Share

Mroki niesprawiedliwości i polowanie na zabójcę - "Paragraf 148"

Prawda potrafi być przerażająca, zwłaszcza gdy odkrycie wiąże się z serią zabójstwa – wówczas dochodzenie może emocjonalnie wypalić wnętrze człowieka, ale równocześnie motywować do dalszego działania. Tak jest właśnie w arcyciekawym kryminale „Paragraf 148" spisanym przez Jacka Ostrowskiego, autora, który w mistrzowski sposób odtworzył przerażający świat zbrodni w komunistycznej Polsce.

W tej mrocznej rzeczywistości próbuje odnaleźć się Zuza Lewandowska. Obdarzona niewiarygodnie silnym charakterem i temperamentem. Jest wygadana, inteligentna, posiada doskonałą intuicję i pazur, którym potrafi boleśnie zranić, ale też obronić. Nic w tym jednak dziwnego, skoro Lewandowska jest prawniczką – wyjątkową, bo zdeterminowaną – chcącą udowodnić swoją zawodową wartość. Kobieta mierzy się nie tylko z własnymi aspiracjami, oczekiwaniami środowiska, ale również dziedzictwem zmarłego ojca, kiedyś najlepszego adwokata w Płocku. Jacek Ostrowski z wielką empatią i zrozumieniem podszedł do kreacji swojej bohaterki. Zapisano w niej szereg zróżnicowanych emocji, dzięki którym lektura jest prawdziwie pasjonującym doświadczeniem.

Na kartach „Paragrafu 148" zapisano zaś sprawę, która potrafi zmrozić krew w żyłach, przyspieszyć nerwowy oddech. Aura tajemnicy i niepokoju wiąże się z działaniami psychopatycznego seryjnego mordercy, który grasuje po Polsce, ćwiartując kolejne ofiary. Po pewnym czasie wydaje się, że sprawca stanie wreszcie przed obliczem sprawiedliwości, że tam, gdzie wina, tam i kara, jednak... nic z tych rzeczy. Jacek Ostrowski w niezwykle sprawny i inteligentny sposób nakręcił kryminalną intrygę, w której Zuza Lewandowska – łamiąc zasady prawa – będzie musiała rozpocząć własne, prywatne śledztwo. Wspomagana przez swojego byłego partnera, prokuratora Jarzębowskiego, walcząc z przedstawicielami milicji i systemu, będzie musiała dotrzeć do prawdy. Związanej z mroczną, niełatwą przeszłością. Czyżby brutalna seria była powodowana poczuciem zemsty? Niesprawiedliwości? Autor ukazuje moralną złożoność i niejednoznaczność, nad wyraz udanie rozprowadzając dramaturgiczne akcenty opowieści.

Jacek Ostrowski udowodnił, że jest pisarzem obdarzonym niezwykłym spojrzeniem na otaczającą rzeczywistość – na teraźniejszość i przeszłość. Z wyczuciem, humorem i inteligencją sportretował Zuzę Lewandowską, bohaterkę niezwykle charyzmatyczną, która konsekwentnie dąży do obranego przez siebie celu. „Paragraf 148" to swoiste objawienie w świecie literackiej zbrodni na polskim rynku. Historia intrygująca jest tym bardziej, że została osnuta na kanwie prawdziwych wydarzeń. Zbrodniczych, makabrycznych. Przerażających i fascynujących zarazem.

Marcin Waincetel

Mroki niesprawiedliwości i polowanie na zabójcę - "Paragraf 148"
Autor:Jacek Ostrowski
Wydawnictwo:Skarpa Warszawska
Premiera:2018-09-19
Liczba stron:340

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.