Share

Nadnaturalne zbrodnie i erotyczna groza - "Neonomicon"

Literackie dziedzictwo H.P. Lovecrafta najprawdopodobniej zapewniło mu nieśmiertelność. A z całą pewnością – długowieczność. Nic dziwnego, że hołd kultowemu twórcy oddał w końcu Alan Moore, scenarzysta „Strażników" i „Ligi Niezwykłych Dżentelmenów", nie bez przyczyny nazywany Czarownikiem z Northampton. Brytyjczyk doskonale orientuje się w tematyce związanej z okultyzmem, która stanowi jeden z głównych motywów powieści graficznej „Neonomicon".

Opowieść osnuta jest na kanwie kilku ważnych dzieł Lovecrafta, żeby wymienić tutaj tylko „Zew Cthulhu" czy „W górach szaleństwa", jednak trudno mówić, że komiks Moore'a oraz Jacena Burrowsa, rysownika albumu, stanowi adaptację konkretnego utworu. „Neonomicon" jest czymś o wiele ciekawszym. Ceniony scenarzysta zadecydował bowiem, że horrory Samotnika z Providence będą najważniejszymi dowodami w sprawie seryjnych morderstw. Każdy aspekt w dochodzeniu ma związek z H.P. Lovecrafta. Do takiego wniosku doszedł Aldo Sax, agent FBI, który poszukuje sprawców piętnastu bestialskich morderstw popełnionych na ulicach współczesnego Brooklynu. Dowiadujemy się o nich podczas czytania historii „Podwórze".

Sprawa jest jednak wyjątkowo skomplikowana i wielowątkowa, dlatego też wkrótce oddelegowani zostają do niej agenci Merril Brears i Gordon Lamper – ich losy zapisano na kartach tytułowego „Neonomiconu". Dzięki nim dowiadujemy się, że ofiary mogą mieć związek nie tylko z narkotycznymi koncertami, które regularnie odbywają się w nocnym klubie Zothique, lecz seksualnymi orgiami organizowanych dla osób o bardzo wyrafinowanym guście... literackim. To jednak dopiero początek swoistego szaleństwa. Bohaterowie będą bowiem musieli nieustannie przekonywać się do tego, że są w pełni władz umysłowych, a ich postrzeganie rzeczywistości jest niezmącone. Co z głosem rozsądku? W głowie detektywów coraz częściej słychać podszepty, które budzą słuszny niepokój. Co jest ich źródłem?

Na to pytanie – w wyjątkowo sugestywny, niezwykle inteligentny sposób – odpowiada Alan Moore. W swojej opowieści zapisał motywy charakterystyczne dla twórczości Lovecrafta, ale opatrzył je swoistymi przypisami – meta-komentarzami. Funkcjonariusze policji starają się na swój sposób odczytać treść utworów mistrza grozy. Lovecraft w komiksowym „Neonomiconie" funkcjonuje jako autentyczna ikona kultury, która potrafi oddziaływać na wyobraźnię fanatycznych odbiorców. Galeria postaci podatnych na wpływy demonicznych istot jest zresztą wyjątkowo intrygująca. Odszczepieńcy i dziwacy, ale również osoby pozornie zwyczajne, naznaczone piętnem, na przykład erotycznym nienasyceniem... W albumie współgrają ze sobą dwie pradawne siły – Eros i Tanatos. A gatunkowo – czarny kryminał i nadnaturalny horror.

Pomysły Moore'a bywają makabryczne, krwawe, odnoszą się do okultyzmu, ale równocześnie odsłaniają pierwotne lęki ludzi – strach przed tym, co nieznane. Tematyczne założenia doskonale Jacen Burrows, który zilustrował – wydawać by się mogło – miejscami nieprzekładalne na język graficzny elementy z mitologii Cthulhu. Wszak sam Lovecraft pisał o nich niekiedy jako „nie dających się ubrać w słowa" czy po prostu „nieopisywalnych". Tymczasem amerykańskiemu rysownikowi udało się zwizualizować mrok, który wypełnia wnętrza zakładu psychiatrycznego, starego antykwariatu, nocnego klubu, a także... fragmenty królestwa nie z tego świata. Hipnotyczna, narkotyczna wręcz wizja, która na długo pozostaje w pamięci.

„Neonomicon" to dowód wielkości Alana Moore'a, który wspólnie z niezwykle utalentowanym Jacenem Burrowsem stworzył dzieło niemalże kompletne, stanowiące piękny, acz równocześnie upiorny hołd dla dziedzictwa H.P. Lovecrafta. To, co w horrorach Samotnika z Providence było zasłonięte mgiełką tajemnicy, w komiksowej opowieści zostaje stopniowo odkrywane... nowe sekrety poznamy już wkrótce, bo na lipiec planowane jest także polskie wydanie „Providence", serii ponownie nawiązującej do mitologii Cthulhu.

Nadnaturalne zbrodnie i erotyczna groza - "Neonomicon"
Autor:Alan Moore, Jacen Burrows
Przekład:Jacek Żuławnik
Wydawnictwo:Egmont
Premiera:2019-04-24
Liczba stron:176

oceń:

Nowy komentarz
Musisz się zalogować aby dodać komentarz
Powiązane
Zobacz informacje powiązane z tym autorem
Zapowiedzi

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.