Share

„Opowiem ci o zbrodni" – najlepsi polscy autorzy powieści kryminalnych w telewizyjnym projekcie kryminalnym

Krwiste słowa i obrazy

Zwykło się mówić, że najlepsze historie tworzy samo życie. Pisarze – artyści obdarzeni wyjątkowym zmysłem do obserwacji i talentem do snucia niezwykłych opowieści – wiedzą o tym chyba najlepiej. A z całą pewnością sprawę zdają sobie z tego Katarzyna Puzyńska, Katarzyna Bonda, Marta Guzowska, Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz oraz Michał i Małgorzata Kuźmińscy, którzy już wkrótce odsłonią przed nami prawdziwe oblicze zbrodni na szklanym ekranie.

O tym przedsięwzięciu mówiło się już od jakiegoś czasu. Choć, jak to w sprawach kryminalnych bywa, początkowo były to tylko wyłącznie poszlaki. Domysły, przypuszczenia. Z czasem zaczęły pojawiać się dowody pod postacią enigmatycznych zdjęć, krótkich zapowiedzi, którymi wspomnieni na początku pisarze kusili, intrygowali, podsycali ciekawość na swoich mediach społecznościowych. Teraz już natomiast wszystko jest (prawie) jasne. Okazuje się bowiem, że prawdziwi giganci rodzimej literatury kryminalnej postarają się połączyć prawdę i fikcję. Literaturę i telewizję. A wszystko za sprawą projektu „Opowiem ci o zbrodni".

Pod wieloma względami będzie to projekt unikalny i bardzo, bardzo nietypowy. A+E Networks realizuje nowy 6-odcinkow cykl dokumentalny „Opowiem ci o zbrodni", do udziału w którym zaproszono uznanych literatów. To już wiemy. Ale trzeba też bezwzględnie podkreślić, że to właśnie dzięki nim widzowie będą mieć szansę na poznanie sześciu ludzkich tragedii, a następnie odkrycie okoliczności, które doprowadziły do zbrodni – popełnianych na ciałach i duszach. Zapisanych wyjątkowo krwistym atramentem. Pisarze wcielą się bowiem w rolę narratorów, mistrzów ceremonii, którzy zreferują nam wydarzenia ze świata (bez)prawia.

Zbrodnicze namiętności – spirala przemocy

Za każdą ze zbrodniczych historii schowani są ludzie. Ludzie, którzy po latach mają wreszcie szansę na to, aby wyjść z cienia. Nietrafione wybory, błędne decyzje, a może po prostu ślepy los sprawił, że życie właściwie wszytkich bohaterów „Opowiem ci o zbrodni" naznaczone zostało przeklętymi tragediami, o których usłyszymy w pazdzierniku. Podczas długich, jesiennych wieczorów dane będzie nam między innymi poznać...

...historię z lat 90. osadzoną w Bygdoszczy, gdy – dokładnie 30-ego sierpnia 1994 roku całą Polskę zalewała wówczas fala upałów. Wyjątkowo gorąca (a może wręcz przeciwnie – zimna niczym lód?) krew toczyła się w żyłach mordercy, który na samym szczycie wieżowca na obrzeżach miasta pozbawił życia Joannę, śliczną, długowłosą blondynkę. Czy przyczyną było erotyczne pożądanie? A może żądza pieniądza? Zdrada? Ustalenie przyczyn śmierci Joanny zajęło policji prawie 20 lat. Dwie dekady cierpienia i niepewności dla bliskich, choćby Marcina, narzeczonego zabitej kobiety. Katarzyna Puzyńska, wytrawny obserwator rzeczywistości, specjalistka od badania ludzkich zachowań, nauczyciel akademicki, mistrzyni słowa i specjalistka od kryminałów psychologicznych, właśnie tej sprawie zdecydowała się przyjrzeć w jednym z odcinków „Opowiem ci o zbrodni". Puzyńska, o której mówi się niekiedy (i całkowicie zresztą słusznie) jako o polskiej Camilii Lackberg, odkryje przed nami okoliczności tragedii. Autorka serii kryminałów o fikcyjnej wsi Lipowo położenej niedaleko Brodnicy („Motylek", „Więcej czerwieni", „Trzydziesta pierwsza"...) tajemniczą zbrodnię w intrygujący sposób udowodni, że sprawa może mieć również związek z szekspirowską tragedią „Otello"... Bo fikcja łączy się przecież z rzeczywistością.

Poszczególne epizody to równocześnie próba zrozumienia ludzkiej psychiki – a przynajmniej niektórych jej aspektów. Na przykład w kontekście miłosnych pragnień. Zwierzęcych, niekiedy, instynktów. Sprawą trójkąta miłosnego z przerażającą zbrodnią w tle zajmie się Wojciech Chmielarz. Uznany dziennikarz („Polityka", „Nowa Fantastyka"), ceniony literat odpowiedzialny za autorski cykl kryminalny o Jakubie Mortce, przedstawi więc historię osadzoną w Bielsku-Białej, która zrodziła się z uczucia gorącego niczym wulkan. Erupcja okazała się jednak wyjątkowa tragiczna. Bo tylko pozornie wszystko w sprawie Tomasza, Stanisława i Florentyny było jasne. Miłość, zazdrość, pieniądze. Niby proste, a jednak skomplikowane równanie z wieloma niewiadomymi. Obliczenia dotyczące ludzkiej natury potrafią dać zaskakujące rezultaty.

Każdy z autorów w pewnym sensie wciela się w detektywa. Specjalistę, który odkrywa tajniki zbrodni. Naświetla kontekst. Tak jak Igor Brejdygant, pisarz, filmowiec, scenarzysta między innymi „Prostej historii o morderstwie" w reżyserii Arkadiusza Jakubika czy „Zbrodni" stworzonej przez Grega Zglińskiego. Autor powieści „Paradoks" czy „Szadź" zaproponuje nam wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie przed laty znaleziono ciało nastolatka. Leśniczy, który dokonał makabrycznego odkrycia był przekonany, że zbrodnia nie mogła być dziełem przypadku. Natura potrafi wyzwalać w nas wyjątkowo mordercze instynkty. I niepokój. A równocześnie fascynację tym, co nieznane...

Siła zmysłów, oddziaływanie emocji. Pasja. Destrukcja. Życie i śmierć, a także dramatyczna rola przypadku... o tym, między innymi, opowie Katarzyna Bonda, niezwykle charyzmatyczna twórczyni, dziennikarka, autorka bestsellerowych powieści kryminalnych z serii „Hubert Meyer – psycholog śledczy" czy wyjątkowej tetralogii powieści pod nazwą „Cztery żywioły Saszy Załuskiej". Bonda postara się uzmysłowić nam, że spirali przemocy niekiedy (najczęściej?) nie da się powstrzymać. Zbrodnia na maturzystach, która dokonała siię w 1997 roku wstrząsneła całą Polską stanowi podstawę kolejnego odcinku „Opowiem ci o zbrodni". Była to sprawa, która stała się medialną sensacją. Wówczas też w siłę rosły tabloidy opisujące detalicznie szczegóły makabry. Zło przybiera przeróżne oblicza, czemu przyjrzeć zamierza się Katarzyna Bonda.

Sztuka dedukcji, łączenie w jedną, logiczną całość tego, co nieoczywiste jest przedmiotem nie tylko pracy śledczych, ale również – jak się okazuje – archeologa. Najlepiej wie o tym właśnie Marta Guzowska, twórczyni literatury kryminalnej, doktor nauk humanistycznych, autorka „Głowy Niobe" czy „Ślepego archeologa". Laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru za swój debiut literacki „Ofiara Polikseny" opowie o sprawie, której akta w ogromnej mierze zostały utajniony ze względu na zaangażowanie w nią Centralnego Biura Śledczego. Nagłe, zupełnie niespodziewane dla nikogo zaginięcie pary kochanków – Wiesława W. oraz Iwony K – stało się przyczynkiem do tego, aby łączyć fakty i zeznania. Na przykład w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej ze Śląska, która specjalizowała się w kradzieżach, włamaniach, rozbojach i handlu narkotykami. Tajemnice rodzą tajemnice. Czasem nie można być niczego pewnym. Czasem nikomu nie można ufać.
Zaufanie międzyludzkie, na przykład mieszkańcow wspólnoty, potrafi być tylko pozorne. Zmowa milczenia, sieć kłamstw, intryg... Michał oraz Małgorzata, obdarzeni niezwykłym zmysłem do kreślenia nieoczywistych kryminałów zajmą się jeszcze jednym epizodem „Opowiem ci o zbrodni". Małżonkowie, którzy debiutowali w 2009 roku kryminałem retro „Sekret Kroke", największą sławę zyskali za sprawą swoich etnokryminałów. Historii sugestywnych, opowiadających o społeczno-kulturowych problemach naszego państwa. Kuzmińscy zajmą się przebadaniem zbrodni popełnionej na sąsiadach przez sąsiadów. Jedno z najgłośniejszych zabójstw PRL-u jest prowokujące, bo otwiera przed nami pole do dyskusji na temat lokalnych społeczności. Zbrodnia została bowiem popełniona w wiejskiej rzeczywistości, gdzie każdy znał się z każdym. Jakie społeczne mechanizmy musiały zadziałać, aby zbrodnia – a następnie zmowa milczenia – były w ogóle możliwe?

Historie, które trzeba poznać

Zbrodnie popełnione z zimną krwią. Morderstwa dokonane w przypływie szaleństwa. Dzikość serc, czyste wyrachowanie. Zazdrość, miłość, społeczne wykluczenie, niezrozumienie... mnożące się pytania, rodzące się wątpliwości... ale w serialowym projekcie „Opowiem ci o zbrodni" dostaniemy również odpowiedzi. Wszak przewodnikami po świecie zła będą wytrawni specjaliści łączący prawdę i kłamstwo, fikcję i rzeczywistość.
Sprawy, którymi swego czasu żyła cała Polskę zostaną zbadane ponownie. Odczytane na nowo. Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Katarzyna Puzyńska, a także Małgorzata i Michał Kuzminscy potrafią opowiadać. Potrafią łączyć fakty. A chyba przede wszystkim – wzbudzać emocje. „Opowiem ci o zbrodni" zapowiada się jako serial unikatowy – tak w formie i przekazie. Program, który będzie stanowić niebywale intrygującą materię dla wszystkich zainteresowanych historiami traktującymi o tym, że zło narodzić się może w każdym z nas. Historia o (bez)prawiu, niezrozumiałych emocjach. Ludzkich tragediach, które – niestety – wydarzyły się naprawdę. Wszystko to dane będzie nam zobaczyć, usłyszeć, a nastepnie zrozumieć już od 17 pazdziernika na kanale Crime Investigation Polsat. Opowieści odsłaniające prawdziwe oblicze zbrodni.

Marcin Waincetel

„Opowiem ci o zbrodni" – najlepsi polscy autorzy powieści kryminalnych w telewizyjnym projekcie kryminalnym
Autor:Marcin Waincetel

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.