Share

Święta ze zbrodnią, "Morderstwo w Boże Narodzenie"

Święto Bożego Narodzenia. Czas refleksji. Spokoju. Wyciszenia. I zbrodni. A przecież nie tak miało być... Herkules Poirot, ceniący sobie chwile ciszy, znów musi stawić czoła niebezpieczeństwu.

„Morderstwo w Boże Narodzenie" Agathy Christie to historia rodzinnego spotkania zainicjowanego przez Simeona Lee, sędziwego, zamożnego przedsiębiorca, który zapragnął – być może ostatni raz – zobaczyć swoją rodzinę zgromadzoną przy świątecznym stole. W dniu poprzedzającym wigilię senior rodu zaczyna jednak wygłaszać kazanie o tym, co należy robić, a czego się wystrzegać. Kontrowersja, bodaj największa, wiąże się ze zmianą testamentu, co w skłóconych członkach rodziny natychmiastowo budzi protest... i prowokuje tragedię.

Prawdziwie zbrodniczy spektakl zaczyna się w momencie, gdy jakiś czas po spotkaniu stary Simeon zostaje znaleziony martwy w salonie wypełnionym krwią. Przedświateczna cisza zostaje zmącona przez krzyk cierpienia i przerażenia. Co się właściwie stało? Odpowiedzi mogą być niejednoznaczne, a sprawa nierozstrzygnięta. Prowadzący śledztwo Herkules Poirot będzie musiał skonfrontować się z rodzinnymi tajemnicami, które potrafią być bolesne, ale i fascynujące – zwłaszcza dla czytelników rozsmakowanych w misternie opracowanych intrygach.

Zarówno Christie, jak i Poirot specjalizują się w demaskowaniu skrywanych sekretów, fałszu, hipokryzji. Podwójnej gry, którą w mistrzowski sposób prowadzą zbrodniarze. Herkules to też doskonały obserwator rzeczywistości, któremu nie umknie nawet najdrobniejszy szczegół. „Morderstwo w Boże Narodzenie" stanowi doskonałe studium obyczajowego historii podszytej toksycznymi namiętnościami. Nie sposób jest się oderwać od tak zaaranżowanej opowieści.

Specyficznie świąteczna historia jest kolejnym dowodem na wielkość nieśmiertelnej królowej kryminału, która ze znawstwem, wdziękiem i elegancją potrafi opisywać zbrodnicze występki. „Morderstwo..." zachwyca nastrojowością oraz rodzinną tajemnicą, sekretem, który prosi się o to, aby ją odkryć.

Marcin Waincetel

Święta ze zbrodnią, "Morderstwo w Boże Narodzenie"
Przekład:Andrzej Milcarz
Wydawnictwo:Wydawnictwo Dolnośląskie
Liczba stron:232

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)
Wydarzenia
Zobacz ostatnie wydarzenia ze świata kryminału

Ostatnie komentarze

Dodano przez: Ela Rewińska

Polecani autorzy

Marta GuzowskaJacek OstrowskiKatarzyna KacprzakMałgorzata RogalaGrzegorz KalinowskiAlek Rogoziński

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.