Share

Góry skąpane we krwi - "Roztopy"

Topniejący śnieg, odchodzący mróz, słońce, które wyłania się zza chmur... Zwiastuny wiosny. I elementy świata zbrodni. Przekonacie się o tym w „Roztopach" Jędrzeja Pasierskiego.

Seria z podkomisarz Niną Warwiłow została zainicjowana powieścią „Dom bez klamek" – w historii naznaczonej zbrodnią i szaleństwem, w której intryga wiąże się z brutalnie zamordowanym pacjentem szpitala psychiatrycznego. Pasierski udowodnił w niej, że w niezwykły sposób potrafi oddać nastrój niepokoju, narastającego niebezpieczeństwa, a wszystko w mrocznych, dusznych, klaustrofobicznych przestrzeniach.

Nad tym, aby zastanowić się nad naturą zła autor skłania nas również w „Roztopach". A wszystko zaczyna się, gdy po wczesnej zimie do Bukowców, niewielkiej wsi usytuowanej w pięknym, dzikim Beskidzie Niskim, w leśnej krainie policja znajduje zwłoki. Nie wiadomo, kim jest ofiara. Nie wiadomo też, jaki związek łączy ją z Joanną Pascho, lekarką ze stolicy, która jakiś czas temu przeprowadziła się w góry. Odpowiedzi zapisane są w ludzkich sercach, w tajemniczej naturze, w niezwykłym miejscu i krwawej historii... Odpowiedzi spróbuje znaleźć Nina Warwiłow.

Warszawska lekarka jest przyjaciółką dociekliwej komisarz. Sprawy nabierają przez to szczególnego, obyczajowego charakteru, w którym zagadki przeszłości wpływają na codzienność. A codzienność w „Roztopach" jest niezwykła, działająca na zmysły, naznaczona dziką, zmienną aurą. Dukielskie i rymanowskie wiatry wpływają na częste zmiany pogody, za którą idą również zmiany w ludzkim temperamencie. Psychice – z jednej strony delikatnej, nieskalanej, z drugiej zbrodniczej, skrywającej kłamstwa.

Zapisano w tej opowieści nie tylko fascynujący obraz ludzkich osobowości, szczególnie z dociekliwą Warwiłow, która potrafi postawić na swoim, choć bywa targana różnymi wątpliwościami, ale oddano także dramatyczną historię powojennych losów Łemków i Polaków. „Roztopy" to mała-wielka historia naszego narodu, odsłaniająca nasze kulturowe korzenie, ale ukazująca też, jak bogata, często niezrozumiała jest przeszłość nadwiślańskiej kraju. I jak przez niezrozumienia może dojść do zbrodni.

Pasierski w hipnotyzujący sposób określa czas oraz przestrzeń. Zagadka kryminalna jest niezwykle satysfakcjonująca, wielopoziomowa, odnosząca się do sfery obyczajowej grozy. Tajemnic, które skrywać może każdy z nas.

Marcin Waincetel

 

Góry skąpane we krwi - "Roztopy"
Autor:Jędrzej Pasierski
Wydawnictwo:Wydawnictwo Czarne
Premiera:2019-01-30
Liczba stron:336

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.