Share

Zwierzęce instynkty - "Dom węży"

Kto katem, a kto ofiarą? Kto winny, a kto nie? Kryminał, oprócz tego, że może stanowić doskonałą, pasjonującą zagadką, to jest także wykorzystywany jako specyficzne lustro – literackie narzędzie, dzięki któremu możemy przyjrzeć się odbiciu naszej rzeczywistości. Mroczny, sugestywny, niejednoznaczny obraz zawarto na łamach powieści „Dom węży" Mateusza Lamberga. Obraz, którego tematem jest kobiecość, społeczne nakazy, obyczajowy bunt czy skrywane dewiacje prowadzące do makabrycznych tragedii.

W swojej powieści Lamberg przedstawia przed czytelnikiem Alicję. Kobietę, która jest wewnętrznie silna, charakterna, ale bywa jednak krzywdzona. I od krzywdy, poczucia strachu, chce uciec. A właściwie uciec od opresyjnego męża, byłego policjanta, który przez lata maltretował swoją żonę. Tyle tylko, że próba wyjścia ze związku naznaczona jest fatum. Rozstanie rodzi bowiem nieprawdopodobne i zgoła zaskakujące wydarzenia, które sprawią, że samotna bohaterka będzie musiałą walczyć o przetrwanie. W tym celu postanawia ona zyskać nową tożsamość i uciec z kraju. Misternie zaplanowane przedsięwzięcie kończy się jednak niepowodzeniem, a zdesperowana bohaterka trafia w sidła prawdziwego potwora w ludzkiej skórze.

Lamberg potrafi budować napięcie, nastrój grozy, aurę przerażenia. Opisuje świat, w którym kobieta musi walczyć o przetrwanie, życie, ale też prawo do samostanowienia, ochronę własnej cnoty i godności. Takie ujęcie tematu może z pewnością wśród niektórych czytelników wzbudzać dyskusje, być może polemikę, bo w „Domu węży" da się wyczuć wyraznie zaakcentowany rys feministyczny i dosyć jasna polaryzacja na dobro i zło, ale zrealizowane jest to w tak umiejętny, przerażająco fascynujący sposób, że nie sposób jest nie docenić warsztatowej sprawności Lamberga. Kryminalny thriller najwyższej próby, w którym trudno przewidzieć następny ruch, strategię mordercy. A jest on szczególny.

Bo portret psychopaty wywierać musi na czytelnikach wyjątkowo silne emocje. Motywacją mężczyzny jest poszukiwanie, pochwycenie, a pózniej gwałt i mord na bezbronnych kobietach. Aby rozkoszować się seksualnym spełnieniem – bo w takim celu wyłapuje swoje ofiary – szaleniec potrzebuje obecności kobr. Lamberg, z zawodu lekarz weterynarii, określił nieprawdopodobne napięcie pomiędzy pożądaniem a śmiercią. Erosem i Tanatosem. Wymowne są również symboliczne obrazy zezwierzęcenia, dzikości i wynaturzenia ludzi – męskich psychopatów zdolnych do najgorszego. Zapisane to wszystko jest w niekiedy wulgarny, dosłowny i realistyczny sposó, zatem lekturę rekomenduje się osobom o mocnych nerwach.

W „Domu węży" podejmuje się tematy społecznie ważne – rola kobiet a zasady działania opresyjnego społeczeństwa – które ujęte są w formie mocnej, przerażającej. Choć napięcie, na początku naprawdę elektryzujące, z kolejnymi rozdziałami nieco zmniejsza siłę oddziaływania, to suma summarum powieść nie pozostawia obojętnym. Rasowy thriller, który – jak to w rasowych dreszczowcach bywa – powoduje przerażenie za sprawą niepewności, co do ludzkich zachowań. Wiwisekcja duszy ofiary i mordercy potrafi zachwycić i przerazić.

Marcin Waincetel

Zwierzęce instynkty - "Dom węży"
Autor:Mateusz M. Lemberg
Wydawnictwo:Od Deski Do Deski - wydawnictwo Tomasza Sekielskiego
Premiera:2018-05-09
Liczba stron:360

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)
Powiązane
Zobacz informacje powiązane z tym autorem

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.