Share

Kwestionariusz kryminalny - Sylwia Zientek

Sylwia Zientek jest autorką książki "Złudzenia, nerwice i sonaty" nominowanej w 2013 r. do Literackiej Nagrody Angelusa. Absolwentka Wydziału Prawa i Administrcji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów specjalizacyjnych w Centrum Studiów Latynoamerykańskich. Prowadzi blog Fantasmagoria (zientek.blog.pl), zamieszcza na nim szkice biograficzne o ludziach z kręgów sztuki. Wielbicielka podróży tropami artystów, których podziwia. Pasjonatka jazzu i soulu. Fascynuje ją historia Warszawy, gdzie mieszka z mężem i trójką dzieci. W swoich prozatorskich próbach - między innymi na łamach bestsellerowego cyklu historyczno-obyczajowego "Hotel Varsovie" - udowadnia, że zbrodnia może być popełniona nie tylko na ciele, ale również na duszy i pamięci. Autorka, która ma na swoim koncie również między innymi wołyńską opowieść "Kolonia Marusia", opowiada nam o swoich ulubionych seriach szpiegowsko-kryminalnych, tłumaczy, że pisząc walczy ze swoimi słabościami, rekomenduje serialową "Rodzinę Soprano"  i wyjaśnia, czym tak naprawdę są dla niej opowieści spod znaku zbrodni.

  • Kryminały zaczęłaś pisać, ponieważ...

Moje powieści gatunkowo nie zaliczają się do kryminałów, aczkolwiek w cyklu „Hotel Varsovie" znaleźć można wątki kryminalne. W powieściach tych mamy do czynienia z tajemnicą, a do tego pojawia się trup, nawet kilka... Wątki tego typu wydały mi się nieodzowne dla uatrakcyjnienia fabuły, zwłaszcza że zajmuję się materią historyczną. Wielokrotnie słyszałam, że umiem nakreślać ciekawe, czarne charaktery i myślę sobie, że może nadszedł czas, aby jakiś typ o morderczych skłonnościach stał się centralną postacią książki. Zdradzę, iż w najnowszej odsłonie Hotelu Varsovie pt. „Królewski szpieg" (premiera w marcu 2019) dużą rolę odegrają truciciele...

  • Detektyw, komisarz, profiler lub inny funkcjonariusz organów ścigania, którego podziwiasz...

Lubię bohaterów pogłębionych psychologicznie, takich jak Kurt Wallander z powieści Mankella. Bardzo mnie też ciekawi postać Kornela Strasburgera, który zajmuje się sprawami kryminalno-szpiegowskimi w realiach Warszawy lat 30 XX w. – mam tu na myśli świetny cykl powieści autorstwa Grzegorza Kalinowskiego.

  • Najbardziej przerażający złoczyńca, psychopata, inny znany Ci przestępca?

Najbardziej przerażają mnie przestępcy o skomplikowanym profilu psychologicznych, tacy, którzy popełniając zbrodnie kierują się potrzebą dominacji, co skutkuje wyjątkową udręką ofiary. Tego typu złoczyńcą był seryjny morderca z Chicago – John Wayne Gacy. Słynął z tego, iż często występował charytatywnie jako klaun. Zamordował co najmniej 33 młodych mężczyzn i chłopców, wykorzystując ich wcześniej seksualnie. W 1980 roku Gacy został skazany na śmierć – wyrok wykonano.

  • Film, który najmocniej zapisał się w Twojej pamięci?

Oglądam wiele filmów i często wracam do obrazów, które najbardziej zapadły mi w pamięć. Najbardziej lubię na nie trafić – ot tak – przypadkowo przerzucając kanały w telewizji. Uwielbiam klasyki Copolii – cykl „Ojciec chrzestny" wcale się nie starzeje, nadal robi ogromne wrażenie, lubię też „Chłopców z ferajny" i wiele utrzymanych w tym tonie filmów Martina Scorsese. Nie powiem, że chętnie wracam do „Dziecka Rosemary" Polańskiego, ale jest to bez wątpienia jeden z najbardziej niepokojących i przerażających filmów!

  • Serial, który mógłbyś oglądać aż do śmierci?

Jako maniaczka serialowa mogłabym wymieniać ukochane tytuły bez końca... Ale zatrzymam się na dwóch najwspanialszych – to „Rodzina Soprano" z niezrównaną psychologiczną analizą „bólu istnienia" gangstera oraz szekspirowski w tonie dramat policyjny „The Shiled". Może jeszcze jeden (nie mogę sobie darować), „Breaking Bad", no i „Mad Man"... Ostatnio podobała mi się „Mała doboszka", w ogóle lubię szpiegowskie filmy, „The Americans", „Homeland"... No nie mogłam się powstrzymać! A z krajowych raczej klasyka, jak „Daleko od szosy" albo „Z biegiem lat, z biegiem dni"!

  • Polski autor, którego podziwiasz?

Tą autorką jest Olga Tokarczuk, mistrzowsko posługująca się różnymi formami i gatunkami literackimi (nie ominęła nawet kryminału), podejmująca najrozmaitsze tematy. Wielki szacunek!

  • W czasie tworzenia trzymasz się zasady, że...

Pisząc walczę ze swoimi słabościami i staram się utrzymać dyscyplinę (napisać przynajmniej 10.000 znaków dziennie, także w weekendy), nie zawsze niestety zwyciężam. Pracują w domu ma się ogromną pokusę oglądania seriali, gotowania tego na co ma się ochotę czy leżenia w łóżku, kiedy na zewnątrz szaleje burza. Ale nie wolno odpuszczać. Podstawowa zasada to wyrobienie normy, cokolwiek by się działo. No i nie wolno pić wina zanim nie napisze się tego, co trzeba!

  • Historie kryminalne potrafią być niezwykłe, bo...

Przez długi czas kryminalne historie interesowały mnie tylko w kontekście psychologicznym, o ile zgłębiały meandry ciemnej strony ludzkiej duszy. Teraz doceniam też w tego typu opowieściach klimat, tło historyczne i scenerię, w której poruszają się bohaterowie. To prawdziwe mistrzostwo, wykreować specyficzny świat, który nie dość, że przyprawia nas o dreszczyk grozy, to jednocześnie zachwyca! Uwielbiam nastrój brudnych, miejskich historii, w których nic nie jest pewne, a żadna z postaci nie jest ani czarna, ani biała.

Przepytał: Marcin Waincetel

Kwestionariusz kryminalny - Sylwia Zientek
Autor:Sylwia Zientek

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)
Bestsellery
Zobacz najpopularniejsze tytuły
Wydarzenia
Zobacz ostatnie wydarzenia ze świata kryminału

Ostatnie komentarze

Dodano przez: KamilJakiśtam

Polecani autorzy

Marta GuzowskaJacek OstrowskiKatarzyna KacprzakMałgorzata RogalaGrzegorz KalinowskiAlek Rogoziński

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.