Share

Laureaci Warszawskiego Festiwalu Kryminału

Warszawski Festiwal Kryminału przyciągnął tłumy wielbicieli mrocznych historii. Od samego rana siedziba Teatru Druga Strefa była wypełniona po brzegi mimo pogody, która nie zachęcała do wyjścia z domu. Każdy wykład, każdy panel dyskusyjny cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności.

W sobotę 18 maja na scenie pojawiły się gwiazdy literatury kryminalnej. O swoich inspiracjach i o pracy nad powieściami opowiadali: Katarzyna Puzyńska, Małgorzata Rogala, Magda Stachula, Katarzyna Kacprzak i Katarzyna Bonda oraz Jacek Ostrowski, Krzysztof Bochus, Krzysztof Wójcik, Grzegorz Kalinowski, Grzegorz Kapla, Marcel Woźniak, Alek Rogoziński i Wojciech Chmielarz. Gościem specjalnym festiwalu był Lars Kepler, czyli ukrywające się pod tym pseudonimem małżeństwo: Alexandra Coelho Ahndoril i Alexander Ahndoril. Wielką niespodziankę swoim fanom sprawił też Remigiusz Mróz, który pojawił się u boku Katarzyny Bondy.

Ci, którym marzy się dołączenie do tego grona poczytnych pisarzy, mogli spróbować swoich sił na warsztatach twórczego pisania prowadzonych przez Izabelę Szylko z Maszyny do Pisania. Tu również frekwencja była wysoka, a uczestnicy doskonale się bawili podczas wyciągania trupów z szafy.

Warszawski Festiwal Kryminału okazał się też idealną okazją do zaprezentowania nowości wydawniczych. Swoją warszawską premierę miała najnowsza powieść Alka Rogozińskiego zatytułowana „Raz, dwa, trzy... Giniesz ty!". W ręce czytelników trafiły też pierwsze egzemplarze „Czarnego wdowca" autorstwa Jacka Ostrowskiego.

Zwieńczeniem Warszawskiego Festiwalu Kryminału i najbardziej emocjonującym punktem programu była gala wręczenia nagród Złoty POCISK, którą poprowadzili Karolina Korwin Piotrowska i redaktor naczelny „Magazynu literacko-kryminalnego POCISK" Rafał Bielski. W wypełnionej po brzegi sali, w atmosferze niecierpliwego oczekiwania na werdykt ogłoszono tegorocznych laureatów. Bezkonkurencyjna okazała się Katarzyna Bonda, której jury pod przewodnictwem profesora Tadeusza Cegielskiego przyznało nagrodę specjalną za serię kryminalną „Cztery żywioły", a za powieść „Czerwony pająk" zdobyła nagrodę publiczności i Złoty POCISK w kategorii najlepsza polska powieść kryminalna 2018. Co ciekawe, w tej samej kategorii równorzędną nagrodę wręczono Wojciechowi Chmielarzowi za powieść „Żmijowisko". Złoty POCISK w kategorii najlepszej polskiej powieści kryminalno-historycznej 2018 trafił w ręce Krzysztofa Bochusa, autora „Szkarłatnej głębi". Jury postanowiło docenić jeszcze dwoje pisarzy i przyznać nagrody pozaregulaminowe. Joanna Jodełka została wyróżniona za fascynujące przybliżanie w literaturze popularnej nieznanych faktów z historii Polski, tak jak zrobiła to w powieści „2 miliony za Grunwald". Natomiast Grzegorz Kalinowski otrzymał statuetkę za najlepszą polską serię historyczną za „Śmierć frajerom". Po raz pierwszy przyznano nagrodę w kategorii audiobook – najlepszy lektor 2018. Przypadła ona Paulinie Holtz, która znakomicie zinterpretowała powieść „Trup na plaży". Złoty POCISK dla najlepszej zagranicznej powieści kryminalnej 2018 odebrali Alexandra Coelho Ahndoril i Alexander Ahndoril za „Łowcę", którego napisali pod pseudonimem Lars Kepler.

Przez cały czas trwania Warszawskiego Festiwalu Kryminału w sklepiku księgarni Świat Książki można było uzupełnić braki w domowej biblioteczce. A tuż obok na stoisku Storytel chętni mogli posłuchać fragmentów audiobooków.

Warszawski Festiwal Kryminału odbył się przy nieocenionym wsparciu Sylwestra Biragi z Teatru Druga Strefa, Agnieszki Kubiak z Crime+Investigation Polsat, Andrzeja Janickiego z Drukarni Wydawniczej im. W.L. Anczyca, Michała Szolca ze Storytel Polska, Seweryna Mrozika z IGEPA Polska oraz Księgarni Świat Książki i Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

Laureaci Warszawskiego Festiwalu Kryminału

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)
Bestsellery
Zobacz najpopularniejsze tytuły
Wydarzenia
Zobacz ostatnie wydarzenia ze świata kryminału

Ostatnie komentarze

Dodano przez: KamilJakiśtam

Polecani autorzy

Marta GuzowskaJacek OstrowskiKatarzyna KacprzakMałgorzata RogalaGrzegorz KalinowskiAlek Rogoziński

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.