Share

Prawdziwe oblicze zbrodni - "Jego krwawe zamiary"

Chyba w każdym z nas znajduje się ziarenko zła, z którego powstać może owoc prawdziwej makabry – na przykład zabójstwo z premedytacją. Czy wiemy, co skrywa się w umyśle zbrodniarza? Jakie demony mieszkają w sercu takich ludzi? Próbą odpowiedzi na to pytanie jest powieść „Jego krwawe zamiary" spisana piórem Greame'a Macrae Burneta.

Pełny tytuł książki szkockiego literata brzmi „Jego krwawe zamiary. Dokumenty dotyczące sprawy Rodericka Macrea", co zwiastować może, że w jakiejś mierze jest to opowieść osnuta na kanwie wydarzeń, które faktycznie miały miejsce. Prawda bywa jednak zaskakująca... przynajmniej z kilku niezależnych powodów. Burnet okazał się bowiem genialnym mistyfikatorem, który łączy ze sobą historyczną rzeczywistość oraz krwawą fikcję, próbując tym samym odsłonić przed nami prawdziwe oblicze zbrodni. Nic dziwnego, że wizja szkockiego prozaika spotkała się z niesamowitym przyjęciem ze strony czytelników, a także krytyków – wszak mówimy tutaj o powieści, która w 2016 roku została nominowana do finału prestiżowej Nagrody Bookera!

Burnet przenosi nas w czasie i przestrzeni do szkockiej wioski Culduie, gdzie w roku 1869 Roderick Macrae popełnia diabelski czyn – z zimną krwią i wyrachowaniem dokonał on potrójnego morderstwa, po czym przyznaje się do winy. Siedemnastoletni młokos wydaje się być w pełni świadomy tego, co się z nim działo, gdy dokonywał on aktu największego zła. Ale czy jest tak na pewno? I czy to on odpowiada za zbrodnie? „Jego krwawe zamiary" to przewrotny i niezwykle intrygujący zapis historii wydobywającej się z umysłu chłopaka, który w pamiętnikarskiej formie przedstawia nam swoje niecodzienne życie – zawodowe, uczuciowe, społeczne – w którym pojawia się niepokój. I strach.

Graeme Macrae Burnet dokonał niebywałej pracy koncepcyjnej, połączył on bowiem w jednej opowieści sądowy kryminał, psychologiczny thriller, mrożący krew w żyłach dramat obyczajowy, a nawet swoisty traktat filozoficzny o tym, jak wygląda życie we wspólnocie – malutkiej wiosce, miejscu zapomnianym przez Boga, gdzie ludzie znają się od pradziada. W takich miejscach sekrety potrafią działać z przerażającą, destrukcyjną siłą. „Jego krwawe zamiary..." to również dowód, jak wielką rolę w życiu odgrywa zaufania, przywiązanie do bliskich, a także chęć odkrycia prawdy, czego symbolem zdaje się być Andrew Sinclar, adwokat młodocianego mordercy, który zachęcił go do tego, aby w więziennej celi spisywał swoje wspomnienia.

Burnet opowiada o poczuciu udręki, jak i zewnętrznym oraz wewnętrznym więzieniu, bo według słów głównego bohatera zeznania, motywacją do popełnienia zbrodni byłą chęć wybawienia ojca... pytanie jednak – wybawieniem, ale od czego? Kłamstwa i zazdrości? Poczucia niespełnienia? Rodzinnego fatum, niesprawiedliwości...? Pytania się mnożą, odpowiedzi są zastanawiające i nieprawdopodobnie sugestywne. W trakcie lektury zastanawiamy się, kto jest katem, a kto ofiarą. Czy za każdą zbrodnię można być skazanym? Czy prawo boskie jest ważniejsze niż orzeczenia sądu? Nieprawdopodobna opowieść.

„Jego krwawe zamiary" to historia wielka, którą należy poznawać samodzielnie – w ciszy, skupieniu, ze zrozumieniem i uwagą. Burnet dotyka w swym dziele spraw najważniejszych, można powiedzieć, że ostatecznych, a czyni to w sposób niezwykle porywający, bo oparty na tajemniczej naturze człowieka. Ziarenko zła jest w każdym z nas. Od czego zależy, że któregoś dnia może rozkwitnąć w nas... czarny kwiat zła? Dowiedzcie się sami.

Marcin Waincetel

 

Prawdziwe oblicze zbrodni - "Jego krwawe zamiary"
Autor:Graeme Macrae Burnet
Przekład:Monika Rodziewicz, Mirosław Śmigielski
Wydawnictwo:Stara Szkoła
Premiera:2018-10-18
Liczba stron:368

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)
Powiązane
Zobacz informacje powiązane z tym autorem

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.