Share

Tajemnicze zaginięcie szefa Interpolu – w sprawę zamieszane Chiny

Meng Hongwei, chiński polityk, ceniony oficer policji, a od 2016 roku prezes Interpolu, międzynarodowej, potężnej organizacji pomagającej organom ścigania w walce z wszelkimi możliwymi przejawami przestępczości, zaginął. Sprawa jest niepokojąca i tajemnicza, bo wiąże się nie tylko ze sferą kryminalną, ale również polityczną. Ostatni raz Hongwei był bowiem widziany w Państwie Środka.

29 września 2018 roku to data wylotu Hogweia do Chin. Od tego dnia nie było z nim absolutnie żadnego kontaktu. Taka jest przynajmniej oficjalna wersja. Żona prezes Interpolu, która mieszka z dziećmi w Lyonie, poinformowała o niebywałej sytuacji francuską policję w celu rozpoczęcia spraw poszukiwania. Hongkoński dziennik "South China Morning Post" pisze natomiast o tym, że prezes międzynarodowej organizacji zaraz po wylądowaniu został przewieziony na przesłuchanie ws. prowadzonego przeciwko niemu dochodzenia. W jakiej sprawie?

Otóż w latach 2004-2013 był wiceministrem bezpieczeństwa publicznego Chin, dyrektorem chińskiego krajowego biura Interpolu oraz wicedyrektorem milicji ludowej. Ciekawa i niejednoznaczna przeszłość, która prowokowała pytania natury społeczno-politycznej, strefy wpływów. Jego wybór zaalarmował obrońców praw człowieka; Amnesty International od dawna zarzuca bowiem Chinom, że wykorzystują Interpol do ścigania dysydentów i działaczy praw człowieka. Trzeba zresztą dopowiedzieć, iż ministerstwo bezpieczeństwa publicznego to właściwie główna instytucja policyjna w Chinach, która zajmuje się nie tyle, a może inaczej – nie tylko – zwalczaniem przeróżnych przejawów przestępczości, lecz także uciszaniem oraz zatrzymywaniem krytyków rządzącej Komunistycznej Partii Chin, często działając na granicy lub... poza prawem.

- Interpol oficjalnie zażądał przedstawienia przez władze Chin statusu prezesa Interpolu Menga Hongweia - stwierdził sekretarz generalny organizacji Juergen Stock. I dodał, że Sekretariat Generalny Interpolu oczekuje na "oficjalną odpowiedź władz Chin dotyczącą zaniepokojenia względem stanu prezesa".

Tajemnicze zaginięcie szefa Interpolu – w sprawę zamieszane Chiny

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)
Bestsellery
Zobacz najpopularniejsze tytuły
Wydarzenia
Zobacz ostatnie wydarzenia ze świata kryminału

Ostatnie komentarze

Dodano przez: KamilJakiśtam

Polecani autorzy

Marta GuzowskaJacek OstrowskiKatarzyna KacprzakMałgorzata RogalaGrzegorz KalinowskiAlek Rogoziński

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.