Share

Kwestionariusz kryminalny - Łukasz Śmigiel

Łukasz Śmigiel to wrocławski dziennikarz, wykładowca akademicki, specjalista od kultury, wydawca. Od 2015 dziennikarz Radia Wrocław Kultura, w którym wraz z Jackiem Antczakiem prowadzi pasmo literackie (gośćmi w programie byli autorzy polscy i zagraniczni m.in. Olga Tokarczuk, Andrzej Ziemiański, Mariusz Czubaj, Edward Lee, Graham Masterton). Od 2017 gościnnie recenzuje i poleca książki i komiksy w paśmie porannym w Radiu Wrocław. Redaktor Naczelny czasopisma grozy „Lśnienie" oraz fantastycznego periodyku "Cosia na progu", autor postapokalitptycznej serii powieściowo-komiksowej "Tequila", zbioru opowiadań "Mordercy". Specjalnie dla nas mówi o niezwykłych związkach fantastyki i kryminału, przekonuje, za co warto cenić Borysa Akunina i Martę Guzowską, opisuje, jak makabrycznym psychopatą jest jeden z bohaterów komiksu "Kaznodzieja" oraz tłumaczy, że dzięki literaturze - pomimo całego zła świata - możemy poczuć się choć odrobinkę lepiej. Na chwilę.

  • Kryminały zacząłeś pisać, ponieważ...

Kilka lat temu, pisząc opowiadania będące fabułami z pogranicza thrillera i kryminału w duetach z Kazimierzem Kyrczem oraz z Sebastianem Zakrzewskim, fajnie to wyszło. W pierwszym przypadku nasze opowiadanie „Głowa do kochania" zostało zekranizowane przez amerykańskiego reżysera i trafiło na festiwale, było także wydawane po angielsku. W drugim przypadku, opowiadanie „Historia lubi się powtarzać", zostaliśmy laureatami w konkursie Gazety Wrocławskiej na kryminał o Wrocławiu. Tak oto przekonałem się, że z horroru tylko krok do opowieści kryminalnej.

  • Detektyw, komisarz, profiler lub inny funkcjonariusz organów ścigania, którego podziwiasz...

Regularnie wracam do czytania trzech serii ze śledczymi w roli głównej, choć każdy z nich jest inny. Najbardziej we wszechświecie kocham detektywa Erasta Fandorina z retro kryminałów mistrza Borisa Akunina. Na drugim miejscu postawiłbym agenta Pendergasta z cyklu Prestona i Childe'a, a na trzecim – doktora Davida Huntera z powieści Simona Becketta. I to jest fajne w storytellingu ze śledztwem w tle – detektyw wcale nie musi być klasycznie nudnym, oczywistym detektywem.

  • Najbardziej przerażający złoczyńca, psychopata, inny znany Ci przestępca?

Nadal ogromne wrażenie robi na mnie Si z komiksu „Nowojorscy gliniarze" (cykl „Kaznodzieja") Ennisa i Dillona. Dziennikarz, wolny strzelec, który pisuje o zjawiskach nadprzyrodzonych, a w wolnych chwilach robi okropne rzeczy. I choć od samego początku wiemy, że to on jest w tej opowieści psychopatą. Ennis i Dillon prowadzą fabułę w takim kierunku, że śniadanie staje w gardle. Jest bardzo, bardzo okrutnie. Bardzo prawdziwie i ta historia jest chora i obrzydliwa. Po jej przeczytaniu człowiek chce zrobić coś dobrego, aby zmyć z siebie brud tej opowieści.

  • Film, który najmocniej zapisał się w Twojej pamięci?

Było ich tak wiele. Ale najczęściej wracam do bardzo dziwnych kryminalnych wariacji. Na przykład do „Mrocznego miasta" Alexa Proyasa. To czarny kryminał, który ociera się o horror, a w najmniej oczekiwanej chwili zmienia w... science-fiction. Wspaniały. Aż trudno uwierzyć, że Proyas dostał pieniądze na ten film. No i jeszcze genialna rola Kiefera Sutherlanda.

  • Serial, który mógłbyś oglądać aż do śmierci?

Kryminalny thriller, mieszający gatunki, mroczny, obrzydliwy, ale nie aż tak naturalistycznie okrutny jak dzisiejsze obrazy - „Millenium" Chrisa Cartera z lat 1996-1999 z Lancem Henriksenem.

  • Autor (filmowy, komiksowy), którego uważasz za mistrza/inspiratora?

Nieodmienne Boris Akunin. W każdej postaci. Jego projekt pisania każdej powieści w innym podgatunku literackim to prawdziwe wyzwanie, niesamowita warsztatowa robota, która pokazuje pisarski kunszt. Na dodatek powieści Akunina są równie genialne jak opowiadania. W przerwach od Akunina na zawsze pokochałem powieści Pereza-Reverte, także te ze śledztwem w tle – od mrocznego Klubu Dumas, przez przygodową „Ostatnią bitwę Templariusza", po niedawno wydanego szpiegowskiego „Falco".

  • Polski autor, którego podziwiasz?

Zbyt wiele opcji. Odpowiem po prostu, że ostatnio świetnie bawiłem się przy książkach Marty Guzowskiej. „Ślepy archeolog" zrobił na mnie ogromne wrażenie. Niech ktoś to sfilmuje na litość boską!

  • Historie kryminalne potrafią być niezwykłe, bo...

Ponieważ mamy do czynienia z atrakcyjną opowieścią o walce dobra ze złem. Mamy wyrazistych bohaterów. Mamy zagadkę i trudy śledztwa. Mówiąc krótko – samo życie. Kryminały znakomicie przygotowują nas do rozwiązywania własnych problemów – może nie tak zbrodniczych, jak te w nich opisane, ale równie zawiłych.

  • W czasie tworzenia trzymasz się zasady, że...

Moim obowiązkiem jest zabrać Czytelników w miejsca przez nich nieodkryte. Muszę ich zadziwić, porwać, przemielić, zszokować, zjeść, wypluć, a po otarciu ze śluzu, posadzić w fotelu i powiedzieć: Już dobrze, spokojnie, to już koniec. Wszystko gra. Weź oddech i zróbmy to razem znowu!

  • W pisaniu najważniejsze jest dla Ciebie to, aby...

Bawić się opowieścią, mieszać kryminał z thrillerem, thriller z horrorem, horror z komedią, komedię z fantastyką. Ostatecznie – wszystko jest opowieścią. Żyjemy na skalnej bryle zawieszonej w nicości, którą ogrzewają nuklearne wybuchy. To chore. Lepiej o tym nie myśleć. Zamiast zacząć zadawać trudne pytania o to, jak to możliwe, lepiej schować się w książkowej opowieści o detektywie, który zmaga się z bardziej przyziemnymi problemami. Piszę, bo wiem, że za każdym razem, kiedy moi bohaterowie wygrywają, Czytelnicy czują się przez moment lepiej. Tak jakby oni sami wygrali, a świat okazał się jednak – miłym i przewidywalny, zrozumiałym miejscem, którym przecież – bądźmy poważni – wcale nie jest.

Przepytał: Marcin Waincetel

Kwestionariusz kryminalny - Łukasz Śmigiel
Autor:Łukasz Śmigiel

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)
Powiązane
Zobacz informacje powiązane z tym autorem

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.