Share

Miasteczko zła i siła mediów

Zło rodzi się w ukryciu. Początkowo potrafi być bardzo niepozorne, choć wprawiony obserwator – nieustępliwy i zdeterminowany detektyw Vogel – wyczuwa zagrożenie. Jest tak właśnie w sugestywnie rozpisanym kryminale „Dziewczyna we mgle", w którym zbrodnia staje się medialnym spektaklem rozgrywającym się w małym, sennym górskim miasteczku...


Wszystko zaczyna się od tajemniczego zaginięcia Anny Lou Kastner, która udała się do kościoła, aby – zapewne – odnaleźć spokój dla swojej duszy. Jednak zgodnie z tyułem – szesnastolatka dosłownie wyparowała we mgle. Mgle skrywającej sekrety. Mgle oddzielającej dobro od zła. Tym, który ma znaleźć odpowiedzi i rozwiązać śledztwo jest detektyw Vogel. Człowiek w pewnym sensie wyrachowany, pewny swego, metodycznie zbierający informacje środowiskowe, ale, przede wszystkim, specjalista w prowadzeniu medialnej gry, dzięki której stara się wytropić porywacza lub mordercę.


Donato Carrisi, autor książki, to mistrz w kreśleniu nieoczywistej intrygi, w której pytania mnożą się wraz z kolejnym przedstawionym wątkiem. Włoski twórca potrafi ustanowić również sugestywną atmosferę, aurę niepokoju. Bo niemal od początku wiadomo jest, że zbrodniarz – podobnie jak i ofiara – to ktoś z lokalnej społeczności. Odizolowanej, zamkniętej. Gdzie każdy zna każdego. Gdzie prawda, trzymana przez lata w sekrecie, potrafi zmrozić krew w żyłach. Kryminalna proza zabarwiona jest obyczajowym fermentem – związanym z religijnym fanatyzmem, rygorystycznym wychowaniem, pulsującymi emocjami...


Carrisi podsuwa tropy, zaciera wskazówki. Miesza wątki, nakazuje łączyć pozornie niezwiązane ze sobą fakty. To przykład prozy rozpisanej z namysłem. I ciekawą ideą. Bo mamy w tej książce do czynienia nie tylko z poszukiwaniem zbrodniarza, dochodzeniem do prawdy, ale również grą osobowości. Prowadzący śledztwo, genialny, charyzmatyczny Vogel i enigmatyczny profesor Loris Martini, nauczyciel, główny podejrzany w sprawie – oto dwójka najważniejszych aktorów tego widowiska. Ale historia spisana piórem włoskiego twórcy posiada również dodatkowy wymiar związany ze światem mediów.


„Dziewczyna we mgle" jest bowiem lekturą fascynującą jako zapis fragmentu rzeczywistości, w którym media potrafią naginać prawdziwy obraz. Kwestia związana z relatywnością prawdy czy też z tym, jaką niewyobrażalnie wielką (destrukcyjną? kreacyjną?) siłę ma plotka wygrywa w tej powieści wyjątkowo donośnym echem. Carrisi skonstruował opowieść niezwykłą, bo niejednoznaczną.


Mamy zatem tutaj do czynienia z kryminałem spowinowacony z thrillerem, w którym manipulanci i intryganci potrafią niszczyć ludzkie życie. Co więcej, Carrisi jest również autorem autorem wyjątkowo udanej ekranizacji (w obsadzie między innymi Toni Servillo i Jean Reno), która świadczy o tym, że twórca to uzdolniony i obdarzony wyjątkowym zmysłem do prowadzenia upiornie interesujących fabuł. Zbrodnicze piękno historii.

Marcin Waincetel

Dziewczyna we mgle
Autor:Donato Carrisi
Przekład:Jan Jackowicz
Wydawnictwo:Albatros
Premiera:2018-03-14
Liczba stron:352

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)
Bestsellery
Zobacz najpopularniejsze tytuły
Wydarzenia
Zobacz ostatnie wydarzenia ze świata kryminału

Ostatnie komentarze

Dodano przez: Ela Rewińska

Polecani autorzy

Marta GuzowskaJacek OstrowskiKatarzyna KacprzakMałgorzata RogalaGrzegorz KalinowskiAlek Rogoziński

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.