Share

Szalony Książę Zbrodni - "Joker", czyli kryminał noir

Joker, jeden z największych łotrów w historii komiksu, nie bez powodu nazywany jest Księciem Zbrodni. Bo chociaż jego umysł naznaczony jest szaleństwem, to równocześnie diaboliczny komediant przejawia wybitne zdolności do prowadzenia kryminalnych intryg. O tym, w jaki sposób potrafił on zdobyć władzę w półświatku Gotham City opowiada Brian Azzarello oraz Lee Bermejo.


Psychopatyczny złoczyńca wreszcie wychodzi na wolność. Nie do końca wiadomo, kto zdiagnozował poprawę psychicznego stanu zdrowia Jokera, jednak faktem jest to, że krwawy komediant opuścił ośrodek dla obłąkanych Arkham. Podczas nieobecności Księcia Zbrodni jego dawni współpracownicy nie próżnowali. Praktycznie wszyscy, z nielicznymi wyjątkami, myśleli, że Joker zniknął na dobre. Pingwin, Riddler, a przede wszystkim Harvey Dent, czyli osławiony Two-Face, zdecydowali się przejąć poszczególne sektory kryminalnego Gotham. Joker jako wytrwany gracz nie zwykł jednak przegrywać. 

A wszystko dlatego, że tak naprawdę pozostaje nieobliczalny. Brian Azzarello, jeden z najbardziej cenionych scenarzystów komiksowych, potrafi w doskonały sposób omówić motywacje, jakimi instynktownie kieruje się Joker. Wieczny uśmiech, który od lat zdobi jego marmurowo-bladą twarz, jest upiorny. Ale za tym złowieszczym, paraliżującym uśmiechem kryje się równocześnie tragiczna historia. Narratorem tej komiksowej opowieści uczyniono Jonny'ego Frosta, o którym można mówić jako nad wyraz lojalnym, choć niepozbawionym moralnych wątpliwości ochroniarzu Jokera. Frost to drobny przestępca, który opowiadając się po stronie morderczego dowcipnisia, wchodzi do świata pozbawionego jakiejkolwiek nadziei. Przeciętny, nie wyróżniający się niczym szczególnym facet o imieniu Jonny, jest tym, który odsłania przed nami zbrodnicze oblicze Gotham. Miasta, które tak naprawdę jest jednym z bohaterów komiksowej historii noir.


Lee Bermejo z pełną świadomością wykorzystuje bowiem scenografę charakterystyczną dla czarnego kryminału. Asfaltowa dżungla skąpana w rzęsistym deszczu. Nocne lokale ze striptizem, w których środki psychotropowe łączą się z mocnym alkoholem i perwersyjnymi obrazami związanymi z erotyką. Wszystko utrzymane w mrocznej stylistyce, z głębokimi plamami czerni. Perfekcyjnie dopracowane obrazy przedstawiające gangsterskie porachunki, walkę o poszerzenie strefy wpływów, brutalną grę bez żadnych zasad. Wszak reguły gry ustanawia niezwykle temperamenty szaleniec. 

„Joker" to historia jednego aktora. Choć opowieść relacjonuje nam Jonny Frost, w epizdoycznych rolach pojawiają się również inni złoczyńcy, jak choćby zabójczo seksowna i nie mniej inteligentna Harley Quinn, to wszystkie światła reflektorów zwrócone są na Księcia Zbrodni. Natomiast pod sam koniec komiksu, gdy na arenie pojawia się Mroczny Rycerz, jasne staje się to, że zarówno jeden, jak i drugi nie może istnieć bez drugiego. Prawo i bezprawie, poczucie zemsty, wiara w sprawiedliwość i szalone zło, które czai się w ukryciu. Diabelsko dobra historia.

Marcin Waincetel

Szalony Książę Zbrodni - "Joker", czyli kryminał noir
Autor:Brian Azzarello, Lee Bermejo
Przekład:Tomasz Sidorkiewicz
Wydawnictwo:Egmont
Liczba stron:128

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.