Share

Duński Jack Reacher - "Zanim zawisły psy"

Wojna potrafi trwać latami. Nie tylko na froncie, ale również w sercach ofiar i sprawców – choć niełatwo jest wyjaśnić, kto jest kim. „Zanim zawisły psy" Jensa Henrika Jensena to w równym stopniu pasjonujący kryminał, nieoczywisty thriller, jak i dramatyczna opowieść wojenna. Zaskakujące, a jednak bardzo udane zestawienie, które gwarantuje satysfakcję z lektury.

Leśna głusza stanowiąca naturalny azyl z dala od cywilizacji jest miejscem, do którego udał się Niels Oxen, były żołnierz duńskich sił specjalnych. Prawdziwy fachowiec, zdeterminowany na celu. Nieustępliwy. Wytrzymały. Lata na froncie wyniszczają jednak każdego. Wprowadzają niepokój. Budzą wewnętrzne demony, prowokują do przemyśleń, rozliczeń. Nic dziwnego, że Oxen zapragnął ucieczki. Spokoju.

Jens Henrik Jensen przedstawił bohatera o trudnej, bolesnej przeszłości, który naznaczony jest zespołem stresu pourazowego. Wspomniana ucieczka – początkowo weteran zamieszkiwał w jednej z dzielnic Kopenhagi – do lasów północnej Jutlandii nie przynosi jednak ukojenia. Wręcz przeciwnie – jest wejściem do koszmaru. Zrządzenie złośliwych sił losu sprawiło bowiem, że Oxen został głównym podejrzanym w sprawie zabójstwa wpływowego polityka, właściciela pobliskiego zamku. Zbrodnia o charakterze manifestu? Zabójstwo dyktowane poczuciem społecznej sprawiedliwości? Pytań jest wiele, a odpowiedzi zdają się być mętne, niejasne...

Rozwiązanie zagadki zabójstwa, a także znalezienie prawdziwego mordercy, który morduje w myśl prawa serii, staje się zadaniem nie tylko Nielsa, ale również agentki Margrethe Franck. Na drodze duetu pozostawione są tajemnice przeszłości i wyjątkowo makabryczne wskazówki – zwyrodnialec, który zapragnął pozbawiać życia swoich bliźnich zawsze dba o to, aby odpowiednio zapowiedzieć swoje przybycie... jest w tej powieści odpowiednia dramaturgia, napięcie stymulowane adrenaliną, wyraziści bohaterowie, a także interesująca aura obyczajowa.

„Zanim zawisły psy" to kryminał, który otwiera cykl „Oxen" – uczciwie trzeba przyznać, że jest to otwarcie wyjątkowo obiecujące. Główny bohater mógłby uchodzić za krewnego Jacka Reachera. Zaradny, silny, ale naznaczony tragedią mężczyzna, który musi zmierzyć się z ludzkim złem. Zapisanym w polityce, obyczajach, sumieniach... demonach, które potrafią zniszczyć każdego z nas.

Duński Jack Reacher - "Zanim zawisły psy"
Autor:Jens Henrik Jensen
Przekład:Edyta Stępkowska
Wydawnictwo:Editio
Premiera:2018-03-14
Liczba stron:448

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)
Powiązane
Zobacz informacje powiązane z tym autorem

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.