Share

Skandynawskie konspiracje, "Mroczni ludzie"

Człowiek uwikłany w polityczne sidła i zbrodnicze intrygi musi wykazać się wyjątkowym hartem ducha, aby przetrwać – dowieść swojej niewinności, a następnie rozprawić się z oprawcami. Dowodzi tego Niels Oxen w opowieści „Mroczni ludzie".

Były żołnierz duńskich sił specjalnych, którego poznaliśmy w historii „Zanim zawisły psy" to bohater nieugięty. Zdyscyplinowani, obdarzony doskonałą intuicją i doświadczeniem – zaprawiony w boju, wielokrotnie odznaczony bohater, który jednak lata na froncie okupił stresem pourazowym. Prawdziwym wyzwaniem było dla niego zmierzenie się z organizacją, która odgrywa niebagatelny wpływ na politykę Danii. Jest to jednak początek drogi Oxena.

Sylwestrowa noc przynosi zmiany, ale bynajmniej nie na lepsze. Stało się bowiem tak, że Niels ponownie udał się na dobrowolne wygnanie. Jego schronieniem okazała się być chata, w której żołnierz pomieszkuje za przyzwoleniem rybaka. To dowód wdzięczności za uratowanie życia przez weterana. Bohater powieściowego cyklu thrillerów Jensena natrafia jednak na kolejne niebezpieczeństwa. Przeszłość nie daje o sobie zapomnieć.

Duński autor w wyjątkowo sprawny sposób tworzy nastrój osaczenia, gęstniejących z każdą stroną tajemnic, wszak organizacja, którą powołał do życia Jensen swoje korzenie ma jeszcze w mrokach średniowiecza. Polityczne spiski, morderstwa prominentnych przedstawicieli establishmentu, walka o prawdę, walka o przetrwanie. W doskonały sposób zrównoważone są ze sobą elementy sensacyjne i kryminalne, które podszyte są posępną historią obyczajową, wszak Oxen w dalszym ciągu zmaga się z demonami wojny.

Jest w „Mrocznych ludziach" niesamowita aura, unikalny charakter. Z jednej strony proza duńskiego twórcy może słusznie kojarzyć się z historiami Lee Childa, z drugiej strony Jensen nasącza swoje opowieści skandynawskim duchem związanym z polityką, obyczajowością, temperamentem. Niezwykłe, wciąż trudne do jednoznacznego opisania wrażenie, które stanowi niezaprzeczalną wartość cyklu „Oxen".

Zbrodnicza przeszłość, konspiracyjna walka, zagadki – bywa, że wyjątkowo makabryczne... wszystko to stanowi o tym, że misje Nielsa są niezwykle ekscytujące. Podobnie, jak i sam bohater. Świetna literatura rozrywkowa spod znaku skandynawskich thrillerów, która wyróżnia się na tle gatunku.

Skandynawskie konspiracje, "Mroczni ludzie"
Autor:Jens Henrik Jensen
Przekład:Edyta Stępkowska
Wydawnictwo:Editio
Premiera:2019-01-30

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)
Powiązane
Zobacz informacje powiązane z tym autorem

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.