Share

Nieznajomy w domu - "Zamiana"

Zmieniając miejsca, zmieniamy siebie – nasze życie. Czasami na lepsze, innym razem na gorsze. Warto jest o tym pamiętać o czym przekonuje Rebecca Fleet w swoim elektryzującym debiucie „Zamiana", thrillerze, który potrafi odcisnąć wyjątkowe piętno na wrażliwości czytelników. Jest napięcie, wyczuwalne są emocje. I tajemnica do odkrycia.

Caroline i Francis, bohaterowie opowieści, postanowili oderwać się od codziennej rutyny. Od zmartwień, nudy, obowiązków. Swoista terapia małżeńska miała polegać na tygodniowej przeprowadzce do eleganckiego domu usytuowanego na przedmieściach Londynu. Jak dobrze wiemy, lepsze jest jednak wrogiem dobrego. W tym przypadku sens powiedzenia okazał się być wyjątkowo prawdziwy. Dlaczego?

Dziwnym zbiegiem okoliczności Caroline natrafia na bardzo wiele śladów... ze swojej przeszłości. W domostwie, konkretnie w łazience, znajdują się jej ulubione kwiaty, w salonie pobrzmiewa znajoma muzyka, która powinna koić, łagodzić obyczaje, a jest wręcz przeciwnie – wprowadza aurę niepokoju. Grozy. Okazuje się bowiem, że za szczególny nastrój zadbał ktoś, o kim Caroline starała się zapomnieć. Bezskutecznie.

Rebecca Fleet w doskonały sposób określiła kameralną, klaustrofobiczną wręcz intrygę, która łączy się jednak z różnymi planami wydarzeń. Pierwszoosobowa narracja prowadzona przez kobietę koncentruje się na współczesności, ale też niedalekiej przeszłości. „Zamiana" to również zapis wspomnień z życia jej męża. Poznajemy dwie strony medalu, różne oblicza związku, dowiadujemy się o prawdzie, kłamstwach, półprawdach... tajemnicach, które stopniowo wychodzą na jaw.

Najciekawsza w tym wszystkim jest jednak jeszcze jedna, tajemnicza osoba, która snuje swoją niezależną opowieść, a której tożsamość jest niejasna – prawie do samego końca „Zamiany". Tytuł jest symboliczny, bardzo intrygujący, tak jak i fascynująca jest aura powieści, styl, w jaki sposób pisze Fleet. W swoim literackim debiucie utrwaliła ona obyczajowe demony, które w wyjątkowy sposób łączą się z konwencją thrillera. Niejednoznaczna historia dowodząca wielki potencjał brytyjskiej autorki.

Marcin Waincetel

"Kiedy ktoś niszczy nam życie, chcemy go skrzywdzić. Chcemy mu zrobić dokładnie to samo, co on zrobił nam. To jest prawdziwa sprawiedliwość. Tutaj, nie na sterylnej sali sądowej."

Sprawiedliwość czy zemsta? Miłość czy zdrada? On czy ten drugi?
ZAMIANA, Rebecca Fleet

 

Nieznajomy w domu - "Zamiana"
Autor:Rebecca Fleet
Przekład:Aga Zano
Wydawnictwo:Marginesy
Premiera:2019-01-16
Liczba stron:320

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)
Powiązane
Zobacz informacje powiązane z tym autorem
Zapowiedzi

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.