości. Absolwentka Pedagogiki w Wyższej Szkole Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu, autorka powieści kryminalnych: „Martwe Jezioro", „Czy ten rudy kot to pies?", „Zacisze 13" i „Zacisze 13 Powrót". Pracuje jako asystentka osób niepełnosprawnych w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej w Śremie. Kocha jazdę konną i rytmy latynoamerykańskie, zwłaszcza salsę. Namiętnie czyta Joannę Chmielewską, Stephena Kinga, Joe Hilla, Tess Gerritsen i Jeffery'ego Deavera. Specjalnie nam tłumaczy, za co lubi serial "Bates Motel", w czym zawiera się fascynacja Kingiem oraz Piotrem Borlikiem, a także dzieli się tym, co jest najważniejsze w pisaniu prozy spod znaku zbrodni...

  • Kryminały zaczęłaś pisać, ponieważ...

A cóż innego mógłby pisać ktoś, kto uwielbia się bać i od dzieciństwa zaczytuje się kryminałami? Wiem, wiem, nie odpowiada się pytaniem na pytanie, ale cóż, tym razem inaczej się nie da. Sama chciałabym wiedzieć, dlaczego kryminał. Raz napisałam bajkę. Świetną bajkę. Mój ówczesny redaktor poprosił, żebym przestała je pisać i skoncentrowała się na tym, co mi wychodzi. Zdaje się, że to była bardzo kryminalna bajka.

  • Detektyw, komisarz, profiler lub inny funkcjonariusz organów ścigania, którego podziwiasz...

Uwielbiam detektyw Jane Rizzolli, bohaterkę kryminałów Tess Gerritsen. Jest silna, zaradna, twarda i przy tym wszystkim bardzo kobieca, a przynajmniej tak ją sobie wyobrażam. Taka twarda babka z jajami, która potrafi rozczulać się nad szczeniaczkiem. Bardzo intrygująca postać.

  • Najbardziej przerażający złoczyńca, psychopata, inny znany Ci przestępca?

Kogo się tak ostatnio bałam... Niech się zastanowię... Obawiam się, że jestem typem, który boi się rzeczy nierealnych, trudno mi wskazać konkretnego psychopatę. Na ogół wystarcza mi klimat Stephena Kinga, żeby się bać, złoczyńca już mi niepotrzebny. Chociaż Norman Bates naprawdę mnie przeraził. I co ciekawe, Stephen King nie miał z tym nic wspólnego.

  • Film, który najmocniej zapisał się w Twojej pamięci?

Hm... kilka filmów zrobiło na mnie takie wrażnie. "Zaklinacz koni", "Green Book" był przepiękny, "Zielona mila", "Skazani na Shawsank". Nie potrafię wybrać jednego. Podejrzewam, że gdybym chwilę się zastanowiła, wymieniłabym jeszcze kilka, ale te są pierwsze, które przeszły mi przez myśl.

  • Serial, który mógłbyś oglądać aż do śmierci?

"Bates Motel"! Tęsknię za Normanem! Jest tak skomplikowany i popaprany, że trzeba się go bać. Te skomplikowane relacje między bohaterami naprawdę potrafią wciągnąć, a sam Norman... O rany, strach się bać!

  • Autor (filmowy, komiksowy), którego uważasz za mistrza/inspiratora?

Mistrzem jest Stephen King. Wiem, że się powtarzam, ale cóż... Lubię wielu pisarzy, do dziś nie mogę odżałować śmierci Stiega Larssona, ale King pozostanie dla mnie niedoścignionym wzorem.

  • Polski autor, którego podziwiasz?

W tej chwili? Piotr Borlik. W międzyczasie był też Żulczyk, Stachula i kilka innych nazwisk, trudno wybrać jedną osobę. Lubię polski kryminał, a ostatnio króluje w nim sporo ciekawych pozycji.

  • Historie kryminalne potrafią być niezwykłe, bo...

Mogły wydarzyć się naprawdę. To historie o ludziach, emocjach i motywach, które nimi kierują. Czy może być coś prawdziwszego?

  • W czasie tworzenia trzymasz się zasady, że...

Żadnych zasad. Wszystko samo się dzieje, a próba usystematyzowania czegokolwiek w moim przypadku mija się z celem. Próbowałam swego czasu tworzyć konspekt, ale gdy kończyłam pisać powieść, okazywało się, że konspekt sobie, a moi bohaterowie sobie. Książka tworzy się w trakcie a bohaterowie robią, co chcą, czasami wbrew mojej woli.

  • W pisaniu najważniejsze jest dla Ciebie to, aby...

Cieszyć się każdą chwilą, co nie jest proste, gdy termin cię goni, a w głowie pustka. Bohaterowie zastygają, popadają w marazm i muszę wykombinować, co dalej, co nie oznacza, że akcja rusza z miejsca, bo patrzy na mnie jedno z drugim krzywo jakby chciało zapytać: - Naprawdę? Na nic lepszego cię nie stać?

Przepytał: Marcin Waincetel

 

Olga Rudnicka - kwestionariusz kryminalny

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)
Bestsellery
Zobacz najpopularniejsze tytuły
Wydarzenia
Zobacz ostatnie wydarzenia ze świata kryminału

Ostatnie komentarze

Dodano przez: KamilJakiśtam

Polecani autorzy

Marta GuzowskaJacek OstrowskiKatarzyna KacprzakMałgorzata RogalaGrzegorz KalinowskiAlek Rogoziński

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.