Share

"W umyśle mordercy", czyli polski "Mindhunter"...

W jaki sposób pisać o zbrodni? Sztuką jest nakreślić cienką niekiedy granicę pomiędzy prawem a bezprawiem. Potrzeba do tego wyobraźni, umiejętności sporządzania intryg. Ale psychopatyczni bohaterowie znani z kart powieści czy filmowych kadrów istnieją naprawdę. Postanowił przyjrzeć się im doktor Łukasz Wroński.


Autor jest z wykształcenia psychologiem specjalizującym się w zagadnieniach związanych z psychologią sądową, śledczą i kliniczną, biegłym sądowym oraz od kilku lat stałym publicystą magazynu „Pocisk". Przewodnikiem po zbrodniczym półświatku jest zatem prawdziwy profesjonalista, który jest człowiekiem nauki, ale również pióra. Umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem to wartość, która uobecniła się na kartach książki zatytułowanej jako „W umyśle mordercy".


Wroński z chirurgiczną precyzją odtwarza aspekty najważniejszych spraw kryminalnych, można nawet powiedzieć, że na nowo profiluje antybohaterów swojej pracy. Jest w tym bardzo dokładny. Znać zatem doświadczenie, ale również wrażliwość, dzięki której publikacja prowokuje do tego, aby samodzielnie zastanowić się nad odpowiedzią: „Co generuje zło?" oraz „Czym jest i gdzie znajduje się ludzkiego szaleństwa?"


Rozbójnicy. Wandale. Gwałciciele. Mordercy. A także wszelkiej maści zwyrodnialcy - nekrofile, pedofile, zoofile. W poszczególnych rozdziałach autor stosuje niekiedy narrację trzecio-osobową, aby zaraz potem wcielić się w mordercę i z jego perspektywy ukazać wydarzenia. Łukasz Wroński zastosował arcyciekawą formę dla swojej książki, dzięki której usatysfakcjonowani będą nie tylko miłośnicy serialu pokroju „Mindhuntera", ale również fascynacji czystej wiedzy.


„W umyśle mordercy" to tytuł złożony z opowiadań o mordercy, a potem krótkich – rzeczowych -streszczeń, ukazania najważniejszych faktów. Swoistej analizy. Każdy rozdział to inny morderca, których łącznie jest dwudziestu jeden, wśród nich czterech polskich. Kuba Rozpruwacz czy Ted Bundy to tylko dwójka z nich. Edward Theodore Gain, czyli Rzeźnik z Plainfield, Karl Denke – niemiecki morderca-kanibal... i wielu innych. Również rodzimych. Wszyscy na swój sposób wyjątkowi – choć nie jest to najszczęśliwsze określenie...


„W umyśle mordercy" stanowi prawdziwe kompendium wiedzy. Nie jest to praca wyłącznie naukowa. Nie jest to czysta literatura faktu. Najważniejsze – nie jest to fikcja. Łukaszowi Wrońskiemu udało się coś niesamowitego. Oddać zbrodnicze tajemnice, sekrety, które mrożą w żyłach, a równocześnie... uwrażliwić i pobudzić ciekawość. A że diabeł tkwi w szczegółach... niesamowita lektura.

Marcin Waincetel

"W umyśle mordercy", czyli polski "Mindhunter"...

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze 1
  • KamilJakiśtam
    napisał:
    Nie polecam. Doczytałem o Karolu Kocie i koniec. Książka nie jest tym, co zapowiada tytuł. Jeśli chcecie dogłębnej analizy psychiki morderców, to szukajcie gdzieś indziej. Większość książki to "soczyste" opisy morderstw, nawet nie wiem czy na podstawie relacji sprawców, ocalałych ofiar, dokumentów śledztwa, czy na podstawie fantazji autora, może w wersji drukowanej są przypisy wyjaśniające źródło, miałem audio. Opisy psychiki morderców stanowią niewielką część książki i są bardzo płytkie. Autor nie zastanawia się nad tym, dlaczego Issei Sagawa popełnił morderstwo ani dlaczego nie popełnił kolejnych, gdy wrócił na wolność. Jest tylko jednozdaniowa sugestia, że nie mordował, bo był obserwowany przez japońską policję. Autor nie próbuje się zagłębić w rozumowanie i emocje sprawcy ani nie przedstawia dowodów swoich tez, dość prostackich . Primo: niejeden morderca zdaje sobie sprawę z tego, że zostanie złapany i zawiśnie, mimo to morduje. Secundo: Sagawa mógł zwiać do którejś z byłych kolonii francuskich, tam się urządzić pod fałszywym nazwiskiem i znów "zapolować". Naprawdę zdziwiła mnie informacja, że autor jest "psychologiem specjalizującym się w zagadnieniach związanych z psychologią sądową, śledczą i kliniczną", bo książka sprawia wrażenie napisanej przez dziennikarza z brukowca.
Bestsellery
Zobacz najpopularniejsze tytuły
Wydarzenia
Zobacz ostatnie wydarzenia ze świata kryminału

Ostatnie komentarze

Dodano przez: KamilJakiśtam

Polecani autorzy

Marta GuzowskaJacek OstrowskiKatarzyna KacprzakMałgorzata RogalaGrzegorz KalinowskiAlek Rogoziński

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.