Zwierzęce instynkty - "Dom węży"
01
15.10.2018

Kto katem, a kto ofiarą? Kto winny, a kto nie? Kryminał, oprócz tego, że może stanowić doskonałą, pasjonującą zagadką, to jest także wykorzystywany jako specyficzne lustro – literackie narzędzie, dzięki któremu możemy przyjrzeć się odbiciu naszej rzeczywistości. Mroczny, sugestywny, niejednoznaczny obraz zawarto na łamach powieści „Dom węży" Mateusza Lamberga. Obraz, którego tematem jest kobiecość, społeczne nakazy, obyczajowy bunt czy skrywane dewiacje prowadzące do makabrycznych tragedii.

Recenzje
Fałszywa tożsamość, rodzinne sekrety - "Nie odpuszczaj"
02
14.10.2018

Utrata kogoś bliskiego, zwłaszcza gdy jest to tragiczna śmierć, może odcisnąć piętno na całym życiu. Świadomość tego, że bliscy skrywali przed nami sekrety tylko potęguje blizny z dawnych dni. Detektyw Napoleon „Nap" Dumas, bohater książki „Nie odpuszczaj" Harlana Cobena, doświadczył właśnie takiego uczucia. Trudnej do określenia emocji, które udzielają się również czytelnikom.

Recenzje
Kwestionariusz kryminalny - Małgorzata Rogala
03
02.10.2018

O instynkcie zabójcy, psychopatach i torturach, ciemnych zakamarkach ludzkiej natury opowiada nam niezastąpiona Małgorzata Rogala, ekspertka od tworzenia pełnych napięcia historii psychologicznych, obnażania ułomności ludzkiej natury i wyciągania na światło dzienne społecznych bolączek. Innymi słowy - czas na kolejny kwestionariusz kryminalny, do którego udziału zaprosiliśmy jedną z członkiń literackiej grupy TeamPocisk.

Recenzje
Sztuka, zbrodnia, folklor - "Tańczące martwe dziewczynki"
04
01.10.2018

Sztuka zbrodni bywa makabryczna. Jeśli dodamy do niej szczyptę erotyzmu, skrywane namiętności, politykę... wówczas efekt może być, no cóż, bezkompromisowy. Tak właśnie jest w przypadku historii zapisanej w „Tańczących martwych dziewczyn", najnowszej powieści Grahama Mastertona.

Recenzje
W Japonii powstał program na temat... (nie)codziennych zbrodni
05
30.09.2018

Japończycy stanowią wyjątkowo pomysłowy naród. Potrafią inspirować, ciekawić i prowokować. Również w tematach kryminalnych

Recenzje
Szalony Książę Zbrodni - "Joker", czyli kryminał noir
06
21.09.2018

Joker, jeden z największych łotrów w historii komiksu, nie bez powodu nazywany jest Księciem Zbrodni. Bo chociaż jego umysł naznaczony jest szaleństwem, to równocześnie diaboliczny komediant przejawia wybitne zdolności do prowadzenia kryminalnych intryg. O tym, w jaki sposób potrafił on zdobyć władzę w półświatku Gotham City opowiada Brian Azzarello oraz Lee Bermejo.

Recenzje
Kwestionariusz kryminalny - Jacek Ostrowsk
07
19.09.2018

Jakimi zasadami w pisaniu kierują się twórcy literatury kryminalnej? Dlaczego zdecydowali się, aby pisać opowieści o zbrodni... i karze? Który przestępca wydaje im się najbardziej przerażający? Jak nazywa się detektyw, którego podziwiają? Skąd czerpią inspiracje? Jakie seriale lub filmy mogliby oglądać aż do śmierci? No właśnie... pytania, pytania, pytania. Czas na odpowiedzi. W naszym specjalnym cyklu "Kwestionariusz kryminalny" odsłaniamy tajemnice warsztu, a przede wszystkim osobowości twórców kryminalnych! Rozpoczynamy od Jacka Ostrowskiego, autor między innymi powieści „Ostatnia Wizyta" nominowanej w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać.pl (2017) i Złoty Pocisk 2017. Ostatnimi laty ukazały się także „UT", „Posiadłość w Portovenere", „Transplantacja", i „Tajemnice tumskiej góry". Dokładnie dzisiaj, to znaczy 19 września 2018 roku ukaże się jego nowa powieść "Paragraf 148".

Recenzje
Morderstwa zaklęte w miniaturach! Frances Glessner Lee, czyli pierwsza specjalistka medycyny sądowej
08
18.09.2018

Niektóre kobiety znajdujące się w jesieni życia zajmują się numizmatyką, inne przeglądają stare albumy z pamiątkowymi fotografiami. Dbają o domowe ognisko, opiekują się wnuczętami... cenią ciszę i spokój. Frances Glessner Lee należała do jeszcze innej kategorii. Pasją Amerykanki były bowiem tajemnice różnorakich zbrodni. A nieco konkretniej – sztuka związana z odtwarzaniem miejsc przestępstw.

Recenzje
"Pulp Fiction" mogło być zupełnie inne... Ujawniamy, jak wyglądała obsada marzeń Tarantino!
09
16.09.2018

 Okazuje się, że "Pulp Fiction" mógł wyglądać zupełnie inaczej.

Recenzje
Animowana "Zbrodnia i kara"
10
09.09.2018

"Zbrodnia i kara" niezmiennie fascynuje. Prowokuje do pytań na temat ludzkiej natury, wartości, w które wierzymy i wewnętrznych demonów, które prowokują do złego. Piotr Dumała, ceniony reżyser, scenarzysta, pisarz, rysownik, grafik, postanowił, że słynne dzieło Fiodora Dostojewskiego posłuży mu jako scenariusz do stworzenia animowanego filmu. Sugestywnego, mrocznego i niejednoznacznego. Tak w formie, jak i treści.

Recenzje
Diabelski pakt zbrodni – wolna(?) wola mściciela, czyli komiksowa seria „Zabij albo zgiń"
11
08.09.2018

Dylan to zwyczajny chłopak, który ma swoje radości (małe) i zmartwienia (wielkie). W pewnym momencie jego egzystencji doszło jednak do kumulacji nieszczęść, które sprawiły, że młodzian postanowił ze sobą skończyć. Samobójcza próba okazała się niepowodzeniem – w tym przypadku trzeba mówić, że „niestety", a nie „na szczęście". Dylana zaczął bowiem nawiedzać demon domagający się spłaty czynszczu za życie, które główny bohater komiksowej serii „Zabij albo zgiń" chciał zmarnować.

Recenzje
Face Noir
12
08.09.2018

Szalona pomarańcza i czarny kryminał – z takiego połączenia powstała gra „Face Noir" stworzona przez włoskie studio „Mad Orange". Redefinicja konwencji, dobrze wypracowany schemat, a może wielkie rozczarowanie? Jakie wrażenie pozostawia po sobie historia śledztwa Jacka del Nero?

Recenzje
Widzę śmierć
13
08.09.2018

Krzysztof Kąkolewski już od wielu lat daje się poznać jako wnikliwy obserwator otaczającej rzeczywistości, a także jako osoba, która w bezkompromisowy sposób rozprawia się z historią XX wieku. Reportażysta i publicysta, swój literacki dorobek buduje także poprzez pisanie powieści, czy też opowiadań kryminalnych. W tym samym nurcie utrzymana jest jedna z najnowszych książek tego autora – "Widzę śmierć".

Recenzje
Ostatni policjant
14
06.09.2018

Wszystko zmierza do końca. Ludzie przestają wierzyć, że cokolwiek ma szansę zostać olacone. Miłość, przyjazn, zaufanie – wartości ulegają wypaczeniu. A dzieje się tak z powodu Mai... asteroidy, której przeznaczeniem jest siać zniszczenie. Destrukcję. Nieuchronnie zbliżająca się katastrofa, która ma przyjść za 6 miesięcy, 2 tygodnie i 4 dni, to zadziwiająco ciekawe tło dla opowieści kryminalnej „Ostatni policjant" Bena H. Wintersa.

Recenzje
Nieśmiertelna królowa Kryminałów. Agatha Christie
15
04.09.2018

Pierwsza dama światowego kryminału i nieśmiertelna królowa gatunku. Agatha Christie.

Recenzje
Batman. Rok pierwszy
16
02.09.2018

Gotham City to miasto mafijnych porachunków, bezprawia, codziennych przestępstw, wynaturzeń, bestialstwa, korupcji. Miasto zbrodni. Na długo zanim nocną straż w Gotham zaczął pełnić w nim Batman, miasto miało już swojego obrońcę. Jego imię to Jim Gordon. I to właśnie on, obok Mrocznego Rycerza, jest głównych bohaterem kultowego komiksu „Batman. Rok Pierwszy".

Recenzje
Grace i Grace
17
31.08.2018

„Grace i Grace" to prozatorski zapis traktujący o zbrodni spisany piórem Margaret Atwood.

Recenzje
Cmentarz Bezimiennych. Potter's Field
18
25.08.2018

Kryminalne śledztwa, w których nieznani są sprawcy morderstw, nieznane są też ofiary, ba!, enigmatyczną postacią jest również osoba prowadząca dochodzenie... Taki intrygujący pomysł na historię zaserwowano w komiksie „Cmentarz Bezimiennych. Potter's Field", który na polskim rynku ukazał się za sprawą wydawnictwa Mucha Comics.

Recenzje
Bestsellery
Zobacz najpopularniejsze tytuły
Wydarzenia
Zobacz ostatnie wydarzenia ze świata kryminału

Ostatnie komentarze

Dodano przez: KamilJakiśtam

Polecani autorzy

Marta GuzowskaJacek OstrowskiKatarzyna KacprzakMałgorzata RogalaGrzegorz KalinowskiAlek Rogoziński

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.