Share

Kwestionariusz kryminalny - Grzegorz Kalinowski

Grzegorz Kalinowski to ceniony dziennikarz sportowy, były współpracownik TVN i Radia Zet. Korespondent sportowy NC+, dokuemntalista, producent filmowy, a ostatnio przede wszystkim... niezwykle ceniony pisarz. Autor sensacyjno-historycznej serii „Śmierć frajerom", w skład której wchodzą również książki „Śmierć frajerom. Złota maska" oraz „Śmierć frajerom. Tajemnica skarbu Ala Capone". Nominowany do nagrody Wielkiego Kalibru i Złoty POCISK w kategorii najlepszy polski kryminał. Jego najnowsza powieść "Gra w oczko" jest projektem wchodzącym w skład literackiej grupy Team Pocisk. Jaki film najmocniej zapisał się w pamięci Grzegorza Kalinowskiego? Do którego serialu wraca najchętniej? Co z tym wszystkim ma wspólnego Kuba Rozpruwacz, Jan Potocki i Papcio Chmiel? Kogo możemy nazywać hurtownikami zbrodni? Odpowiedzi zapisane są w specjalnym kwestionariusz kryminalnym!

  • Kryminał zacząłeś pisać, ponieważ...

Zaczęło mi brakować polskich Chandlerów i przejadły mi się powieści ze Skandynawii. Chciałem też, żeby w kryminale było trochę oddechu, zabawnych scen, może dlatego, że lubię "Parszywą dwunastkę", "Szklaną Pułapkę" i "Zabójczą broń". To krwawe filmy akcji, z których pamiętamy także błyskotliwe dialogi i zabawne epizody.

  • Komisarz, profiler lub inny funkcjonariusz organów ścigania, którego podziwiasz...:

Jest ich wielu. Gdyby był jeden, mordercy byliby bezkarni. Policjanci, z którymi rozmawiałem i których polubiłem są pełni pasji, a jeden z nich gra na gitarze. Stąd postać podkomisarza Artura Koniecznego.

  • Najbardziej przerażający złoczyńca, psychopata, inny znany Ci przestępca...?

Żaden z tych, o których się myśli. Zwykle mówi się Kuba Rozpruwacz, Zodiak, Wampir z Zagłębia, Karol Kot. To detaliści. Tymczasem Pol Pot, Hitler, Stalin byli hurtownikami zatrudniający morderców gorszych od tych, których ściga policja.

  • Film, który najmocniej zapisał się w Twojej pamięci?

"Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa. Mam go w sobie od dzieciństwa i co parę lat go sobie przypominam. To niezwykłe dzieło, bo powieść stworzył Jan Potocki, który tworzył pseudohistorvczne, grafomańskich rozprawy, a wstydził się "Rękopisu...".

  • Serial, który mógłbyś oglądać aż do śmierci?

Jest ich kilka, więc obejdę pytanie dzieląc na kategorię. Adaptacja literatury polskiej – "Lalka", zagranicznej – "Opowieść podręcznej", wojenny – "Kompania braci", obyczajowo-sensacyjny "Rodzina Soprano", kryminalny "Breaking Bad", historyczny - "Rzym".

  • Autor (filmowy, komiksowy), którego uważasz za mistrza/inspiratora?

Odpowiadając na pytanie o najważniejszy film wymieniłem już Hasa, ale dodam jeszcze Stanleya Kubrika. Komiks to Papcio Chmiel!

  • Polski autor, którego podziwiasz...?

"Popioły" i "Przedwiośnie" czy "Lalka" i "Faraon"? Żeromski czy Prus? Proszę za mnie rzucić monetą!

  • Historie kryminalne potrafią być niezwykłe, bo...

Zaskakują i pokazują przewrotną naturę człowieka, przypominają też, że na pewno to... Kopernik nie żyje.

  • W czasie tworzenia trzymasz się zasady, że...

Musi to być książka o ludziach i ich czasach, a przestępstwo jest katalizatorem, dzięki któremu poznajemy ich lepiej.

  • W pisaniu najważniejsze jest dla Ciebie to, aby...?

Napisać książkę, którą sam chciałbym przeczytać. Słyszałem uwagi, że sprzedałbym więcej gdyby było mniej wątków i mniej postaci. Może mają rację, ale takiej książki nie kupiłbym w prezencie.

Przepytał: Marcin Waincetel

Kwestionariusz kryminalny - Grzegorz Kalinowski
Autor:Grzegorz Kalinowski

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.