Share

Karolina Morawiecka mówi nam o "Śledztwie od kuchni", urokach prowincji, bohaterach Agathy Christie...

Karolina Morawiecka to absolwentka filologii polskiej UJ. Krakowianka, od czterech lat mieszka w podkrakowskiej Wielmoży razem z mężem antykwariuszem i trzema psami: dożycą de bordeaux Truflą, Watson i Liskiem. Nie tak dawno temu w mocny - a przy tym nieszablonowy sposób - zaakcentowała swoją obecność na rynku literackiej grozy. Zaintrygowani?

 

"Śledztwo od kuchni" jest debiutem literackim Morawieckiej i próbą stworzenia nowego podgatunku w obrębie klasycznej powieści detektywistycznej. Pierwszą powieścią, która popełniła jest "Śledztwo od kuchni czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z podtekstem kulinarnym)". Postanowiliśmy podzielić się z Wami fragmentami wywiadu, który już niedługo - w pełnej formie - będzie do przeczytania na łamach magazynu kryminalnego "Pocisk".

Autorka powiedziała nam między innymi o inspiracjach przy tworzeniu wiodącej bohaterki swojego cyklu. "Na poziomie charakterów wspomniane postaci(choć w zasadzie bliżej Morawieckiej do Poirota niż do Marple) rzeczywiście łączy umiłowanie dedukcji, wysublimowanej kuchni i sporej wielkości ego...". Karolina Morawiecka wytłumaczyła nam również, dlaczego akcję swoich powieści osadza na prowincji: "Odkrywanie uroków prowincji i jej mieszkańców stało się doświadczeniem na tyle istotnym, że postanowiłam je wykorzystać w formie literackiej". A kto powinien czuć się głównym adresatem kryminalnego cyklu? "Cykl o wdowie po aptekarzu powstawał z myślą o czytelnikach, którzy – podobnie jak ja – lubią, gdy autor prowadzi z nimi grę. Jako czytelniczka lubię, gdy autor puszcza do mnie oko. Cenię zabawy z konwencją i wszelkiego rodzaju literackie zagadki...."

Karolina Morawiecka mówi nam o "Śledztwie od kuchni", urokach prowincji, bohaterach Agathy Christie...

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)
Bestsellery
Zobacz najpopularniejsze tytuły
Wydarzenia
Zobacz ostatnie wydarzenia ze świata kryminału

Ostatnie komentarze

Dodano przez: KamilJakiśtam

Polecani autorzy

Marta GuzowskaJacek OstrowskiKatarzyna KacprzakMałgorzata RogalaGrzegorz KalinowskiAlek Rogoziński

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.