Share

Więzienna opowieść - "Tyler Cross: Angola"

„Angola" – tak brzmi tytuł drugiego albumu z komiksowej serii „Tyler Cross", którą współtworzy duet Fabien Nury- Brüno. Jeśli cenicie bezkompromisowe historie naznaczone zbrodnią i występkiem, potraficie docenić psychologiczną niejednoznaczność postaci, którzy balansują na granicy prawa i bezprawia, to musicie poznać losy Tylera. Gangstera z zasadami.

Zaczęło się od wpadki, źle nakręconego interesu. Tyler szybko przekonał się, że liczyć można, a nawet trzeba, jednak przede wszystkim – na siebie. Zdarzyło się bowiem tak, że pozornie prosta sprawa przekrętu z ubezpieczeniem skończyła się dla tytułowego bohatera serii odesłaniem do Angoli. Nie jest to jednak podróż do jednego z afrykańskich państw, lecz odesłanie do więzienia o zaostrzonym rygorze, do którego trafia najgorszy element z przestępczego półświatka.

Nury przedstawia mikro-świat, zamknięty, odizolowany, w którym panuje specyficzny kodeks moralny. Jedną z obowiązujących zasad jest starodawna maksyma „oko za oko, ząb za ząb", jednak przestrzeganie tej zasady nie jest wcale rzeczą prostą. Problemy generuje już sam Tyler, charakternik, który od dawna ma na pieńku z niektórymi przedstawicielami mafijnego świata. Cross nie jest jednak krystaliczne czysty – co to, to nie. Nury określił go jako postać wyrachowaną, cyniczną, zimną, dla której liczy się to, aby wypełnić zadanie. Choć, co zaskakujące, także on potrafi okazać ludzkie odruchy i namiętności. Nie tylko w stosunku do kobiet, lecz gdy stawką jest honor i życie towarzyszów niedoli.

Angola to miejsce przerażające, a przez to właśnie... diabelnie fasynujące. Gęsta, duszna wręcz atmosfera wynika nie tylko z tego, że jest to placówka zamknięta. Zło wydobywa się z ludzi, którzy w więzieniu potrafią być prawdziwymi zwierzętami. Sadystyczni strażnicy, więzniowie, którzy szukają okazji do tego, aby wyegzekwować prawo zemsty, ba, nawet żona komendanta o nimfomańskich skłonnościach, która na swój sposób wykorzystuje mieszkańców Angoli... „Tyler Cross" to mieszanka wybuchowa – jest w niej czarny, smolisty kryminał, trzymający w napięciu thriller psychologiczny, sensacyjna otoczka, romans, a także trzymająca za serce, bardzo specyficzna opowieść obyczajowa.

Brüno, ilustrator serii, pozostaje wierny założeniom, które przyjął w swojej pracy twórczej. Jego styl jest kreskówkowy, ale realistyczny. Posługuje się głębokimi plamami czerni, potrafi grać światłocieniami, nadawać tej mrocznej, nieprzystępnej rzeczywistości odpowiednią dozę surowej melancholii. Sadyzm łączy się z dziką erotyką, krwawe zbrodnie ze łzami cierpienia i wzruszenia. Nastrojowość tej komiksowej opowieści jest doprawdy niezwykła.

Marcin Waincetel

 

Więzienna opowieść - "Tyler Cross: Angola"
Autor:Fabien Nury-Brüno
Przekład:Jakub Syty
Wydawnictwo:OMG! Wytwórnia Słowobrazu
Premiera:2018-08-01
Liczba stron:104

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)
Powiązane
Zobacz informacje powiązane z tym autorem
Recenzje

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.