Share

Morderczy fach w rękach nastolatków - "Deadly Class: 1988 Dzieci czarnej dziury"

Młodociani kryminaliści sposobią się do zawodu. I życia na ścieżce bezprawia. Charakterni, pewnie swego, ale równocześnie nie potrafiący poradzić sobie z własnymi emocjami. „Deadly Class" to wyjątkowa mieszanka gatunków, w której ekstremalne dorastanie ukazano na tle kryminalnej akcji i społecznych przemian. Rick Remender i Wes Craig potrafią tworzyć hipnotyzujące intrygi, o czym dowiadujemy się z kolejnego albumu od Non Stop Comics.

Wybuchowy wypad do Las Vegas, który zapisano w historii „Regan Youth", pierwszym tomie zbiorczym, musiał mieć swoje konsekwencje – odcisnąć się na i tak niełatwej codzienności Markusa i jego najbliższych. W ciałach i sercach nastolatków pojawiły się kolejne blizny. A gdyby tego było mało, to w życiu chłopaka niespodziewanie pojawiła się postać z przeszłości, która ponownie zburzy porządek, poczucie i tak chwiejnej stabilizacji. King's Dominion, elitarna szkoła dla zabójców, znów stanie się teatrem widowiskowej konfrontacji.

Remender w perfekcyjny wręcz sposób łączy ze sobą bezkompromisową akcję – naznaczoną brutalnością, gdzie nie obowiązują żadne zasady – oraz emocjonalne stany młodych dorosłych, społecznych wyrzutków żyjących na marginesie życia. Scenarzysta zadbał o to, aby dookreślić każdego z bohaterów – nie tylko jego zabójcze umiejętności, ale również emocjonalne stany. Bo „Deadly Class" to przecież historia o namiętnościach, szalonych i wyjątkowo intensywnych, jak jest to w przypadku nastolatków. Doskonale sportretowano ich wątpliwości, rozwijanie się świadomości, a szczególna nastrojowość komiksu uzyskana jest także przez to, że mroczne sceny doskonale współgrają z obyczajowymi refleksjami i czarnym, smolistym niekiedy humorem.

„Czarna dziura" jest kontynuacją, w której zmaksymalizowano niemalże wszystkie elementy pierwszego albumu. Bohaterowie stają się coraz bardziej świadomi, choć równocześnie ciągle pogubieni, walka naznaczona jest krwią, nie brakuje brutalnych tortur i nieszablonowych scen z egzekucjami. To niemalże historia gangsterka – pasjonująca, dzika, trudna do przewidzenia – w której główną rolę odgrywają przedstawiciele młodocianej grupy. Szczególny wydźwięk całości opiera się właśnie na tym, że Markus, jego dziewczyna i towarzysze broni wciąż szukają własnego Ja. Systemu wartości, któremu mogliby być wierni. Bo moralność nie jest tutaj bez znaczenia, mimo że „Deadly Class" to historia szkoły zabójców.

A wszystko zwizualizowane jest z niesamowitym polotem, swoistym wdziękiem, którego nie brakuje rysownikowi serii. Odpowiednio zdynamizowane sceny bezpośredniej konfrontacji i słownej szermierki wzbudzają autentyczne zaangażowanie. „Deadly Class" to ciekawe, bo odważne połączenie opowieści spod znaku kryminalnej akcji i obyczajowej sensacji, w której nastolatki muszą radzić sobie z własnymi – zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi – demonami. Zabójczymi i diablo niebezpiecznymi.

Marcin Waincetel

Morderczy fach w rękach nastolatków - "Deadly Class: 1988 Dzieci czarnej dziury"
Przekład:Marek Starosta
Wydawnictwo:Non Stop Comics
Premiera:2019-05-08
Liczba stron:128

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)
Bestsellery
Zobacz najpopularniejsze tytuły
Wydarzenia
Zobacz ostatnie wydarzenia ze świata kryminału

Ostatnie komentarze

Dodano przez: KamilJakiśtam

Polecani autorzy

Marta GuzowskaJacek OstrowskiKatarzyna KacprzakMałgorzata RogalaGrzegorz KalinowskiAlek Rogoziński

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.