Share

Ikona telewizji i tajemnice (nie tylko) ze świata zbrodni - "Fajbus. 997 przypadków z życia"

Ikona telewizji. Ceniony dziennikarz, scenarzysta, człowiek, który przez lata odkrywał tajemnice zbrodni. Michał Fajbusiewicz, bo o nim jest wszakże mowa, chyba najlepiej znany jako twórca programu „Magazyn Kryminalny 997" może uchodzić jednak za prawdziwego człowieka renesansu.


Niezbite dowody w tej sprawie znaleźć można w książce „Fajbus. 997 przypadków z życia", która w formie stanowi właściwie wywiad-rzekę. Kształt niezwykle interesującej rozmowie nadaje Magdalena Omilianowicz, reporterka w bardzo umiejętny sposób wydobywająca informacje z bohatera. Można przypuszczać, że to właśnie dzięki tej autorce Michał Fajbusiewicz otworzył się w tak wielkim stopniu, pozwolił nam spojrzeć nie tylko na życie – tak osobiste, jak i przede wszystkim zawodowe, ukazał blaski i cienie pracy w mediach. Ale nie tylko o tym jest to historia.


Redaktor Fajbusiewicz snuje bowiem opowieść o zmieniającym się świecie. O wojsku i systemie, młodości – nieco burzliwej, bardzo barwnej, miłości do zawodu, miłości do kobiet. A także do życia, bo przywoływany w tym tekście dziennikarz jawi się jako niezwykły smakosz codzienności, który z życia czerpie pełnymi garściami. Miał on zresztą wiele ku temu okazji, bo dzięki pracy w mediach podróżował do miejsc znanych i nieznanych. Z pasją opowiadał o wyprawach, które dokumentował na fotografiach – z Iranu, Patagonii, Wysp Wielkanocnych, Amazonii... Prawdziwy obieżyświat powodowany wrodzoną ciekawością, a także poczucie swoistej misji, czego dowiadujemy się z rozdziałów poświęconych pracy nad realizacją „Magazynu Kryminalnego 997".


Trudno bowiem przecenić rolę Michała Fajbusiewicza, zwłaszcza po latach, gdy wraz z nieocenioną ekipą rekonstruował zbrodnie i odkrywał tajemnice z przestępczego półświatka. Formuła programu nie dość, że diabelsko ciekawa – jeśli jest to adekwatne określenie, wszak w zbrodniach ukazywano również ludzkie tragedie – to pozwalająca jeszcze uświadomić i uwrażliwić na krzywdę. Ba, wielokrotnie za sprawą inicjatywy redaktora Fajbusiewicza dochodziło do rozwiązywania śledztw, które wydawały się być tylko pozornie niemożliwe do odkrycia.


„Fajbus. 997 przypadków z życia" to książka, która pochłania bez reszty. Zapisano w niej obraz Polski zmieniającej się na przestrzeni dekad, znanych i nieznanych faktów ze świata mediów, ale też urok codzienności. Michał Fajbusiewicz jako osobowość telewizyjna wreszcie dał się jako poznać jako człowiek. Obdarzony reporterskim spojrzeniem, szczególną wrażliwością, niezwykle ciekawą historią zapisaną we krwi, wspomnieniach i doświadczeniach. Erudyta, który w dygresyjny, pasjonujący sposób dzieli się tajemnicami swojego życia.

Marcin Waincetel

Ikona telewizji i tajemnice (nie tylko) ze świata zbrodni - "Fajbus. 997 przypadków z życia"
Autor:Michał Fajbusiewicz, Magdalena Omilianowicz
Wydawnictwo:Kompania Mediowa
Premiera:2019-06-19
Liczba stron:284

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.