Marek Krajewski - kwestionariusz kryminalny
Marek Krajewski to jeden z najważniejszych twórców rodzimego kryminału. Specjalista od opowieści spod znaku retro, w którego twórczości demony wojny łączą się ze zbrodniczymi intrygami, a poczucie melancholii z pragnieniem zemsty... Z wykształcenia filolog klasyczny, specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego, były wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2007 roku zawodowo trudni się pisarstwem. Jest autorem kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji. Oprócz tego znany jest między innymi z powieści o Edwardzie Popielskim. Jego najnowszą książką jest niezwykle intrygujący szpiegowski thriller "Dziewczyna o czterech palcach". Obecnie pracuje nad "Golemem". Co fascynuje Marka Krajewskiego? Jakie jest jego pisarskie credo? O tym dowiecie się z kolejnego wydania kwestionariusza kryminalnego!
- Kryminał zaczął Pan pisać, ponieważ...
Byłem bardzo wybrednym czytelnikiem. Marzyłem o tym, aby przeczytać kryminał, którego akcja rozgrywa się w przedwojennym Wrocławiu. Ponieważ takiej książki nie było, postanowiłem sam ją napisać.
- Detektyw, komisarz, profiler lub inny funkcjonariusz organów ścigania, którego Pan podziwia...:
Filip Marlowe, bohater powieści Raymonda Chandlera – to bohater fikcyjny, którego podziwiam. O rzeczywistych postaciach nie mogę mówić (tajne przez poufne).
- Najbardziej przerażający złoczyńca, psychopata, inny znany Panu przestępca...?
Fritz Haarmann*.
- Film, który najmocniej zapisał się w Pana pamięci?
"Harry Angel" Alana Parkera.
- Serial, który mógłby Pan oglądać aż do śmierci?
"Rzym".
- Autor (filmowy, komiksowy), którego uważa Pan za mistrza/inspiratora?
Raymond Chandler.
- Polski autor, które Pan podziwia...?
Bolesław Prus.
- Historie kryminalne potrafią być niezwykłe, bo...
...są często nieprzewidywalne.
- W czasie tworzenia trzyma się Pan zasady, że...
Po napisaniu wyznaczonego na dany dzień fragmentu powieści patrzę na swoje odbicie w lustrze i pytam: czy zrobiłeś wszystko, jak najlepiej mogłeś? Jeśli odpowiedź na to pytanie jest negatywna, wracam do napisanego fragmentu, cyzeluję go i znów stawiam samemu sobie powyższe pytanie – aż do skutku, kiedy odpowiedź na nie będzie pozytywna. Wtedy kończę pracę danego dnia.
- W pisaniu najważniejsze jest dla Pana to, aby...?
Było wokół mnie cicho.
Przepytał Marcin Waincetel
*Fritz Haarmann, właśc. Friedrich Haarmann (ur. 25 października 1879 w Hanowerze, zm. 15 kwietnia 1925 tamże) – niemiecki seryjny morderca nazwany rzeźnikiem z Hanoweru. Razem ze swym partnerem Hansem Gransem dokonywali morderstw na nastoletnich chłopcach (przypis red.)