Share

Pisarski kamuflaż J.R. Rowling - kryminalna "Zabójcza biel"

Czasem nie dostrzegamy tego, co znajduje się tuż przed nami – na pierwszym planie. Czasem dobrze jest grać – a to z kolei zasada odnosząca się między innymi do świata zbrodni, w którym mistrzowsko odnalazł się Robert Galbraith, autor z cyklu „Cormoran Strike". Galbraith, czyli mistrz kamuflażu.

Bo nie jest już teraz tajemnicą, że pod tym nazwiskiem skrywa się jedna z najbardziej popularnych pisarek fanastyki, a więc J.K.Rowling, twórczyni świata „Harry'ego Pottera". Nieprawdopodobnie magiczna – wciągająca bez reszty – jest też jej proza kryminalno-sensacyjna, czego dowodem „Zabójcza biel", czwarty już tom opowiadający o losach prywatnego detektywa Cormorana Strike'a.

Interesujący jest już sam sposób, w jaki zbudowano intrygę. Do biura Cormorana Strike przychodzi bowiem Billy, młodzian, któremu wyjątkowo zależy na zbadaniu dawnej sprawy. Odkryciu tajemnicy zbrodni, której był świadkiem w dzieciństwie. Jak jednak odtworzyć okoliczności zbrodni, skoro Billy – najprawdopodobniej – cierpi na psychiczne zaburzenia związane z pamięcią? Emocjonalna opowieść chłopaka wyzwala jednak w detektywie poczucie zainteresowania. Chęć odkrycia prawdy.

Galbraith charakteryzuje swoich bohaterów poprzez ambicję i karierę, ale również uniwersalne poczucie sprawiedliwości. Cormoran Strike zyskał zasłużoną sławę jako specjalista od spraw trudnych, o czym przekonać się mogliśmy w „Żniwach zła". W jaki jednak sposób właściwie zabrać się do rozwiązania dochodzenia sprzed wielu lat – w dodatku niejasnej, zagmatwanej. Billy – zanim z przerażeniem uciekł z gabinetu – powiedział, że był świadkiem zamordowania dziecka. Zbrodni naturalnie przerażającej. Odnoszącej się do toksycznych relacji międzyludzkich.

Niebanalnie potraktowano choćby stosunek, jaki wytworzył się pomiędzy Strike'm i Robin Ellacott, niedoszłej psycholog, obecnie asystentce i wspólniczce detektywa. Cormoran, weteran wojny w Afganistanie, musi radzić sobie z ranami na ciele i duszy, a Robin – z presją i atakami paniki. Zapisano w tej powieści przejmujący obraz docierania się partnerów, którzy pragną odkryć prawdziwe oblicze zbrodni. W „Zabójczej bieli" intryga jest nieszablonowa i wielowątkowa, bo odnosząca się nie tylko do prywatnej tragedii – śledztwo rozgrywa się również w gabinetach ministrów i oficjeli z londyńskich wyższych sfer. A do tego – w przededniu Igrzysk Olimpijsk – zagrożeniem są masowe demonstracje.

„Zabójcza biel" to próbka nowych, ale niezmiennie doskonałych możliwości pisarskich J.K.Rolwling aka Roberta Galbraitha. Kryminał w angielskim stylu, w którym zaskakująca i trudna do przewidzenia intryga podkreślana jest przez emocjonalne stany bohaterów. Świat zbrodni i przyjmowania podwójnej tożsamości.

Pisarski kamuflaż J.R. Rowling - kryminalna "Zabójcza biel"
Autor:Robert Galbraith
Przekład:Anna Gralak
Wydawnictwo:Wydawnictwo Dolnośląskie
Premiera:2018-11-28
Liczba stron:656

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.