Share

Zbir w świecie zbrodni, horroru i smolistego humoru

Amerykańska mieszanka wybuchowa, w której zawarto klimat opowieści groszowych, nadnaturalną grozę, czarny i gęsty jak smoła humor, elementy wybuchowej akcji i swoistego kryminału z akcją przypominającą lata 40. ubiegłego wieku. „The Goon" Erica Powella to komiksowa perełka, którą wreszcie podziwiać mogą polscy czytelnicy, a stało się to dzięki inicjatywie wydawniczej Non Stop Comics.

Blisko pół tysiąca stron w pierwszym tomie zbiorczym w tłumaczeniu Pauliny Braiter stanowić będzie gratkę dla miłośników historii nieszablonowych. W albumie nie znajdziemy zwartej historii, a raczej zbiór epizodów, z których dowiadujemy się o genezie Zbira, głównego bohatera opowieści Powella, towarzysząc mu w kolejnych misjach związanych z obroną ulicy Samotnej, gdzie rzeczony charakternik i jego wierny kompan Franky starają się pilnować porządku miejscowych. Nie przebierają przy tym w środkach, bo i adwersarz jest z rodzaju tych szczególnch – to Kapłan Zombie, nieumarły, demoniczny, wyjątkowo zawzięty jegomość, który zamierza podporządkować sobie ludzkość. W tym celu powołał do życia gang zombie.

Eric Powell, autor kultowego w wielu kręgach komiksu, pochodzi z Nashville, stolicy stanu Tennessee. Pracował dla wszystkich znanych wydawców, a szczególnie owocna okazała się być współpraca z oficyną Dark Horse pod szyldem której ukazała się cała mitologia „The Goon" . Początki autorskiego komiksu Powella wiąża się jednak z wydawnictwem Avatar Press, gdzie w 1998 roku opublikowano kilka pierwszych zeszytów o charakternym zbirze. Swoisty klimat historii Powella jest uzyskany poprzez nawiązywanie do dzieł filmowej popkultury, szczególnie kina klasy B. „Połykałem je, gdy byłem dzieciakiem" – przyznaje Powell.

„The Goon" to znakomicie zmiksowane elementy wyjęte z pulpowych historii, opowieści grozy, czystej niesamowitości i zbrodni - nietypowego kryminału. William Stout, scenograf „Powrotu żywych trupów", znany również ze współpracy z Tobem Hooperem przy „Teksańskiej masakrze piłą mechaniczną" we wstępie do prologu w polskiej edycji komiksowej serii przyznaje wprost: „To miniarcydzieło miejskiego upadku, nihilistyczne noir Powella łączy odwołania do kultury popularnej lat dwudziestych i trzydziestych, jak choćby dialogi z koszmarnego „To wspaniałe życie" Franka Capry) z teksańską wsiową zabawą piłą mechaniczną (i powtórkami Monthy Pythona), tworząc porażającą mieszankę wybuchową". Słowem – diabelsko ciekawe połącznie. Apropo diabła... w jednym z rozdziałów Zbirowi towarzyszy sam Hellboy, cudowne dziecko Mike'a Mignola – twórcy, który na polskim rynku znany jest też choćby z wampirze historii „Pan Higgins wraca do domu" wydawanej także przez Non Stop Comics.

Cały zbiór historii o Zbirze – według informacji polskiego wydawcy – zamknie się w pięciu opasłych tomiszczach. Warto odnotować coś jeszcze, a mianowicie to, że blisko 20 lat po premierze pierwszego zeszytu „Zbira" Eric Powell zdecydował się powrócić do swojego najsłynniejszego dzieła. Nowy „Zbir" ukaże się wiosną tego roku - cykl ukaże się nakładem należącego do Powella wydawnictwa Albatross Funnybooks. Po raz pierwszy w tworzenie pełnoprawnych przygód „Zbira" będą zaangażowani inni autorzy, choć ich nazwiska jeszcze pozostają nieznane.

Marcin Waincetel

 

Zbir w świecie zbrodni, horroru i smolistego humoru

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)
Bestsellery
Zobacz najpopularniejsze tytuły
Wydarzenia
Zobacz ostatnie wydarzenia ze świata kryminału

Ostatnie komentarze

Dodano przez: KamilJakiśtam

Polecani autorzy

Marta GuzowskaJacek OstrowskiKatarzyna KacprzakMałgorzata RogalaGrzegorz KalinowskiAlek Rogoziński

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.