Share

Zbrodnicze namiętności - "Najtajniejsza broń wywiadu"

Namiętności potrafią być... zbrodnicze. Mogą prowokować do kłamstw, oszustw, ba, zabójstw. Słowem – do złego. Za sprawą uczuć zdobywamy się jednak na odwagę, która jest potrzebna do czynienia dobra. W imię drugiego człowieka. W imię narodu. O niejednoznacznościach – w służbie szpiegowskiej – zajmująco pisze Sebastian Rybarczyk, autor „Najtajniejszej broni wywiadu".

Piękne kobiety, seks-afery i szantaże. Zdrady, wielkie pieniądze. Nieposkromione żądze skoruponowanych urzędników... takim właśnie tematom poświęcono publikację, która łączy w sobie kronikę światowych dziejów i międzynarodową politykę. Kryminał oraz thriller. Obyczajowy dramat i sensacyjne opowieści asów wywiadów. A wszystko na kartach piętnastu historii szpiegowskich, które wydarzyły się naprawdę. Nie od dzisiaj wiadomo, że najlepsze scenariusze pisze przecież samo życie.

Jedna z opowieści koncentruje się na losach sowieckiego agenta Dmitrija Bystrolotowa (pseudonim Hans, Andriej). Urodzony w krymskiej wiosce Akczora na początku XX wieku, zmarły w 1975 roku, Bystrolotow należał do grupy szczególnie zasłużonych dla wywiadu zagranicznego NKWD. Władał dwudziestoami językami, mógł pochwalić się również dyplomem doktora medycyny i prawa. Podobno specjalnych technik strzelania uczył się od amerykańskich gansterów... Pasjonujące misje wywiadowcze naznaczony były też szczególnym uczuciem do Isoldy Cameron, prawdziwej femme fatale oraz małżonki Jolanty. Specyficzny trójkąt miłosny prowadził do tego, co nieoczekiwane. I niebezpieczne...

Rybarczyk ze znawstwem opisuje też początki działalności Kima Philby'ego, pracownika tajnych służb brytyjskich (MI6-SOE), a także szpiega... INO NKWD, jednego z członków tak zwanej Siatki Szpiegowskiej Cambridge – ludzi zwerbowanych przez radziecki wywiad na słynnym brytyjskim uniwersytecie. Dowiemy się również, na czym polegała demaskacja prawdopodobnie największego kreta w historii CIA – Aldricha Amesa, analityka Centralnej Agencji Wywiadowczej, którego aresztowanie w 1994 roku wstrząsnęło amerykańskim projektem. Podstawą politycznych rozgrywek o sensacyjnym zabarwieniu mogło być wychowanie, zdrady, dawno skrywane uczucia i krzywdy z przeszłości. Lektura potrafi przynieść zadziwiające odpowiedzi, co tylko wzmacnia czytelniczą uwagę.

W opowieściach zapisano również losy niejakiej Judith Coplon, uroczej sekretarki pracującej w Sekcji Departamentu Sprawiedliwości w Waszyngotiwe, którą do służby dla radzieckiego wywiadu zwerbowała Flora Wovschin. Czasy Zimnej Wojny rodziły wewnętrzne konflikty, prowokowały do podejmowania kontrowersyjnych decyzji, które odciskały się olbrzymim piętnym na całym życiu – o tym również, między innymi, dowiemy się z ksiązki Rybarczyka.

Dla wielu zaskakującym projektem może być projekt o kryptonimie Jaskółka. Sowieckie agentki działające w strukturach KGB i GRU w swoich misjach wykorzysytywały bowiem nie tylko inteligencję oraz charyzmę, ale również wrodzony urok oraz... seksapil – podobno najsilniejszą broń kobiecą... Jaskółki wdawały się w romanse z najważniejszymi figurami światowej finansjery, polityki, aby wyciągnąć – stopniowo, delikatnie – informacje, które mogłyby zburzyć międzynarodowy porządek. Niektóre z agentek potrafiły wabić swoje męskie ofiary do świątyni rozkoszy, aby rejestrować zapis seksualnych przeżyć. Nagranie stawało się potem podstawą szantażów. Różnych – bardzo wymyślnych. I niebezpiecznych. Tak dla jednej, jak i drugiej strony.

„Najtajniejsza broń wywiadu" to opowieści fascynujące, niejednoznaczne, które prowokują do pytań i własnych poszukiwań. Światowa historia wywiadu – we fragmentach wyselekcjonowanych przez Sebastiana Rybarczyka – jest niezwykła, bo łączy w sobie kronikarskie odtworzenie epoki oraz sensacyjny sznyt, dzięki któremu książkę poznaje się niczym wyjątkowo interesujący film szpiegowski.

Zbrodnicze namiętności - "Najtajniejsza broń wywiadu"
Autor:Sebastian Rybarczyk
Wydawnictwo:Fronda
Premiera:2018-11-14
Liczba stron:352

oceń:

Nowy komentarz
Musisz się zalogować aby dodać komentarz
Powiązane
Zobacz informacje powiązane z tym autorem

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.