Share

Sztuka, zbrodnia, folklor - "Tańczące martwe dziewczynki"

Sztuka zbrodni bywa makabryczna. Jeśli dodamy do niej szczyptę erotyzmu, skrywane namiętności, politykę... wówczas efekt może być, no cóż, bezkompromisowy. Tak właśnie jest w przypadku historii zapisanej w „Tańczących martwych dziewczynek", najnowszej powieści Grahama Mastertona.

Szkoła tańca w Cork – artystyczna świątynia, w której akolitami są obiecujący, zdolni, przepełnieni pasją młodzi ludzie – zostaje strawiona w niszczycielskich płomieniach. Olbrzymim pożarze, w wyniku którego tragiczną śmierć ponosi kilkanaście osób. Nie wszyscy giną jednak w ogniu. Sekcja zwłok wykazała bowiem, że nieco wcześniej doszło do zabójstwa dwóch uczniów. Katie Maguire, charyzmatyczna detektyw, wiodąca postać kryminalnej serii Mastertona, staje przed nieoczywistym zadaniem, w którym niejasny jest motyw, długo nieznany pozostaje też sprawca. Zresztą nie jest to jedyna sprawa, w którą zaangażowana jes Katie. Nielegalne walki psów, morderstwo popełnione na gangsterze i polityczne demony przeszłości związane z IRA... słowem – dzieje się.

Masterton to jeden z wielkich mistrzów gatunkowej literatury rozrywkowej spod znaku zbrodni i (bez)prawia. Seria o komisarz Maguire jest szczególna nie tylko ze względu na to, w jaki sposób portretowane są poszczególni bohaterowie – targani namiętnościami, wybierający pomiędzy tym, co podpowiada sercem, a tym, jak kieruje rozum – naznaczeni przekleństwem historii. Osobistej, jak w przypadku Katie, której życie uczuciowe nie należy do najłatwiejszych, a także wielkiej, społeczno-kulturowej. Cork, jak i obraz Irlandii zapisany w wizjach Mastertona odsłania przed nami krainę piękną i zbrodniczą. Surową, ale poetycką zarazem. Stąd też nic dziwnego, że najnowsza historia, w którą jesteśmy zaangażowani jako czytelnicy odsłoni przed nami świat irlandzkiego tańca ludowego.

Tańczące martwe dziewczynki" to opowieść zbrodni dokonanej na ciele, ale i duszy. Ogień, chciałoby się powiedzieć – piekielna sila – jest tutaj żywiołem, dzięki któremu Katie ma szansę po raz kolejny ujrzeć zwierzęcą stronę ludzi. Bezkompromisowa, sprawnie prowadzona historia, odsłaniająca kolejne tajemnice Cork.

Marcin Waincetel

Sztuka, zbrodnia, folklor - "Tańczące martwe dziewczynki"
Autor:Graham Masterton
Przekład:Anna Dobrzańska, Paweł Korombel
Wydawnictwo:Albatros
Premiera:2018-09-26
Liczba stron:464

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.