Share

Brudne interesy i toksyczna miłość - komiks "Tyler Cross"

Świat gangsterów. Komu można w nim zaufać, a kogo warto jest zdradzić? To znaczy – sprzedać. Ile można zaryzykować, gdy stawką w mafijnej rozgrywce jest 150 tysięcy dolarów i 17 kilogramów czystej heroiny? Właśnie z takimi dylematami mierzy się Tyler Cross, tytułowy bohater komiksowej serii duetu Fabien Nury-Brüno wydanej za sprawą OMG! Wytwórnia Słowobrazu.

Bardzo, ale to bardzo niekorzystnie rozpoczęła się misja Tylera Crossa. Złodziej i przemytnik – fachowiec w każdym calu – dostał bowiem zlecenie, które już na samym początku ustawiło go w wyjątkowo kłopotliwym położeniu. Bohater opowieści stał się pionkiem w krwawej grze pomiędzy baronami mafii – sędziwym Giuseppe Di Pietro oraz młodym wilkiem, Tony Scarfo. Przechwycenie narkotyków miało być dla Tylera zadaniem właściwie pozbawionym ryzyka. A jednak. Zrządzenie losu sprawiło, że ten cyniczny złodziej będzie musiał walczyć nie tyle o pieniądze, ale przede wszystkim o życie własne i innych. Czy jest w tej historii miejsce na honorowe rozwiązania? Czy można w niej szukać kary za zbrodnie?

Fabien Nury potrafi w zadziwiająco zręczny sposób łączyć ze sobą motywy rodem z powieści sensacyjnej, czarnego kryminału oraz... westernu. Bo miasteczko Black Rock, do którego po nieudanej misji trafia Cross, przywodzi na myśl właśnie ten gatunek. Peryferyjna mieścina rządzona jest przez mafijną familię Praggów, która dzieli i rządzi. Ustanawia prawo i toleruje bezprawie. Wszak jednych z antybohaterów, z którym konfrontować musi się nasz tytułowy złodziej jest szeryf-sadysta, którego domowym zwierzątkiem jest grzechotnik pieszczotliwie nazywany Mordeńka.

Jest w tej opowieści doskonale, perfekcyjnie wręcz zniuansowany problem dobra i zła. Nury przedstawił bowiem protagonistę, z którym można sympatyzować, zwłaszcza gdy zabiera się on – niczym westernowy jeździec znikąd – za wymierzanie sprawiedliwości, a z drugiej strony mamy przecież pełną świadomość, że jest to kryminalista, który prawdopodobnie nie raz i nie dwa przelewał ludzką krew. W komiksowej serii rozrysowanej przez artystę o nazwisku Brüno wyjątkowo silnym echem rozbrzmiewają nie tylko serie z karabinów maszynowych, rewolwerowe pojedynki, ale również emocje.

Bo Cross to facet z pewnymi zasadami, które daje się jednak porwać namiętnościom. W tym kontekście postacią tragiczną, ale fascynującą jest Stella Bidwell, młoda, zmysłowa kobieta przeznaczona jako przyszła żona burmistrza miasteczka. Los potrafi jednak zadrwić w okrutny sposób z (nie)winnych niewiast. Mimo że kreska, którą tworzy Brüno wydaje się być kreskówkowa, nieco schematyczna, to uzyskany przez niego efekt zdumiewa. W historii zawarto bowiem bezkompromisowe przedstawienia zbrodni i sadyzmu. To świat przepełniony brudnymi interesami i toksyczną miłością.

„Tyler Cross" to nieoczywiste połącznie gatunkowych wzorców i motywów. Czarny kryminał, spaghetti western i brawurowo prowadzona historia sensacyjna w jednym, dodatkowo podlana bezkompromisowym, pieprznym sosem z elementami erotyki oraz tragtizmu. „Black Rock" to opowieść, która daje początek bardzo obiecującej serii.

Marcin Waincetel

Tyler Cross
Autor:Fabien Nury-Brüno
Przekład:Jakub Syty
Wydawnictwo:OMG! Wytwórnia Słowobrazu
Premiera:2018-03-01
Liczba stron:104

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)
Powiązane
Zobacz informacje powiązane z tym autorem

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.