Share

Zakazane uczucie, nieczyste sumienie i zbrodnia - oto "Warszawianka"

Czar dawno minionego świata. Gdy słowa niosły ze sobą wartość. Gdy elegancji towarzyszył honor. Gdy wolna Polska była jeszcze marzeniem... „Warszawianka" Idy Żmiejewskiej to niezwykle interesująco pomyślany kryminał w stylistyce retro. Zapisano w nim pasję, wiedzę, tajemnice i namiętności. I zbrodnię, rzecz jasna, która związana jest...


...z politycznymi intrygami – w konkretnym czasie i miejscu – oraz emocjami – niezmiennie uniwersalnymi. Zasadnicza akcja powieści rozgrywa się w Warszawie, w 1885 roku, a motywem przewodnim fabuły jest śledztwo w sprawie śmierci znanego adwokata. Mecenas został zamordowany pewnej listopadowej nocy zamordowano w miejskim burdelu. Sprawę – wraz z sędzią śledczym – prowadzi młody rosyjski policjant, który zaledwie przed kilkoma dniami przyjechał do Warszawy z Petersburga...
I to właśnie miasto – konkretnie Warszawa – jest jedną z najważniejszych bohaterek opowieści. Autorka w drobiazgowy sposób odtworzyła klimat naszej obecnej stolicy, o której wiedzieć możemy tylko z pamiętników czy fotografii... a literackie obrazy autorstwa Idy Żmiejewskiej zachwycają kunsztownością wykonania i precyzją. Hale, targowiska, urzędy, świątynie, restauracje. Miejsca boskie i demoniczne zarazem, w których ożywiony został duch epoki końca XIX wieku.


Ida Żmiejewska potrafiła też oddać szczególny nastrój zakazanego uczucia, który łączy się ze zbrodniczą intrygą. Co ważne, rozwój relacji autorka zaaranżowała w sposób subtelny, nieśpieszny, a jednak niepozostawiający złudzeń, że emocje w końcu wezmą górę nad racjonalnymi poczynaniami. Bo Leontyna i Aleksander – ona Polka, on Rosjanin – faktycznie są zmuszeni do tego, aby mierzyć się z głosem serca, własnego sumienia... oraz szczególnych okoliczności.
Trzeba bowiem wiedzieć, że funkcjonariusz śledczy córkę zmarłego poznał podczas wykonywania obowiązków. Początkowa niechęć, niepewność stopniowo przeradzała się w zaufanie i zainteresowanie. I coś więcej. Zasadniczy problem tkwi jednak w tym, że panna ma narzeczonego-socjalistę, który czeka w Cytadeli na proces, zaś związki polsko-rosyjskie są w Nadwiślańskim Kraju uznawane niemal za zdradę... niezwykła próba charakterów czekać będzie dwójkę zakochanych.
Autorka „Warszawianki" w swoim debiucie udowodniła, że nieobce są jej gatunkowe prawidła rządzące kryminałem, że nie boi się stawiać trudnych pytań i budzić do refleksji. Ida Żmiejewska w opowieści o zbrodni utrwaliła bowiem poczucie niesłabnącej melancholii, otwierając przed nami skarbiec historycznych tajemnic. Znakomita historia.

Marcin Waincetel

Zakazane uczucie, nieczyste sumienie i zbrodnia - oto "Warszawianka"

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)
Bestsellery
Zobacz najpopularniejsze tytuły
Wydarzenia
Zobacz ostatnie wydarzenia ze świata kryminału

Ostatnie komentarze

Dodano przez: Ela Rewińska

Polecani autorzy

Marta GuzowskaJacek OstrowskiKatarzyna KacprzakMałgorzata RogalaGrzegorz KalinowskiAlek Rogoziński

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.