Share

Eksplozja wolności, miłości i ładunków wybuchowych - "Konsul"

„Konsul" to niezwykła w swej wymowie opowieść, w której historia narodu łączy się z wielką polityką, a pojedyncze zabójstwo i śmiertelne wojny gangów z polityczną rozgrywką o międzynarodowym znaczeniu. A wszystko przy okazji walk o polską niepodległość...

Krzysztof Beśka, autor powieści, nie tylko umiejętnie naszkicował interesujące tło społeczno-kulturowe, ale też nadał odpowiedniej głębi swoim bohaterom. A przede wszystkim oficerowi Stanisławowi Steinowi, który zaangażował się w sprawę rozwikłania morderstwa konsula. Główny bohater jest żołnierzem armii niemieckiej, ofiarą jest obywatel Szwajcarii, niedoszły konsul Francji, natomiast akcja rozgrywa się w warszawskiej metropolii – swoiste połączenie, dzięki któremu twórca mógł w odpowiedni sposób zniuansować historyczną problematykę. Trzeba zresztą wiedzieć, że Beśka jest prawdziwym specjalistą od opowieści dziejowych, żeby wspomnieć tutaj cykl „Autoportret z samowarem", choć i w konwencji współczesnych odnajduje się znakomicie, na co dowodem jest „Wieczorny seans".

W niezwykle sprytny sposób – z zachowaniem realiów warszawskiej codzienności 1918 roku – nakreślono kryminalną intrygę „Konsula". Bo udało się twórcy w przekonującym stylu zapisać zbrodnie, która teoretycznie można byłoby łączyć z motywacją rabunkową, zwykłym aktem wandalizmu, jednak ten trop, jak nietrudno się domyślić, może zaprowadzić na manowce. Sprawa wymaga bowiem dokładnej rekonstrukcji, wgryzienia się w detal, uświadomienia sobie, jak wielka i złożona była historia naszego narodu w przededniu odzyskania niepodległości... Krzysztof Beśka wykorzystał arcyciekawy czas oraz miejsce do tego, aby utworzyć zbrodniczą opowieść.

Za sprawą „Konsula" powołano do życia bohaterów barwnych, charakternych, jak choćby reportera Jana Chylińskiego, ale też postacie z prawdziwej historii, żeby wspomnieć w tym miejscu Józefa Piłsudskiego. Jest w tej prozie zapisana polityka i władza, walka na froncie, ale też walka o prawdę, o odkrycie której chodzi przecież w kryminałach. Również i pod tym względem książka oferuje emocje najwyższej próby. Krzysztof Beśka z wyczuciem i znajomością gatunkowych prawideł odsłania przed nami – kawałek po kawałku – intrygę, w której nie wiadomo do końca, kto przyjacielem jest, a kto wrogiem... konflikty gangów i nieczyste interesy łączą się zaś z wielką rozgrywką na politycznej szachownicy... Przemyślana kompozycja i dobrze stopniowane napięcie sprawia, że od całości trudno się oderwać.

„Konsul" to doskonały przykład literatury rozrywkowej dającej niemałe emocje, w której znana nieznana historia naszego narodu posłużyła do ukazania zbrodniczych namiętności. Śledztwo prowadzone przez Steina jest nieoczywiste, znakomicie rozpisane, dające czytelniczą satysfakcję. Mocno rekomendujemy!

Eksplozja wolności, miłości i ładunków wybuchowych - "Konsul"
Autor:Krzysztof Beśka
Wydawnictwo:Skarpa Warszawska
Premiera:2018-11-07
Liczba stron:424

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.