Share

Kwestionariusz kryminalny - Wojciech Chmielarz

O odkrywaniu prawdy i dochodzeniu do sprawiedliwości. Fascynacji "Breaking Bad", Kryminalnej Pile, poszukiwaniu literackich gatunków i nierozwiązanych śledztwach, które przyprawiają o dreszcze, nie dając spokoju... o tym, między innymi, opowiada nam Wojciech Chmielarz. Ceniony dziennikarz, niezwykle popularny twórca literatury kryminalnej, autor książek z cyklu "Jakub Mortka", który publikował między innymi dla „Pulsu Biznesu", „Polityki" czy „Nowej Fantastyki". Udało mu się także nawiązać współpracę z oficerami służb specjalnych i detektywami.Dzięki temu bez problemu poznawał tajniki ich pracy, a tym samym mógł tworzyć bardzo wiarygodnych bohaterów oraz tło do poszczególnych wydarzeń. Wśród pozostałych dzieł twócy odszukać możemy tytuły takie jak "Zombie" czy "Żmijowsko". Wojciech Chmielarz brał również udział w projekcie "Opowiem ci o zbrodni", a próbkę jego talentu zawarto też w antologii "Zabójczy pocisk". Teraz przyszedł czas na kolejną odsłonę naszego Kwestionariusza Kryminalnego!

  • Kryminał zacząłeś pisać, ponieważ...

Nie potrafię wymyślić fabuły, w której nie ma trupa. Okej, mówię to trochę półżartem, ale faktem jest, że dobre przestępstwo jest dla mnie katalizatorem fabuły. Łatwiej mi stworzyć taką historię, wymyślić postacie, znaleźć powiązania pomiędzy nimi i konflikty, które nimi wstrząsają.

  • Detektyw, komisarz, profiler lub inny funkcjonariusz organów ścigania, którego podziwiasz...:

Pod wieloma względami, prawie każdego. Znam trochę to środowisko i jestem nieustannie pod wrażeniem, jak polscy policjanci są oddani swojej pracy. Ciężkiej, często niebezpiecznej, wymagającej wielu wyrzeczeń. Nie bez przyczyny mówi się o „służbie" w policji. A tak po ludzku, koleżeńsko, bardzo cenię techników kryminalistycznych skupionych wokół środowiska Kryminalnej Piły. Ich praca popularyzatorska jest nie do przecenienia.

  • Najbardziej przerażający złoczyńca, psychopata, inny znany Ci przestępca...?

Szczerze mówiąc, nie ma takiego. Raczej fascynują mnie poszczególne sprawy, szczególnie te nierozwiązane. Takie jak śmierć pielęgniarki Cindy James, zabójstwo tzw. chłopca z pudełka (którego znaleziono w USA w kartonowym pudle w lesie w latach pięćdziesiątych i do dzisiaj nie ustalono nawet jego tożsamości) czy zabójstwo na farmie Hinterkaifeck

  • Film, który najmocniej zapisał się w Twojej pamięci?

„Dawno temu w Ameryce" czyli wspaniała saga gangsterska Sergio Leone, a także „Bliżej" Mike'a Nicholsa bardzo piękna opowieść o czwórce zagubionych ludzi, pułapce uczuć. A do tego świetne role: Julii Roberts, Clive'a Owena, Natalie Portman i Jude'a Lawa.

  • Serial, który mógłbyś oglądać aż do śmierci?

Myślę, że „Breaking Bad". Jeden z najlepszych seriali, jakie kiedykolwiek powstały. Znakomita historia, znakomicie poprowadzona akcja, bohaterowie, którzy nie dają o sobie zapomnieć. Albo „BoJack Horseman". Animowany serial dla dorosłych. Jedna z najzabawniejszych i równocześnie najbardziej przygnębiających rzeczy, jakie w życiu widziałem.

  • Autor (filmowy, komiksowy), którego uważasz za mistrza/inspiratora?

Denis Lehane, który potrafi napisać z jednej strony pełnokrwisty kryminał, a z drugiej taką cudowną, rozszerzającą granicę gatunku powieść jak „Rzeka Tajemnic". Bardzo cenię pisarstwo Jo Nesbo. Jeśli chodzi o komiksy to tutaj nie będę specjalnie oryginalny. Cenie Alana Moore'a, autora chociażby „Strażników", ale również jednej z najlepszych opowieści o Kubie Rozpruwaczu. Mam na myśli „Prosto z piekła". A także Jason Aaron, który napisał scenariusz do „Skalpu" - mocnej, kryminalnej historii, której akcja dzieje się w jednym z indiańskich rezerwatów.

  • Polski autor, którego podziwiasz...?

Przyznam szczerze, że niedawno bardzo zaimponował mi Zygmunt Miłoszewski z powieścią „Jak zawsze". Po pierwsze dlatego, że to kawał bardzo dobrej literatury. Po drugie, Miłoszewski podjął odważną decyzję, żeby zamiast pisać kolejny tom o Szackim, spróbować czegoś zupełnie innego, w zupełnie innym gatunku.

  • Historie kryminalne potrafią być niezwykłe, bo...

...opowiadają o dwóch potrzebach, które są w ludziach od zawsze. O poszukiwaniu prawdy i o poszukiwaniu sprawiedliwości. Kryminały w pewien sposób porządkują nasz świat. Przywracają naszą wiarę w to, że każde zło, kiedyś zostaje ukarane.

  • W czasie tworzenia trzymasz się zasady, że...

Piszę co najmniej tysiąc słów dziennie. Codziennie. Aż do końca.

  • W pisaniu najważniejsze jest dla Ciebie to, aby...?

Żeby pisać szczerze. Żebym pisało o tym, co mnie porusza, wzrusza lub po prostu wkurwia. Literatura bez uczuć, bez zaangażowania autora nie istnieje.

Przepytał: Marcin Waincetel

Kwestionariusz kryminalny - Wojciech Chmielarz
Autor:Wojciech Chmielarz

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)
Powiązane
Zobacz informacje powiązane z tym autorem

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.