Share

Kwestionariusz kryminalny - Bartosz Szczygielski

Bartosz Szczygielski to publicysta, recenzent, znawca literatury kryminalnej. Dwukrotny laureat w konkursie na opowiadanie organizowanym w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. W swojej debiutanckiej powieści „Aorta", pierwszej książki z cyklu o komisarzu Gabrielu Bysiu, zabiera nas do Pruszkowa, w którym wciąż słychać echo mafijnych porachunków z lat 90., o czym Szczygielski pisał też w tomie "Krew" oraz "Serce". Debiutował w 2010 roku opowiadaniem w kwartalniku „QFant". Swoje teksty publikował m.in. w magazynie „Tekstualia" oraz „Papermint". Wielbiciel dobrego filmu, książki i tatuażu. Na łamach kwestionariusza mówi nam o swojej fascynacji filmem "Siedem", tłumaczy, że człowiek potrafi być prawdziwą bestią, rozprawia o serialu "Przyjaciele" i twórczości Chucka Palahniuka. Zaintrygowani? Posmakujcie reszty!

Fot. Maksymilian Rigamonti / W.A.B.

  • Kryminały zacząłeś pisać, ponieważ...

...powiedziano mi, że można zarobić na tym niezłe pieniądze, ale chyba wprowadzono mnie w błąd. Będąc jednak zupełnie szczerym, to zacząłem pisać, bo okazało się, że jestem w tym dobry. Ostatnio usłyszałem, że tworzę zbyt inteligentnie, by trafić do masowego odbiorcy. Uważam, że to nieprawda i bardzo bym chciał, żeby ten statystyczny czytający, sięgał po powieści, które zmuszają go do myślenia.

  • Detektyw, komisarz, profiler lub inny funkcjonariusz organów ścigania, którego podziwiasz...

...podziwiam każdego funkcjonariusza, który gotów jest postawić na szali swoje życie. Nie chodzi tylko po policjantów, ale także o strażaków, pracowników medycznych itd. Ja tylko o nich piszę, a to oni odwalają całą robotę.

  • Najbardziej przerażający złoczyńca, psychopata, inny znany ci przestępca?

Człowiek to największy skurwiel wśród zwierząt. Tu nie ma wyjątków, które chciałbym wymienić, bo i na takie wymienianie nie zasługują.

  • Film, który najmocniej zapisał się w Twojej pamięci?

„Siedem" Davida Finchera. Nakręcony na podstawie scenariusza Andrew Kevina Walkera obraz, który sprawił, że na kino zacząłem patrzeć inaczej. Historia za każdym razem kiedy ją oglądam, zdaje mi się być o czymś innym. Cały czas odkrywam w niej też coś nowego, choć zdawałoby się, że po tylu latach będę wiedział o niej wszystko.

  • Serial, który mógłbyś oglądać aż do śmierci?

„Przyjaciele" zdecydowanie. Można narzekać, że produkcja trochę się już zestarzała i nie wszystko w niej jest tak, jak powinno. Niemniej to coś, co zawsze mnie rozchmurza i sprawia, że wracają mi siły do dalszej pracy.

  • Autor (filmowy, komiksowy), którego uważasz za mistrza/inspiratora?

Nie wiem, czy to podchodzi pod komiksowego twórcę, ale tutaj muszę wymienić Chucka Palahniuka. Człowieka, którego twórczość na pewno ukształtowała mój styl, a jego historie, choć potrafią zmęczyć, zawsze przejeżdżają po odbiorcy walcem. Stworzył też komiksową kontynuację „Fight Club", która wyszła zaskakująco ciekawie jak na coś, co wydawało się skokiem na kasę.

  • Polski autor, którego podziwiasz?

Marek Hłasko.

  • W czasie tworzenia trzymasz się zasady, że...

...muszę skończyć to, co zacząłem. Skoro zacząłem, to znaczy, że wierzę w historię, którą chce opowiedzieć. Nie jest to łatwe, bo wielokrotnie nachodzi mnie zwątpienie i nie jeden raz mam ochotę rzucić komputerem o podłogę. Jednak skoro powstały już pierwsze słowa i te słowa mają dla mnie energię, to muszę skończyć.

  • W pisaniu najważniejsze jest dla Ciebie to, aby...

...czytelnik czuł opisaną przeze mnie historię każdym porem swojej skóry. Żeby ta opowieść wwiercała mu się pod czaszkę i żeby nie zapomniał jej, kiedy tylko przeczyta ostatnie słowa w książce. Może jej nienawidzić, może jej nie rozumieć, ale najważniejsze jest dla mnie to, żeby nie była mu obojętna.

Przepytał: Marcin Waincetel

Kwestionariusz kryminalny - Bartosz Szczygielski
Autor:Bartosz Szczygielski

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.