Share

„Kryminalne akta inspektor Biskupskiej”

W poniedziałek 2 listopada o godzinie 22:00 na kanale CBS Reality swoją premierę będzie miał nowy program true crime „Kryminalne akta inspektor Biskupskiej". Gospodynią serii jest Grażyna Biskupska - najsłynniejsza i jedna z najbardziej utytułowanych polskich policjantek. Służyła między innymi w Wydziale Dochodzeniowo-Śledczym V Komendy Rejonowej Policji Warszawa-Żoliborz, była Naczelnikiem Wydziału do Walki z Terrorem Kryminalnym Komendy Stołecznej Policji oraz Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji. Obecnie jest ekspertem Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas i prowadzi zajęcia z przestępczości zorganizowanej na kryminologii Collegium Civitas.

W serii inspektor Biskupska opowiada o pięciu najgłośniejszych sprawach, przy których pracowała podczas służby w policji. Wszystkie ukazane w programie śledztwa dotyczą zbrodni, do których dochodziło w latach 90. w Warszawie i jej okolicach. Seria jest nie tylko opowieścią o konkretnych ofiarach i sprawcach czy drobiazgowej pracy policji, ale stanowi także przekrojowy opis szokującej działalności ówczesnego świata przestępczego.
Na program składają się rekonstrukcje zbrodni, przeplatane rozmowami prowadzonymi przez inspektor Biskupską z dawnymi współpracownikami. W każdym z odcinków wypowiadają się policjanci, technicy śledczy, psychologowie - prawdziwi bohaterowie tamtych wydarzeń, którzy z poświęceniem pracowali nad najtrudniejszymi dochodzeniami. Gospodyni serii jest profesjonalistką w każdym calu, a jej opowieści wprost ożywają na ekranie dzięki dynamicznemu montażowi. Jej wyjątkowa osobowość wnosi do programu to „coś", a w dodatku bardzo dobrze wypada w roli prowadzącej – widać, że ma doświadczenie w mediach i już dawno ma za sobą „chrzest bojowy" w często niełatwych kontaktach z mediami. Owa niezwykła i trudna relacja będzie też jednym z tematów 2. odcinka, opisującego poszukiwanie mordercy zwanego Wampirem z Ochoty, do którego schwytania przyczyniła się informacyjna kampania medialna oraz wyznaczona przez policję nagroda.
Co ważne, inspektor Biskupska pomagała także w wyborze spraw, o których opowiada. Sama również zadecydowała o tym, w jaki sposób spojrzy na dawne śledztwa, wyciągając z nich naukę dla współczesnego widza. Dla tych młodszych, sporą atrakcją będzie zapewne wgląd w przestępczy świat Warszawy ostatniej dekady minionego wieku. Stolica była wtedy areną wojen gangów pełną ulicznego chuligaństwa, a także wielu zbrodni wymykających się tym najbardziej powszechnym kategoriom.
1. odcinek serii „Kryminalne akta inspektor Biskupskiej" opowiada o sprawie porwania
i brutalnego zabójstwa maturzysty w 1997 roku. Było to jedno z pierwszych w czarnej serii morderstw młodych ludzi, która to pod koniec lat 90. przetoczyła się przez Polskę. W jej wyniku w wielu miastach przeszły tzw. „Marsze Milczenia", których uczestnicy protestowali przeciw fali przemocy.

Z kolei 2. odcinek przedstawia wspomniane już wcześniej polowanie na Roberta W., czyli Wampira
z Ochoty – złodzieja i mordercy napadającego na staruszki. Odcinek wiernie oddaje klimat oraz poczucie strachu, które padło w tamtym czasie na starszych mieszkańców Warszawy, a przy okazji, znacznie lepiej niż fikcyjne powieści i seriale, uzmysławia nam wyzwania, z jakimi jeszcze ćwierć wieku temu musiała się zmagać policja. Przypomnijmy, że były to czasy przed epoką telefonii komórkowej, wielkich baz danych i nowoczesnej organizacji służb porządkowych.

Choć w tytule pojawia się nazwisko bohaterki, to ona sama bardzo dystansuje się od filmowego gwiazdorstwa. A jedną z największych zalet serii jest to, że Biskupska stara się oddać sprawiedliwość „bohaterom drugiego planu" w walce z przestępczością. W swoich rozmowach bardzo dużo uwagi poświęca pracy psychologów, techników, medyków sądowych i innych ludzi, bez których działanie śledczych byłoby niemożliwe. To bardzo ważny aspekt programu, gdyż o ile policjanci bezpośrednio zaangażowani w prowadzenie sprawy są zwykle (choć nie zawsze!) odpowiednio doceniani przez opinię publiczną, to ich pomocnicy na mniej eksponowanych stanowiskach giną gdzieś w zbiorowej niepamięci.
Dzięki wspomnieniom Biskupskiej i jej współpracowników możemy też przypomnieć sobie (lub poznać) atmosferę ulic i wielkich osiedli sprzed ćwierćwiecza. Bardzo dużo zmieniło się w stolicy przez te lata i mimo wielu innych problemów, Warszawa nie zmaga się obecnie z poczuciem tak wszechogarniającego strachu przez napadami i kradzieżami, a także przestępczością zorganizowaną. Dawne akta i stare plany miasta nałożone na obrazy dzisiejszej stolicy mogą wzbudzać nostalgię, ale i zainteresowanie tym okresem historii, po który coraz częściej sięgają twórcy literatury kryminalnej i sensacyjnej.
Podsumowując, program „Kryminalne akta inspektor Biskupskiej" CBS Reality to profesjonalnie przygotowana wycieczka w przeszłość i w mroki stolicy lat 90. Autentyzm i spojrzenie na nieoczywistych bohaterów i działania policji są bez wątpienia atutami serii, a opowiadający o zamkniętych sprawach bohaterowie nie uderzają zbytnio w moralizatorski ton i w prostych słowach mówią wiele o ułomnościach ludzkiej natury oraz ciągłej potrzebie i sposobach walki z przestępczością.

Zdjęcia:materiały prasowe CBS Reality. 

„Kryminalne akta inspektor Biskupskiej”

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)
Bestsellery
Zobacz najpopularniejsze tytuły
Wydarzenia
Zobacz ostatnie wydarzenia ze świata kryminału

Ostatnie komentarze

Dodano przez: KamilJakiśtam

Polecani autorzy

Marta GuzowskaJacek OstrowskiKatarzyna KacprzakMałgorzata RogalaGrzegorz KalinowskiAlek Rogoziński

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.