Share

Kwestionariusz kryminalny - Marcin Wroński

Jeden z najbardziej uznanych twórców literatury spod znaku zbrodni, autor kryminałów retro o komisarzu Zydze Maciejewskim. Pisarz, dramaturg, redaktor, scenarzysta. Za swoje powieści otrzymał m.in. Nagrodę Wielkiego Kalibru i Nagrodę Artystyczną Miasta Lublin. Współpracuje z „Przekrojem", pisze dla teatru oraz radia, jest także autorem scenariusza filmu animowanego "Ta cholerna niedziela" (2014) na motywach własnej powieści. Debiutował zbiorem opowiadań "Udo Pani Nocy" (1992), wydał mikropowieść pijacko-przygodową "Obsesyjny motyw babiego lata" (1994), fanom fantastyki znany jest między innymi za sprawą "Węża Marlo" (2006). Literacki ojciec komisarza Maciejewskiego opowiada nam o tym, jak zainteresowania przekuć na profesję, świńskich zwłokach, kibolach, zasadach tworzenia, "Breaking Bad" oraz społecznym tle literatury kryminalnej...

 

  • Kryminał zaczął Pan pisać, ponieważ...

Ponieważ chciałem wreszcie zacząć utrzymywać się z literatury. Pomimo że nigdy nie byłem fanem tego gatunku, z radością obserwowałem, co zaczęło się dziać na polskiej scenie kryminalnej od ok. 2005 roku. Wtedy stało się oczywiste, że w tym gatunku można pożenić swoje własne zainteresowania i aspiracje z sukcesem komercyjnym, bo wówczas polski kryminał oznaczał obowiązkową intrygę plus wysoką, może nadmiarową wartość artystyczną. Dziś coraz częściej bywa odwrotnie.

  • Detektyw, komisarz, profiler lub inny funkcjonariusz organów ścigania, którego Pan podziwia...:

Co najmniej kilku fachowców najwyższej klasy poznałem osobiście, ale nie jestem pewien, czy życzyliby sobie być przywołani z imienia i nazwiska. Łączy ich to, że są ludźmi pasji i potrafią np. we własnym ogródku w tajemnicy przed żoną urządzić trupią minifarmę, aby na własne oczy zobaczyć, co na zwłokach świni - zwłoki świni podlegają bowiem procesom niemal identycznym jak ludzkie - zaczną wyprawiać muchówki, w jakim czasie i w jakich warunkach zostaną złożone jaja, larwy zaczną się przepoczwarzać itd.

  • Najbardziej przerażający złoczyńca, psychopata, inny znany Panu przestępca...?

To żaden Hannibal Lecter, ale napity kibol, którego widziałem na nagraniu jako jednego z blokujących lubelski Marsz Równości. Chwiejnie trzymając się na nogach, stał naprzeciw policjanta i zachęcał: "uderz mnie, no uderz mnie". Taki adrenalinoholik chętnie odwróci sytuację i uderzy Pana, mnie, kogokolwiek, jeżeli tylko znajdziemy się w zasięgu. W przypadku seryjnego mordercy musimy pasować do starannie wyselekcjonowanego typu ofiary, więc mamy szansę. A z nim nie mamy żadnych, nawet gdy wcale nie jesteśmy lewakami, bo tu rządzi czysty przypadek.

  • Film, który najmocniej zapisał się w Pana pamięci?

"Droga mleczna" Luisa Bunuela, ale to nie jest kryminał.

  • Serial, który mógłby Pan oglądać aż do śmierci?

"Breaking Bad", a to dla odmiany jest kryminał.

  • Autor (filmowy, komiksowy), którego uważa Pan za mistrza/inspiratora?

Chciałbym kiedyś uścisnąć dłoń temu nieznanemu mi geniuszowi, który wymyślił cykl "Sto na sto, czyli sto filmów na stulecie kina", który TVP emitowała w 1995. Chociaż chodziłem do kin studyjnych, to nic tak nie otworzyło mi oczu na obraz i fabułę.

  • Polski autor, które Pan podziwia...?

To pytanie do czytelnika, nie do pisarza. Pisarz podziwia każdego z kolegów, chociaż każdego za inny niuans. Nawet jeśli miałyby to być pracowitość i wdzięk armii pancernej.

  • Historie kryminalne potrafią być niezwykłe, bo...

Nie bo, tylko pomimo. Potrafią być niezwykłe, jeżeli obok wymaganej przez gatunek intrygi pokażą szerokie i mądre tło społeczne, historyczne czy jakiekolwiek inne. Pulpowe historie kryminalne ograniczone do zagadki, kto zabił, są nudne i szkoda na nie czasu.

  • W czasie tworzenia trzyma się Pan zasady, że...

...że kryminał najpierw ma być o czymś, a dopiero potem ma być w nim trup.

  • W pisaniu najważniejsze jest dla Pana to, aby...?

Aby się nie wstydzić. Napisać można wszystko, tylko nie wszystko warto. Dlatego zakończyłem swój cykl o komisarzu Maciejewskim, chociaż mógłbym przecież brnąć w prequele i sequele.

Przepytał: Marcin Waincetel

 

Kwestionariusz kryminalny - Marcin Wroński
Autor:Marcin Wroński

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.