Share

Wyrwa. Historia Ułana

W mazurskim Mrągowie dochodzi do nieszczęśliwego wypadku, w którym ginie Mirek – ojciec, mąż, brat i syn. Tajemnica jego śmierci zostaje rozwiązana dość szybko, a przynajmniej oficjalne postępowanie wskazuje na splot pechowych okoliczności. Jednak bracia ofiary, Szymon i Witek, mieli powody aby zataić pewne szczegóły tragedii przed policją, rodziną, a zwłaszcza osieroconym synem Mirka, Pawłem. Po latach sprawa wraca, kiedy nastoletni Paweł, zwany Ułanem, pakuje się w kłopoty i prosi służącego w policji stryja o pomoc.


Wyrwa. Historia Ułana to słuchowisko według scenariusza Wojciecha Chmielarza, zapowiadające jego powieść Wyrwa. Stanowi prolog do nowego thrillera psychologicznego autora i ukazało się tydzień przed premierą książki na platformie Empik GO. Choć jest to krótkie, poboczne wobec powieści opowiadanie, Chmielarz przygotował zamknięta historię, która może zainteresować kogoś zupełnie nieobeznanego z twórczością pisarza. Mamy tu wszystko, za co cenimy pisarza: rodziną tajemnicę, zazdrość i pokusę, aby sięgnąć po najprostsze rozwiązanie. Przy okazji Chmielarz dokonuje niezwykłej sztuki, gdyż w tej krótkiej opowieści udaje mu się wykreować sylwetki głównych bohaterów na tyle zręcznie, że czytelnik czeka na dalszy ciąg powieści, niczym kolejny odcinek serialu.


Słuchaczy nie zawiedzie gra aktorska i techniczna strona słuchowiska. W rolach głównych występują Nikodem Rozbicki, Adam Woronowicz, Katarzyna Warnke i Jacek Beler, a ich aktorstwo uzupełnia fachowa oprawa dźwiękowa oraz ścieżka dźwiękowa. Historia Ułana dała realizatorom dźwięku sporo pola do popisu, gdyż akcja opowiadania rozgrywa się w dużej mierze w mazurskich lasach, na łonie pięknej, ale niekoniecznie przyjaznej człowiekowi przyrody. Motyw dzikiej natury, wyzwalającej w człowieku pierwotne, gwałtowne instynkt nie jest nowy w twórczości Chmielarza, o czym przekonała nas choćby wielokrotnie nagradzana powieść Żmijowisko, i trudno zakładać, że wybór Wyrwy na pierwszy tego typu projekt Empik GO był zupełnym przypadkiem. Znany z podchodzącej pod stylistykę grozy atmosfery autor i opowieść o rodzinnej tajemnicy dobrze nadają się na „sprawdzenie w boju" nowej formy wydawniczej, grającego klimatem oraz zagadką przedsięwzięcia z pogranicza literatury i marketingu. Producenci słuchowiska już zapowiadają, że jeśli ten eksperyment się powiedzie, a Historia Ułana pomoże w promocji Wyrwy, przyjdzie czas na inne produkcje typu „origin story", wydawane przy okazji książkowych premier. Czy będzie to miało wpływ na rynek książkowy w Polsce? Naszym zdaniem tak.


Pomimo obecności kilku dużych graczy w sektorze audiobooków, jest to wciąż nie w pełni rozwinięta gałąź rynku, przynajmniej porównując Polskę ze Stanami Zjednoczonymi, Francją, czy Szwecją. Audiobooki powoli przebijają się do tradycyjnego czytelnika, choć ogólnoświatowe trendy i przewidywania futurologów (ostatnio choćby Jacka Dukaja w zbiorze esejów Po piśmie) sugerują, że już niedługo się to zmieni. Póki co, rynek audio zajmują w zdecydowanej większości tradycyjne audiobooki, czytane, a przez to interpretowane i odgrywane przez jednego lektora, który tylko sporadycznie z owej lektorskiej roli wychodzi, aby stać się pełnokrwistym aktorem głosowym. Zwykle na przeszkodzie stają niewielkie budżety realizacyjne takich projektów, które na rynku nieprzyzwyczajonym jeszcze do audiobooków na wszechobecnych urządzeniach mobilnych, stanowią potencjalnie ryzykowne przedsięwzięcia. Chyba jedyną droga przerwania tego zaklętego kręgu jest właśnie popularyzacja krótkich, kameralnych słuchowisk, bazujących bardziej na atmosferze niż monumentalności, a przy tym pasujących do upodobań współczesnego, zwłaszcza młodego i wciąż nie do końca przekonanego do formuły słuchowiska-teatru słuchacza.


Za kilka lat, gdyż w 2025, będziemy obchodzić stulecie teatru radiowego w Polsce. Czy do tego czasu komercyjne nagrania gatunkowej literatury ożywią bogatą tradycję słuchowisk w naszym kraju? Tego nie sposób przewidzieć, choć można mieć nadzieje, że projekty takie jak Wyrwa. Historia Ułana to krok w dobra stronę.

Wyrwa. Historia Ułana
Autor:Wojciech Chmielarz

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)
Powiązane
Zobacz informacje powiązane z tym autorem

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.