Share

SKOK W KRÓLICZĄ NORĘ

Wchodzenie w dorosłość to w życiu człowieka jedno z największych wyzwań. Przekonują się o tym cztery przyjaciółki wychowane w robotniczej Łodzi. Nagle rozwiewają się ich złudzenia, młodzieńcze marzenia odchodzą w zapomnienie, a wolność i niezależność, których tak bardzo pragnęły jako nastolatki, w dorosłym życiu przestają sprawiać przyjemność. Jak udźwignąć ciężar coraz większej odpowiedzialności? Odpowiedź na to pytanie przynosi powieść Adrianny Michalewskiej i Izabeli Szolc. „Skok w króliczą norę" to kolejna część poczytnej sagi o łódzkich dziewczynach. Premiera już 20 marca.

Pierwsza dekada XXI wieku. Rosnąca w siłę kapitalistyczna Polska. Świat, w którym nic nie jest tylko czarne albo tylko białe. Amelia rozpacza po nieudanym związku i utracie pracy. Doskwierają jej skomplikowane relacje z matką, brak bliskości oraz nieustanne pragnienie posiadania dziecka. Paulina tropem wielu rodaków postanawia wyemigrować na Wyspy, by zadbać o stabilną sytuację finansową. Monika samotnie wychowuje dorastającą córkę, a postępująca choroba matki sprawia, że wycieńczona miota się między szpitalem a pracą. Izie tylko pozornie udaje się zbudować kochającą rodzinę – niewierny mąż despota, dla którego przemoc ekonomiczna jest sposobem na utrzymanie przy sobie żony, oraz konieczność tkwienia w toksycznym związku dla dobra dzieci coraz częściej popychają ją w stronę alkoholu. W głębi duszy żadna z kobiet nie jest szczęśliwa. Dzieli je wszystko: pochodzenie, status materialny i życiowe wybory. Łączy – przyjaźń, która okazuje się ostatnią deską ratunku w bezwzględnym świecie dorosłych.

Niegdyś zbuntowane nastolatki, które w wyniku bolesnego zderzenia z rzeczywistością zostały zmuszone do porzucenia swych idealistycznych oczekiwań, dziś są czterdziestoletnimi kobietami. Mają rodziny, dzieci i... te same problemy, z którymi borykały się u progu dojrzałości. Bezrobocie, samotność, kłopoty finansowe, niespełniona miłość, brak perspektyw i pomysłu na siebie. Mimo upływu lat nadal ciągną się za nimi błędy z przeszłości i dotkliwe konsekwencje niewłaściwych wyborów.

„Skok w króliczą norę" to trzecia – po powieściach „Dziewczyny chcą się zabawić" oraz „Nie takie całkiem dorosłe" – część sagi o łódzkich dziewczynach. Opowiedziana dowcipnie, z dużą dozą ironii, przepełniona emocjami historia wielkich marzeń oraz jeszcze większych rozczarowań. Niepewna sytuacja gospodarczo-polityczna, nieudane małżeństwo, rozpad rodziny, pogoń za pieniędzmi, strach przed samotnością, dzieci powielające błędy rodziców. Izabela Szolc i Adrianna Michalewska uderzają w czułą strunę emocji swoich czytelniczek, a ich saga to prywatne dramaty ukazane na tle odradzającej się Polski. Całość dopełnia przepiękny portret robotniczej Łodzi.

 

Adrianna Michalewska – rówieśniczka swoich literackich bohaterek. Doktor filologii polskiej, lubi antyki i włoską kuchnię. Wychowała się na robotniczym osiedlu. W życiu była sekretarką, pracowała w wytwórni filmowej i w firmie handlowej w Danii. Zawodowo zajmuje się literaturą współczesną, pracuje jako redaktor i recenzent powieści popularnych. Zadebiutowała opowiadaniem w zbiorze „Zaułki zbrodni" w 2011 roku. „Skok w króliczą norę" to jej trzecia książka.

Izabela Szolc – pisarka. Autorka kilkunastu powieści i zbiorów opowiadań m.in. „Śmierć w hotelu Haffner" (2015), „Żona rzeźnika" (2013). Opowiadania drukowała również w antologiach i magazynach literackich. Powieści „Martwy punkt" i „Cichy zabójca" zostały wydane przez Prospero Verlag, zyskując uznanie niemieckich krytyków i czytelników. Książka „Żona rzeźnika" została nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. W roku 2016 scenariusz serialu „Niebo" wygrał I edycję NOS TVP w kategorii „wieczorny serial sensacyjny".

Skok w króliczą norę
Autor:Izabela Szolc, Adrianna Michalewska
Wydawnictwo:Muza
Premiera:2019-03-20
Liczba stron:448

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)
Powiązane
Zobacz informacje powiązane z tym autorem

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.