Share

Przedwojenna makabra w sennym miasteczku, czyli "Glatz"

W cieniu kłodzkiej twierdzy skrywa się wiele ponurych tajemnic... Sekrety przeszłości bywają bowiem w równym stopniu piękne, co niebezpieczne. Niekiedy zabójczo. O tym właśnie, między innymi, przekonuje Tomasz Duszyński w swojej powieści kryminalnej zatytułowanej jako „Glatz". Bez wątpienia mamy do czynienia z gatunkową perełką.

A wszystko zaczyna się wiosną 1920 roku, gdy ludzie próbują na nowo odtworzyć spokój egzystencji, wszak demony wielkiej, niedawno minionej wojny wciąż wywołują strach na temat tego, co niespodziewanego może przynieść jutro. Obawy okazują się być, niestety, całkiem zasadne. Tomasz Duszyński szybko burzy ład, sugestywnie wprowadza nastrój pogłębiającego się zagrożenia, które wiąże się z przerażającym odkryciem, jakiego dokonał profesor miejscowego liceum.

Martwy mężczyzna z obciętym przyrodzeniem wetkniętym w usta – makabryczny widok, który budzi obrzydzenie. To niejednoznaczny zwiastun, że zbrodnia została popełniona przez... no właśnie – przez kogo? Autorowi udało się nakreślić arcyciekawą intrygę, w której tożsamość mordercy, chęć jego odkrycia, budzi autentyczną ekscytację. Zwłaszcza że kilka dni przed odkryciem na ruchliwej ulicy został zastrzelony wysoki rangą oficer. Pytanie o to, czy dwie ofiary są ze sobą związane jest zasadne, z czego sprawę zdają sobie przedstawiciele prawa.

Tomasz Duszyński do rozwiązania kryminalnej intrygi powołał bohaterów z krwi i kości, naznaczonych rysem tragiczności, którzy poruszają się we mgle kłodzkich tajemnic. Do rozwiązania obu spraw oddelegowano z Berlina kapitana Wilhelma Kleina, wojskowego śledczego, którego ciało naznaczone bliznami musi skrywać niejeden sekret. Okoliczności, w jakich poznajemy rzeczonego należą z kolei do cokolwiek szokujących... odnoszących się do świata grzesznych uciech. Nie ma w tym jednak przypadku.

Tak jak i nie ma przypadku w zbrodniach popełnianych w Kłodzku, czyli – zgodnie z niemieckim nazewnictwem – w Glatzu. Zabójstwa dokonują się prawem serii, nie do końca jednak zrozumiałej, ponieważ ofiarą jest rajca, bankier, major, a nawet sędzia. Kryminalna rozgrywka, której patronuje Tanatos, jest doprawdy pasjonująca, bo toczy się według diablo ciekawych zasad. Na ciałach ofiar znajdują się bowiem swoiste nacięcia, a miejsca z pozostawionymi zwłokami po zaznaczeniu na mapie tworzą nietypowy symbol...

Autor powieści „Glatz" odtworzył historię, w której demony przeszłości nawiedzają żywych. Opowieść retro z nieszablonową intrygą, która jest również czarowna ze względu na język, poetycką i makabryczną atmosferą, jaką wypełnione jest Kłodzko. W cieniu twierdzy skrywa się wiele ponurych tajemnic... Tomasz Duszyński potrafi o nich opowiadać.

Marcin Waincetel

Przedwojenna makabra w sennym miasteczku, czyli "Glatz"
Autor:Tomasz Duszyński
Wydawnictwo:Wydawnictwo SQN
Premiera:2019-04-24
Liczba stron:408

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)
Powiązane
Zobacz informacje powiązane z tym autorem
Zapowiedzi

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.